1. trimestr – týden po týdnu

Dvě čárky na těhotenském testu dají jasně najevo, že se vám život brzy obrátí vzhůru nohama. Je před vámi první trimestr, který vám může dát pěkně zabrat. Připravte se na něj a užívejte si týden po týdnu své těhotenství. Je to totiž bez nadsázky jiný stav. 

Plánování rodičovství

Plánování rodičovství je velká věc. Některé páry plánují miminko a snaží se o něj dlouhou dobu, než se jim zadaří a jiné ženy otěhotní prakticky okamžitě. Ať už jste na tom jakkoliv, tak minimálně tři měsíce před plánovaným početím zařiďte následující věci:

Zvýšený příjem kyseliny listové 

Kyselina listová jako taková nemá žádný pozitivní vliv na početí, takže nezvyšujete pravděpodobnost těhotenství, ale je důležitá pro zárodečné dělení buněk. 

Kyselinu listovou najdete v listové zelenině, avokádu, hrášku nebo chřestu. Ani dostatečný příjem zeleniny vám však nemusí zajistit dostatek kyseliny listové, protože nemusíte mít správné enzymy pro její štěpení. Pro jistotu si kupte přípravky se štěpenou kyselinou. Seženete ji pod označením quatrefolic nebo methylfolát. 

Zbavení se špatných návyků

Před plánovaným rodičovstvím máte šanci a také nejvyšší čas, zbavit se všech zlozvyků. Kouření a popíjení alkoholu není nic zdravého pro vás a pro plod už vůbec ne. 

Návštěva lékaře 

Berete-li chronicky nějaké léky, tak navštivte obvodního lékaře nebo specialistu, který vám je předepsal, a sdělte mu, že chcete otěhotnět. Některá léčiva nejsou v těhotenství vhodná a je třeba upravit medikaci. Tělo bude mít šanci zvyknout si na nové léky. 

Výživa v prvním trimestru

V prvním trimestru rozhodně není třeba jíst za dva. Dokonce není třeba upravovat velikost porcí. Některé nastávající maminky pociťují nepříjemné nevolnosti, které nemusí být pouze ranní, ale trápí je po celý den. Máte-li nevolnosti, tak se snažte rozložit jídlo do více malých porcí a jíst postupně. Pocit hladu může způsobit ještě větší nevolnost, proto se zásobte svačinkami. Výborný prostředek proti nevolnostem je také zázvor. 

V prvním trimestru probíhá bouřlivý vývoj. Každá buňka budoucího človíčka obsahuje takzvaný spínač a vlivy prostředí jej zapínají nebo vypínají. Během nitroděložního vývoje a prvních třech let věku se buňky „programují“ pro život. Máte tedy jedinečnou šanci ovlivnit zdraví svého dítěte. 

Vyhněte se následujícím potravinám nebo skupinám potravin:  

  • Syrové maso a ryby
  • Nepasterizované mléko a sýry
  • Alkohol
  • Káva v omezeném množství – vyzkoušejte, co s vámi udělá
  • Vysoce průmyslově zpracované potraviny
  • Potravinám s nadbytkem vitaminu A (játra) 

Zařaďte do jídelníčku:

  • Dostatek zelené zeleniny
  • Kombinujte vařenou a syrovou zeleninu (mají různé poměry zdraví prospěšných látek) 
  • Bílkoviny 
  • Komplexní sacharidy (celozrnné výrobky, rýže, bulgur, pohanka) 
  • Ovoce 

Určení termínu porodu 

Magické datum, ke kterému se rodiče upínají a těší se na potomka. Datum je však orientační a vypočítává se z data poslední menstruace a ultrazvukového vyšetření. Zejména u žen s nepravidelnou menstruací je výpočet složitý a často také nepřesný. 

O něco málo přesnější je odhad podle ultrazvuku, který se provádí v 8.-10. Týdnu těhotenství. Určení termínu porodu je důležité z hlediska předčasných porodů, přenášení nebo nedostatečného růstu plodu. Nicméně jde pořád pouze o odhad a jen 5 % žen porodí v den termínu. 

Pohyb v prvním trimestru

Většina žen pociťuje v prvním trimestru zvýšenou únavu a nevolnosti. Snažte se naslouchat svému tělu a dopřejte si po obědě šlofíka. Zbytečně se nepřepínejte, protože únava pravděpodobně brzy zmizí. 

Ke konci prvního trimestru je vhodné začít s cviky na stabilizační systém a správné držení těla, které vám uleví od bolesti v dalších fázích těhotenství. Navštivte fyzioterapeutku pracující s těhotnými ženami. 

Pokud jste před otěhotněním cvičila, tak není problém pokračovat. Vynechejte však kontaktní a rizikové sporty, kde hrozí úder nebo pád na břicho. Konzultujte pohybové aktivity s lékařem nebo trenérem a nebojte se dále sportovat. Pohyb je v těhotenství žádoucí. 

Screening v prvním trimestru 

Jde o hlavní vyšetření na konci prvního trimestru, které odhaluje nejčastější genetické vady. Spojuje v sobě rozbor krve, ultrazvukové vyšetření a genetickou anamnézu rodičů. 

Na ultrazvuku se zjišťuje šíjové projasnění a přítomnost nosní kůstky. Riziko Downova syndromu se významně zvedá s věkem matky. Výsledkem vyšetření je poměr, který udává s jakou pravděpodobností bude dítě trpět vývojovou vadou (vyšší číslo = lepší výsledek). Pokud jeriziko vysoké, tak je navržen další postup a případně další vyšetření. 

První trimestr týden po týdnu 

1. Týden

Za první týden těhotenství je považován týden kdy měla žena poslední menstruaci před otěhotněním. V prvním týdnu žena není prakticky těhotná a dochází k odlučování děložní sliznice jako každý měsíc, kdy nedošlo k oplodnění. 

2. Týden

Ženě skončila menstruace a vše se chystá na ovulaci. Pořád nejde o těhotenství s oplodněným vajíčkem, ale vše už se chystá. Děložní sliznice roste a připravuje se na usídlení vajíčka. Jeden z folikulů ve vaječníku vyroste více než ostatní a praskne, čímž vypudí vajíčko na cestu do vejcovodů. Této chvíli říkáme ovulace a je nezbytná k početí. 

3. Týden

Během ovulace nebo pár dní po ní dochází k oplodnění vajíčka, které doputuje do dělohy a začíná se usazovat ve sliznici. V těle se přirozeně zvyšují hladiny estrogenu i progesteronu díky působení těchto hormonů děložní sliznice ještě více narůstá a mění se na těhotenskou sliznici. 

 3. – 5. Den po oplození se zárodek označuje jako morula a začínají se vytvářet trofoblasty, které vyživují zárodek, a následně se z nich vyvine placenta. V průměru má zárodek přibližně milimetr. 

4. Týden

V tomto týdnu by se měla objevit menstruace a některé ženy pociťují prvotní příznaky těhotenství jako klasický premenstruační syndrom. Pokud se menstruace nedostavila, tak je čas na těhotenský text detekující hladinu hCG. Některé těhotenské testy nejsou dostatečně citlivé a těhotenství ještě neodhalí. 

Po pozitivním těhotenském testu můžete kontaktovat svého gynekologa, který vás pozve na kontrolu. Pravděpodobně to nebude hned, protože na ultrazvuku je plod veliký jako zrníčko máku a je snadno přehlédnutelný. Na ultrazvuku je plod s bijícím srdcem patrný až kolem 6. týdne. 

V tomto týdnu se začínají tvořit základy všech důležitých orgánů (mozek, játra, ledviny, …). Buňky se v této fází dělí a každá z nich obsahuje genetický spínač, který je velmi citlivý na vliv prostředí během nitroděložního vývoje a prvních třech let života. Správnou životosprávou můžete dát dítěti ten správný základ a pomoci mu „zapnout“ ty správné spínače. 

5. Týden

V pátém týdnu už na sobě ženy začínají pozorovat první změny. Vynechání menstruace, bolestivá prsa, změny nálady, únava, zvracení, špinění. Některé z nich popisují zvláštní pocit a vnímají, že je v jejich těle něco jinak. 

Plod je v tuto chvíli velký zhruba 2 mm a váží méně než jeden gram. Na ultrazvuku stále není dostatečně zřetelný. K potvrzení těhotenství se v tuto chvíli používají krevní testy ke stanovení hCG. Pokud není plod zřetelný na ultrazvuku ani v dalších týdnech a hladina hCG je vysoká, tak je velké riziko mimoděložního těhotenství. 

Orgány se stále vyvíjí a srdíčko, které není na ultrazvuku detekovatelné, už nyní pumpuje krev. Začínají se vyvíjet končetiny a zárodek začíná mít podobu malého človíčka. 

6. Týden

V šestém týdnu dochází k prohloubení těhotenských příznaků. Nevolnosti zesilují a spoustu žen může jejich intenzita nepříjemně zaskočit. Dbejte na zdravou stravu a vyhněte se tučným a dráždivým jídlům, jezte menší porce. Pokud začnete výrazně hubnout nebo vám nevolnosti brání ve vykonávání běžných činností, tak kontaktujte svého gynekologa. 

Plod roste ohromnou rychlostí a během jednoho týdne se zvětšil na  8mm a dosáhl váhy jednoho gramu. Srdce dítěte bije velkou rychlostí a tvoří se jeho jednotlivé části. V tomto týdnu vás možná gynekolog pozve na první ultrazvuk, kde uslyšíte bít srdíčko.  

7. Týden

Na ultrazvuku je plod dobře patrný a děloha se viditelně zvětšila. Některé nastávající maminky pocítí první příznaky těhotenství až v sedmém týdnu a nevolnosti je mohou překvapit kdykoliv během dne. Snažte se stále dbát na dostatek kyseliny listové, a pokud je to možné, tak se pravidelně hýbejte. Fyzickou aktivitu samozřejmě přizpůsobte těhotenství. 

Dítěti se začínají rozdělovat buňky mozku na jednotlivé části, každá bude v budoucnu vykonávat jinou práci. Tvoří se základy pohlavních orgánů, svalů a také nervová tkáň. S rozvojem svalů se dítě začíná pohybovat, jeho pohyby však ještě nelze cítit. 

8. Týden

Ani v osmém týdnu na vás nemusí být poznat, že jste těhotná. Přírůstek hmotnosti je kolem jednoho kilogramu. Těhotenské bříško se dříve objeví vícerodičkám. Pořád se mohou objevovat nevolnosti, které přetrvají až do čtvrtého měsíce. Snažte se přijmout dostatek tekutin, protože dehydratace může ohrozit plod i matku. 

Plod je na ultrazvuku lépe patrný a lze určit vícečetná těhotenství. Hlava je oproti tělu velká a dochází k vývoji obličejové části. V této chvíli mohou vznikat rozštěpové vady. Rychle se vyvíjí končetiny a ruka i noha je již rozdělena kloubem na dvě části.

9. Týden

Kolem devátého týdne se začínají nápadně proměňovat prsa. Jsou citlivá, začínají se objevovat žilky a bradavky tmavnou. Již teď se mohou zvětšit a některé ženy již zaznamenají první mlezivo. Psychika ženy je jako na houpačce a změny jsou podobné velmi silnému premenstruačnímu syndromu.

Plod je na ultrazvuku pořád prohnutý, ale oblast krku se již začíná narovnávat. Zakládají se střevní kličky a tvoří se základ jater. Prsty na rukou jsou spojeny plovacími blánami, na nohou se teprve prsty zakládají. V tomto týdnu mizí také ocásek a zbude po něm jen kostrč. 

10. Týden

Některé ženy ještě stále netuší, že jsou těhotné. Pracujte-li v rizikovém prostředí (chemikálie, těžká břemena, noční práce), tak je nejvyšší čas přejít na méně náročnou pozici. Pokud trpíte nadměrnou únavou nebo vás celodenní nevolnosti vyřadili z provozu, tak se domluvte s gynekologem na pracovní neschopnosti. 

Obličej děťátka dostává lidskou podobu a vytváří se základ ušních boltců. Krk je ztenčený a již je poznat, kde začíná hlava a kde končí trup. Během jednoho týdne znatelně pokročil vývoj rukou, plovací blány mizí a palec je silnější než ostatní prsty. Objevují se také chrupavčité základy kostí.

11. Týden

Kromě nevolností vás může překvapit častější močení, to není způsobeno velikostí plodu, ale zvýšenou tvorbou moči, zvětšující se dělohou a ledvinami proteče více vody. Dejte si pozor na infekce močových cest a při podezření se vydejte k lékaři, který vám doporučí vhodnou léčbu. Riziko infekce snížíte dostatečným příjmem tekutin a vyhýbání se koupání v bazénu nebo rybníku. 

Plod se protahuje a mění se proporce, hlava je však stále neúměrně velká. Začínají se objevovat očí, které jsou nedokonalé a plně nevyvinuté. Většina vnitřních orgánů je vyvinuta a jejich základy se zvětšují. Například játra jsou již funkční a produkují červené krvinky. 

12. Týden

V tomto týdnu dostanete pravděpodobně těhotenskou průkazku. Noste ji neustále u sebe, je to nejdůležitější dokument, který mapuje dosavadní průběh těhotenství. V období mezi 11. a 14. týdnem vás lékař objedná na prvotrimestrální screening. 

Ve dvanáctém týdnu začíná být patrný rozdíl mezi pohlavím. Pohlavní hrbolky jsou však málo zřetelné a starší ultrazvuk nemusí být přesný. Proto určení pohlaví v tomto týdnu může být nejasné. 

13. Týden

První trimestr je téměř za vámi. Váhový přírůstek je zhruba 1 -2 kilogramy. Pokud jste trpěla nevolnostmi, tak je možné, že jste dokonce zhubla. Snažte se stále kvalitně stravovat a zaměřte se také na dostatek pohybu. 

Na ultrazvuku vidíme pomalejší růst hlavičky a vyvinutou obličejovou část. Objevují se základy pro mléčné zoubky. Ledviny začínají produkovat moč, která se vylučuje do plodové vody. Výroba krvinek se přesunula z jater do sleziny. 

Tak třináctý týden máme úspěšně za sebou a čeká nás druhý trimestr.


Přečtěte si také

Od Vašek Brynda

Od mala se věnuje sportu, především sjezdovému lyžování a karate. Potom se zamiloval do lezení, ale uvědomil si, že mu na bříšku něco během studia na vysoké škole narostlo, a tak začal ještě běhat. Mimo to se věnuje přes čtyři roky linkbuildingu na webových stránkách jako je Testado.cz, či třeba Modio.cz a další. Hlavním cílem je dodělat školu a stát se ředitelem vesmíru.