Vést dítě odmalička ke sportu je velmi důležité. Ke zdravému životnímu stylu pohyb patří, a když jej zařadíte do volného času, tak to dítě bude brát jako samozřejmost. Je také velká šance, že se sportu bude věnovat i v budoucnu.
Kdy je ten správný čas
Podle trenérů je ideální věk na naučení bruslení kolem čtvrtého roku. Vše se samozřejmě odvíjí od konkrétního dítěte. Jakmile jsou děti schopné poslouchat pokyny trenéra nebo rodiče, tak můžete vyrazit. Pokud není na straně dítěte zájem, tak nemá smysl cokoliv lámat přes koleno.
Bruslení je poměrně technicky náročné a je zde zvýšené riziko úrazů. Dětská kostra se vyvíjí velmi dlouho, ale pro bruslení je důležitý zpevněný kotník.
Menší děti nemusíte o led nutně ochudit. Nenasazujte jim však brusle. Vezměte je na led a nechte je poklouzat se. Osahají si led a zjistí, jak se na něm pohybovat. Pokud vyrážíte na brusle prvně a dítě nikdy na ledě nestálo, tak mu také dopřejte několik minut na rozkoukání bez bruslí.
Základní vybavení na brusle
Základem jsou samozřejmě kvalitní brusle. Ušetřit za každou cenu se nemusí vyplatit. Přezkové brusle za pár korun ze supermarketu nedrží dobře na noze a nelze je ohýbat kvůli pevné skořepině. Lepší investicí jsou klasické šněrovací brusle. Bílé pro holky a černé s hokejovými tkaničkami pro kluky.
Tip na článek: Jak naučit dítě poslouchat
Riziko úrazu snížíte použitím bezpečnostních prvků. Helma je základ. Pevné rukavice ochrání ruce při dopadu na dlaně. Chrániče jsou na uvážení rodičů. Při prvním bruslení je vezměte alespoň na kolena a lokty. Až si bude dítě jistější, chrániče odložte, helmu však ponechejte.
Vybavení nemusíte kupovat nové. Malé děti rychle rostou a na internetových bazarech najdete sportovní vybavení za nízké ceny. Až z bruslí odrostete, můžete je stejným způsobem prodat.
TIP na článek: S kočárkem kolem světa – do Norska na snowkite
Správná technika
Než se prvně vydáte na led, tak potrénujte rovnováhu. Naučte dítě stát na jedné noze. Ideální je jízda na kole bez přídavných koleček nebo jednostopé odrážedlo. Poprvé na ledě zkoušejte „chůzi“ s vytočenými špičkami ven a přešlapování z jedné nohy na druhou.
Až dítě zvládne udržet na bruslích rovnováhu, tak přejděte k jízdě vpřed. Nakonec naučte dítě vlnky. Netroufáte-li si učit dítě sami, tak si najděte trenéra, který naučí základy techniky. Na stadionech bývají speciální tréninky pro malé děti, tak můžete potomka přihlásit.
TIP na článek: Jak naučit dítě lyžovat
Sport musí bavit!
Nesnažte se dítě tlačit do něčeho, co nemá rádo. Základem všeho je zájem. Nebuďte zbyteční pedanti a zahrajte si na ledě nějakou hru. Kroužení po ledě kolem dokola za chvíli přestane dítě bavit. Můžete si zahrát na honěnou, přihrávat si puk nebo se spojit do vláčku.
Snažte se být dítěti oporou. Když bude padat, tak jej nezesměšňujte a pomozte mu vstát. Společně se zasmějte a pokračujte dál. Udělejte ze sportu zábavu. Jen tak bude dítě sport opravdu bavit a stane se součástí běžného života rodiny.