Jak naučit dítě poslouchat

Každý rodič touží vychovat poslušné dítě, které respektuje pravidla. Samotný proces výchovy není vůbec snadný. Dítě se rodí jako nepopsaný list papíru a nezná naše kulturní normy. Je na rodiči, aby mu pomohl včlenit se do společnosti a respektovat její pravidla.

Obsah článku

Náročné období vzdoru

Batolecí vzdor se objevuje mezi rokem a půl až pěti lety. Vrcholí mezi druhým a třetím rokem. Podle odborníků je na vině nedozrálá nervová soustava, kdy dítě není schopné emočně ustát následky určitých situací. 

Když dítěti něco zakážete, tak může začít křičet, být agresivní k sobě nebo okolí, válet se po zemi, dupat, házet s věcmi nebo chytne hysterický záchvat. Nemusíte se bát, že máte doma nevychovance. Obdobím vzdoru projde každé dítě. Obrňte se trpělivostí. Vyroste z toho. 

TIP: Období vzdoru – jak se s ním vypořádat

Dítě je lidská bytost

Přestože máte pocit, že vy jediní doma rozhodujete a všechno bude jen podle vás, tak myslete někdy na dítě. Možná jeho frustrace a vztek pramení z nevyslyšení jeho potřeb. Nesnažte se řídit dítěti každou minutu a poslechněte si i jeho požadavky. 

Když dítě vyslechnete, možná se doberete k společnému kompromisu. Vzájemná domluva vám pomůže prohloubit důvěru a navážete spolu vztah založený na vzájemném respektu. Budete-li doma uplatňovat diktaturu rodičů, tak ji dítě bude brát jako standard. 

Pochopení pravidel

Možná vás dítě neposlouchá, protože vám nerozumí. U malých dětí si raději ověřte, že rozumí pokynům. Pokud se snažíte aplikovat nějaké pravidlo, tak nechte dítě zopakovat, co se od něj žádá. Nezavádějte několik nových pravidel denně. Nechte dítě zvyknout si a jděte na něj pomalu. 

Předškolní děti a menší školáci zapomínají vnímat okolí a odkývnou vám vše, aby si mohli jít hrát. Opět se ujistěte, že vás dítě pochopilo a nechte jej pravidla zopakovat. Nápomocné mohou být dětské plánovací kalendáře, které dítěti pomohou s orientací a plánováním denních aktivit a činností, zároveň dítko motivují k plnění úkolů.

TIP: Jak naučit dítě pravidlům

Zaslužte si respekt

Respekt k rodičům není samozřejmost. Musíte si jej zasloužit. Nepleťte si však autoritu s diktaturou. Motivovat dítě k poslušnosti pod vidinou fyzických trestů není správná cesta. Dítě se vás bude bát a v případě problémů k vám pro radu nepůjde. 

Rodič s přirozenou autoritou stanovuje jasná a srozumitelná pravidla, která sám dodržuje. Dovede dítěti vysvětlit následky činů a je ve výchově konzistentní. 

Příliš liberální výchova je zprvu jednoduchá, ale postupem času vás dítě bude vnímat spíše jako kamaráda. Nebudete autorita a to se vám v pubertě může pěkně vymstít. 

5 výchovných tipů 

Konzistentnost

Ve výchově musíte být konzistentní. Oba rodiče. Nemůže se stát, že jeden den budete vyžadovat pravidla a druhý den dítěti dovolíte něco nad rámec. Dítě zmatete a také bude zkoušet pevnost vašich zásad, protože jste přece polevili. 

Následky činů

Chápat důsledky činů je důležitý výchovný aspekt vedoucí k samostatnosti. 

Dítě rozbilo oblíbenou hračku, protože s ní hodilo o zem. 

Nekupujte mu hned novou. Pokud ničí věci, tak nebude dostávat nové. 

Pozitivní motivace

V naší společnosti je až příliš rozšířená negativní motivace. Dosažení cílů ze strachu z trestu nebo nespokojenosti rodičů není dobrá motivace. Pochválit dítě za dobře odvedenou práci, vzít ho na zmrzlinu nebo mu koupit novou hračku v něm zapálí ten pravý plamen vášně. To samé platí i pro dodržování pravidel. 

Tip na článek: Jak naučit dítě poslouchat

Žádné tělesné tresty

Přestože máte někdy chuť potomkovi vlepit pár facek, tak to nedělejte. Fyzickými tresty dítěti ukazujete, že násilí je normální. Proč by tedy nemohl ve školce uplatnit svoji autoritu násilím? 

U větších a pubertálních dětí může fyzickými tresty přijít o vzájemnou důvěru. Dostat od rodiče facku je pro teenagera potupné. Navíc zjistí, že snadno ztratíte nervy a v budoucnu to může využít proti vám. Snažte se udržet nervy na uzdě.

Nevyžadujte dokonalost 

Chybovat je lidské. I dospělí chybují a bylo by pokrytecké chtít po dětech dokonalost. Netrestejte děti za každou chybu a dejte jim prostor být člověkem s chybami. Dejte jim najevo, že k vám můžou přijít s každým problémem a mít nějaké chyby není tragédie. 

Od Vašek Brynda

Od mala se věnuje sportu, především sjezdovému lyžování a karate. Potom se zamiloval do lezení, ale uvědomil si, že mu na bříšku něco během studia na vysoké škole narostlo, a tak začal ještě běhat. Mimo to se věnuje přes čtyři roky linkbuildingu na webových stránkách jako je Testado.cz, či třeba Modio.cz a další. Hlavním cílem je dodělat školu a stát se ředitelem vesmíru.