Kofein může být stimulant, který dodává energii a způsobuje, že se cítíte více nabití energií a připraveni ovládnout svět. Kofein je bezpečný v rozumných dávkách, ale v případě, že čekáte dítě, je lepší ho omezit. V dnešním článku se podíváme na to, jak je káva v těhotenství nebezpečná.
Středně pražená káva bez kofeinu má plné aroma a hedvábně jemnou chuť s pomerančovým zakončením.
Přírodní čaj z máty peprné potěší Vaše smysly i tělo. Čaj je osvěžující, a přesto chutná příjemně sladce a kořenitě.
Kofein a těhotenství
Pro řadu lidí má kofein příznivé účinky. Přináší více energie, budete se po něm mnohem lépe soustředit a sem tam skutečně zabrání bolestem hlavy. Kofein se navíc využívá v péči o zdraví, jako doplněk léků. Ať tak či onak, kofein může u několika jedinců způsobit i negativní vedlejší účinky, které mohou v těhotenství představovat výraznější nebezpečí.
TIP: Co jíst a nejíst v těhotenství
Potencionální výhody
Zdravotní průzkum ukázal, že kofein posiluje mozek a centrální nervový systém. Právě tyto složky způsobují, že se necítíte ospalí a pomáhají vám lépe se soustředit. V kombinaci s léky proti bolesti může být kofein účinný i při léčbě mozkových bolestí. Káva je navíc zdrojem látek zabraňujících vzniku rakoviny. Což jsou výhodné sloučeniny, které mohou chránit vaše buňky před poškozením, snižovat podráždění a odvracet neustálé infekce.
Nebezpečí pití kávy v těhotenství
Těhotné ženy metabolizují kofein mnohem pomaleji. Ve skutečnosti trvá těhotným ženám 1,5 až 3,5krát déle, než se kofein z jejich těla vyloučí. Při expanzi kofein prochází placentou a dostává se do oběhového systému dítěte, což vyvolává obavy, že kofein může ovlivnit zdraví dítěte. Několik výzkumů však navrhuje, že skutečně malý příjem kofeinu může vést k malé porodní hmotnosti dětí.
Například jedna studie zjistila, že příjem 50 až 149 mg kofeinu denně v průběhu těhotenství souvisí s o 13 % vyšším rizikem porodní hmotnosti. Ať je to jakkoli, je třeba provést další výzkum. Nebezpečí předčasného porodu, nízké porodní hmotnosti a dalších nepříznivých dopadů v důsledku vyššího příjmu kofeinu v těhotenství zůstává do značné míry nejasné. Mezi další negativní vedlejší účinky kofeinu patří vysoký krevní tlak, zrychlená srdeční frekvence, zvýšený neklid, závratě, žaludeční potíže a průjem. Čili těhotenství a káva nejdou příliš k sobě!
Káva v těhotenství
Mírné dávky kofeinu — méně než 200 mg denně — nejsou spojeny s rozšířeným rizikem předčasného porodu nebo dokonce potratu. V závislosti na druhu a strategii přípravy, obvykle srovnatelné s přibližně 1-2 sklenicemi (240-580 ml) kávy nebo přibližně 2-4 sklenicemi (240-960 ml) čaje denně. Kofein se navíc nachází v energetických nápojích. Ty je nutné zcela vyřadit. Kromě kofeinu obsahují nápoje pro podporu energie obvykle také velké množství cukrů nebo umělých sladidel. Kromě toho je nutné se v těhotenství vyhýbat některým domácím čajům, zejména těm z čekanky nebo lékořice.
Bezpečné čaje pro těhotné ženy:
- Zázvorový
- Mátový
- Citrónový
Stejně jako u všech domácích léků by mohlo být skvělou myšlenkou, abyste se obrátili na svého odborníka s žádostí o pití domácích čajů v těhotenství.
Tip: Pokud si doma chcete připravit skvělou kávu s bohatým aroma bez použití kávovaru, užitečným pomocníkem je french press. S french pressem si dokonce můžete připravit i čaj nebo studenou kávu.
Káva a káva bez kofeinu v těhotenství
Pití kávy v těhotenství, stejně jako všechny ostatní zdroje kofeinu, zahrňte do celkového a každodenního příjmu kofeinu. V tomto okamžiku zvažte snížení příjmu kofeinu, například použitím kávy bez kofeinu. Nemyslete však na to, že byste měli podceňovat výběr kávy bez kofeinu. Na trhu je spousta káv pro těhotné ženy bez kofeinu, které se liší metodou dekofeinizace. To znamená, že se jedná o metodu vyloučení kofeinu. Nejvhodnější je káva zbavená kofeinu takzvanou vodní metodou nebo nápaditou a přírodní metodou využívající cukrovou třtinu. Ostatní metody pravděpodobně vašemu tělu ublíží více, než kdybyste si dali klasickou kávu s kofeinem. Na druhou stranu v případě, že omezíte příjem kofeinu z jiných zdrojů, budete si moci bezpečně vychutnat kofeinovou kávu v malém množství. Neustále se raďte se svým odborníkem o příjmu kofeinu z jakéhokoli zdroje.
TIP: Přibírání v těhotenství – jak se s ním sžít?
Zjistěte, kolik kofeinu může obsahovat váš nejoblíbenější nápoj:
- Espresso: 30-50 mg (30 ml)
- Energetické nápoje:
- Čaj: 20-120 mg (240 ml)
- Nealkoholické pivo: 30-60 mg (355 ml)
- Kakao: 3-32 mg (240 ml)
- Káva bez kofeinu: 2-4 mg (240 ml)
Všimněte si, že kofein je navíc obsažen v několika potravinách. Například čokoláda může obsahovat 1-35 mg kofeinu na 28 gramů. Vyšší koncentraci kofeinu má častěji hořká čokoláda. Několik léků, například léky proti bolesti, může obsahovat kofein a pravidelně se kofein přidává do doplňků stravy, jako jsou pilulky na hubnutí a předtréninkové směsi. V případě, že máte obavy z obsahu kofeinu v jídelníčku, poraďte se se svým odborníkem.
Závěr — Je káva vhodná pro těhotné ženy?
Kofein má řadu výhod. Bylo zjištěno, že zvyšuje hladinu energie, zlepšuje soustředění a snižuje migrény. Většina odborníků se shoduje na tom, že kofein je v těhotenství bezpečný, pokud je jeho denní dávka omezena na 200 mg nebo méně. V každém případě může kofein při vysokých dávkách v těhotenství představovat nebezpečí, jako je zvýšená pravděpodobnost neúspěšného porodu a nízká porodní váha. V případě, že se bez kávy neobejdete a chybí vám její lahodná chuť, bezpochyby si dopřejte bezkofeinovou úpravu.
Podívejte se na vhodné čaje a kávy v těhotenství
Středně pražená káva bez kofeinu má plné aroma a hedvábně jemnou chuť s pomerančovým zakončením.
Přírodní čaj z máty peprné potěší Vaše smysly i tělo. Čaj je osvěžující, a přesto chutná příjemně sladce a kořenitě.