Z Malesic přes zříceninu a zámek k Malesické skále

Procházka lesem ke zřícenině hradu Kyjov, k Malesické skále a zámku

Místo: Plzeň

Dostupnost: autem, MHD (trolejbus 11) 

Kvalita cesty: asfalt, lesní cesta

Povrch je vhodný pro pěší turistiku s kočárkem i pro jízdu na kole.

Délka trasy: 6,7 km

Občerstvení: potraviny Čech, restaurace Malesický dvůr

Procházka z Malesic kolem zříceniny hradu Kyjov, k Malesické skále a baroknímu zámku vede z části po chodníku a potom lesní cestou po vyznačené stezce. Trasa je dlouhá necelých 7 km a je vhodná pro starší i menší děti a rodiče s kočárkem nebo pro výlet na kole, který si můžete prodloužit, pokud vyrazíte rovnou z Plzně.

Naši trasu začínáme na návsi v Malesicích, kam se můžete dopravit autem, MHD nebo přijet na kole. Auto můžete zaparkovat přímo na návsi nebo případně u restaurace Malesický dvůr. Pokud zvolíte MHD, tak se do Malesic dostanete z Plzně trolejbusem číslo 11 a vystoupíte na zastávce poblíž návsi. Na návsi se nachází informační tabule a rozcestník.

Přímo na hlavní silnici, poblíž návsi, můžete navštívit potraviny Čech a koupit si s sebou svačinu. Otevřeno by měli mít od pondělí do neděle mezi 7:30 a 18:00.

Pokud byste jeli na kole z Plzně, můžete se na trasu napojit až u restaurace Malesický dvůr, kde se nachází další informační tabule a sousoší sv. Jana Nepomuckého.

Naše trasa pokračuje směrem ke zřícenině hradu Kyjov, kam nás dovede žlutá turistická značka. Hrad Kyjov zanikl už v roce 1503, proto najdeme na místě už jen skromné pozůstatky hradních zdí, mělký příkop a val. Cesta k hradu vede nejdříve po chodníku a potom lesní cestou.

Od zříceniny pokračuje lesní cesta k Malesické skále. Zvětráváním a vodní erozí zde vznikly zajímavé skalní věže ze slepencových a pískovcových sedimentů. Odtud se vydáme dále lesem až dojdeme k mohylovému pohřebišti.

Od mohylového pohřebiště pokračuje naše trasa kolem kaple Panny Marie pomocné, která nedávno prošla rekonstrukcí a je zapsána jako kulturní památka.

Pak už se naše trasa vrací po zelené značce zpátky do Malesic. Projdeme kolem křížku U Sv. Josefa až se po chodníku napojíme na cestu, která vede k restauraci Malesický dvůr, odkud jsme vycházeli.

Ještě před restaurací odbočíme vlevo a dojdeme k Malesickému zámku. Zámek byl postaven  v prostoru bývalé tvrze. Jedná se o jednu z významných staveb barokního plzeňského stavitele Jakuba Augustona z r. 1730. Součástí areálu je kromě vlastní zámecké budovy, situované uprostřed parku i kamenná sýpka s barokním portálem, stojící vlevo od vstupu do areálu a obytná budova na severozápadě. Na západní straně areálu je zachována část ohradní zdi s vjezdem a brankou.

Po roce 1945 se zámek stal majetkem plzeňských vysokých škol. Po požáru v roce 1948 byl zámek opraven a následně sloužil jako studentská kolej. V současnosti je místo památkově chráněno.

Občerstvit se můžete v restauraci Malesický dvůr, pokud bude mít otevřeno nebo si koupit něco při zpáteční cestě na náves v místních potravinách. Na návsi v Malesicích naše trasa končí.

Mapa trasy z Malesic přes zříceninu Kyjov a Malesickou skálu


Přečtěte si také

Od Veronika Hudcová

Studentka marketingu, copywriterka a milovnice kávy, dobrého jídla a zábavy. Ve svém volném čase ráda sportuje, maluje obrazy a čte. Jejím životním snem je procestovat svět.