Rozvoj ročního dítěte je velmi důležitý a může ovlivnit jeho pozdější vývoj a schopnosti. Existuje mnoho způsobů, jak můžete rozvíjet vaše roční dítě co nejlépe. Neznamená to kupovat mraky hraček, ale věnovat svému dítěti plnohodnotný čas.
Povzbuzujte jeho zájmy
Podporujte zájmy a záliby vašeho dítěte a pomáhejte mu objevovat nové věci.
- Představujte mu různé předměty: Zajímavé hračky rozhodně jeho pozornost zaujmou, ale tady platí méně je více. Zaměřte se i na věci z běžného života, jako jsou hrnce, vařečky, míče, pastelky, nafukovací balonky, oblečení, kartáček na zuby, láhev s vodou apod. Pozorujte dítě, co ho zajímá nebo co ho přitahuje. Zkoušejte vše možné, co máte po ruce. Myslete i zde na bezpečnost.
- Hrajte si s ním: Hrajte si s vaším dítětem a povzbuzujte ho, aby se snažilo objevovat nové podněty. Inspiraci na hry pro roční dítě najdete na webu Mámouzlehka.cz.
- Čtěte mu knížky: Čtení knížek může být skvělý způsob, jak rozšířit obzory vašeho dítěte a podpořit jeho zájmy. Dnes je k dostání řada zajímavých poznávacích knížek určené pro konkrétní věk. Děti okolo roku milují především listování v knížkách, někdy jim tak stačí poskytnout i leták ze supermarketu.
- Choďte ven: Vyrazte na procházku a poukazujte v přírodě nebo ve městě na předměty v okolí. Vezměte dítě tam, kam si ukáže.
- Používejte různé hračky: Používejte různé hračky, které podporují objevování nových věcí a rozvíjení zájmů, jako například puzzle nebo stavebnice. Jde o tzv. pasivní hračky, kdy dítě musí vyvinout aktivitu, na rozdíl od aktivních hraček, kde stačí zmáčknout čudlík a hračka dítě zabaví.
- Povzbuzujte jeho zvídavost: Že dítě někam ukazuje? Skvělé! Podejte mu, co chce, přibližte ho, pokud se na místo nedokáže dostat samo. Je to způsob komunikace. Je dobré na to reagovat, ale pouze pokud víte, na co přesně dítě ukazuje. Nehádejte. Ukazuje dítě ven, ale vy nevíte přesně na co? Nezačínejte mluvit o ptáčkovi, co tam léta, dítě si věci spojuje s jazykem, učí se, a mohlo by si tak přiřadit k věcem špatné pojmy.
Vytvářejte bezpečné a příjemné prostředí
Pouze v takovém prostředí se může dítě samostatně pohybovat a objevovat nové věci. Jak poskytnout vašemu dítěti bezpečné a přátelské prostředí?
- Udržujte domácnost bezpečnou: Odstraňte nebezpečné předměty a zajistěte, aby byly všechny elektrické zásuvky zakryté – to platí hlavně pro starší domy.
- Používejte bezpečnostní opatření, jako jsou zábrany na schodech, abyste ochránili své dítě před pády, pokud samo ještě lezení či chůzi po schodech nezvládne. Vše, co by dítě mohlo zranit, nebo si strčit do pusy, nenechávejte v jeho dosahu.
- Vytvářejte příjemné prostředí pro své dítě tím, že zajistíte dostatek světla a tepla a udržujete místnosti čisté – nemusí jít však o sterilní prostředí, dezinfekci si nechte na záchod. Dítě potřebuje určité patogeny, aby posílilo svou imunitu.
- Poskytujte dostatečný prostor pro pohyb, aby se mohlo volně pohybovat a hrát si v bezpečném prostředí. Pokud už zařizujete pokojíček pro dítě, koncipujte jej tak, aby v něm mohlo být dítě co nejvíce samostatné. Aby samo zvládlo vylézt na postel, dosáhlo pro hračky do poliček, dokázalo se samo posadit na židličku. Vhodný nábytek snadno najdete na vyhledávači nábytku on-interier.cz.
- Povzbuzujte zdravé návyky, jako je dostatečný spánek a pravidelné jídlo, aby se cítilo dobře a mělo dostatek energie. Pravidelné rutiny mohou pomoci dítěti cítit se bezpečně a předvídatelně.
Podporujte jeho pohybové schopnosti
Pomozte vašemu dítěti rozvíjet pohybové schopnosti, například tím, že ho budete motivovat k chození. Jak ještě pohybové schopnosti rozvíjet?
Hrajte si s vaším dítětem a povzbuzujte ho, aby se snažilo hýbat a pohybovat se různými způsoby. Kutálejte míč, nechte ho obcházet krabici nebo mu zavěste do výšky míčky, ať se pro ně může natahovat. Používejte různé hračky, které podporují pohyb a rozvíjení pohybových schopností, jako například balón nebo karimatka s vyobrazením cesty. Vyzkoušejte třeba i piklerův trojúhelník.
Cvičte s vaším dítětem – motivujte ho, aby po vás opakovalo pohyby hlavy nebo rukou. Choďte s vaším dítětem ven, nechte ho lozit po trávě, čuchat ke kytkám, obcházet lavičku nebo chodit bosky po písku.
Podporujte jeho vývoj jazyka
Mluvte s dítětem pravidelně a povzbuzujte ho, aby se snažilo mluvit. Používejte jednoduchá slova a fráze (ne nutně „hačí“, ale třeba: „sedni si“), aby mohlo vnímat a pochopit, co říkáte. Poskytněte mu příležitosti ke komunikaci, například tím, že budete reagovat na jeho řeč těla – ukazování, výrazy obličeje či zkoumavé pohledy.
Čtení knížek je také skvělý způsob, jak podporovat vývoj jazyka u vašeho dítěte. Snažte se být vzorem: Snažte se mluvit pravidelně a jasně, aby vaše dítě vidělo, jak se správně vyjadřovat.
Podporujte jeho sociální vývoj
Povzbuzujte vaše dítě, aby interagovalo s ostatními dětmi a učilo se spolupracovat a komunikovat s ostatními lidmi. K tomu je zapotřebí navštěvovat rodinu, známé, spřátelené děti, herničky nebo chodit s dětmi plavat.