Změna těla po porodu. Na co se psychicky připravit?

Těhotenství, porod i péče o dítě patří k těm vůbec nejnáročnějším obdobím života. A to nejen po stránce psychické, ale i po té fyzické. Na jaké změny se musíte u svého těla po porodu připravit?

Břicho může ještě nějaký čas zůstat větší

Některé maminky mají to štěstí, že jen pár dní po porodu se břicho stáhne takřka do podoby před otěhotněním. Další maminky ale naopak vypoulené bříško trápí ještě dlouhé týdny. Břišní svaly totiž zůstávají povolené a rozestoupené.

V období šestinedělí s tím nemůžeme prakticky nic udělat, musíte nechat tělu prostor se přirozeně zahojit. Po skončení šestinedělí můžete břišní svaly začít pomalu posilovat. Bříško se postupně začne stahovat.

Povolené je i pánevní dno

Zejména při porodu přirozenou cestou zůstane pánevní dno podobně jako bříško nějakou dobu povolené. Připravte se proto na to, že se mohu objevit například problémy s únikem moči. Inkontinence po porodu může i nemusí být trvalá. Zatímco zpočátku bude jediným řešením speciální inkontinenční vložka, která moč zachytí, po skončení šestinedělí si můžete pomoci například cvičením Kegelových cviků, díky kterým pánevní dno opět posílíte, a vše se dá postupně do pořádku. Posílením pánevního dna se může zlepšit i váš prožitek při sexu, který může být krátce po porodu kvůli povoleným cestám nečekaně slabý.

Prsa se zvětší – někdy dost výrazně

Pro ženy, které trápí menší poprsí, jde možná o dobrou zprávu. Už během těhotenství jste možná zaznamenaly, že najednou máte ňadra o číslo větší. Po porodu se mléčné žlázy napustí mlékem a velikost podprsenky může ještě o další jedno nebo dvě čísla vyrůst.

Pozor ovšem na to, že po odstavení dítěte se můžete vrátit ke své původní velikosti, prsa ale ztratí kvůli povolené kůži svůj tvar. Pocit spokojenosti tak může vystřídat nepříjemné vystřízlivění. Není proto divu, že mnoho žen po posledním plánovaném dítěti přistupuje k plastice prsou.

Pozor na zubní kaz

Vytvořit během devíti měsíců nový život není jen tak. Plod kromě jiných živin potřebuje i mnoho vápníku pro vývoj kostí. Vaše tělo přitom dá plodu přednost samo před sebou. Pokud tedy nebudete přijímat dostatek vápníku ze stravy, může se stát, že vám začnou řídnout kosti a šednout zuby. Objevit se mohou i zubní kazy. Během těhotenství byste proto neměla podcenit preventivní návštěvy zubního lékaře, který vás včas upozorní na problém. Těm se dá nejlépe předcházet stravou bohatou na vápník (najdete jej například v mléčných výrobcích), pomoci mohou i minerály ve formě doplňku stravy.

Vrásky, pigmentové skvrny, padající vlasy

Péče o novorozeně je velice náročná. Nevyhnete se nedostatku spánku. Ve větší míře se tak objeví vrásky, zhorší se vaše pleť a objevit se mohou i padající vlasy. Kromě únavy mají na tuto skutečnost vliv i hormonální změny, kterými si vaše tělo prochází.


Přečtěte si také

Od Vašek Brynda

Od mala se věnuje sportu, především sjezdovému lyžování a karate. Potom se zamiloval do lezení, ale uvědomil si, že mu na bříšku něco během studia na vysoké škole narostlo, a tak začal ještě běhat. Mimo to se věnuje přes čtyři roky linkbuildingu na webových stránkách jako je Testado.cz, či třeba Modio.cz a další. Hlavním cílem je dodělat školu a stát se ředitelem vesmíru.