Podle průzkumů u nás bojuje s neplodností asi 20 % párů, zatímco v západoevropských zemích, Českou republiku nevyjímaje, se neplodnost rok od roku zhoršuje. V minulosti byla vina přičítána zásadně ženám. V současné době víme, že problém leží na straně žen i mužů přibližně ve stejné míře, přičemž kombinace příčin na obou stranách tvoří přibližně 25 % a v 5 % je příčina nejasná.
Proč se problémy s otěhotněním v posledních desetiletích staly častějšími? Přesná příčina není zcela známa, ale pravděpodobně souvisí se způsobem života, odkládáním založení rodiny do pokročilejšího věku, neaktivním způsobem života, potřebou cvičit, váhou a civilizačními infekcemi, ale i příliš vysokou mírou stresu (podívejte se i na tento článek – příznaky stresu) a využíváním návykových látek, jako je alkohol, nikotinové látky nebo nadměrné množství kofeinových nápojů. Významnou roli hrají také vrozené dědičné dispozice.
Obsah článku
- Potíže s otěhotněním
- Co vám může nabídnout reprodukční medicína?
- Co vám může pomoci k početí?
- Jak můžete účinně podpořit ovulaci?
Potíže s otěhotněním
V případě, že se žena neúspěšně pokouší o miminko přibližně rok, je problém s otěhotněním nejspíše způsoben neplodností! Dámy starší 35 let mohou být bezdětné v případě, že se jim nepodařilo počít dítě po šesti měsících snažení. Co ovlivňuje neplodnost u mužů a žen znázorňuje tabulka níže.
Neplodnost u žen | Neplodnost u mužů |
– věk | – věk |
– dědičné vlastnosti | – dědičné vlastnosti |
– tlačení a duševní nepohodlí | – poranění a poškození pohlavních žláz |
– hormonální neobratnost | – zhoršená tvorba spermií |
– současné infekce nebo opakovaná onemocnění v minulosti | – absence spermií v ejakulátu |
– imunologická sterilita | – současná onemocnění nebo opakovaná onemocnění v minulosti |
– poruchy hmotnosti nebo poruchy příjmu potravy | – nevhodný způsob života |
– překážky ve vejcovodech | |
– porucha dělohy |
Čeho byste se měli vyvarovat?
Pokud chcete stoprocentně otěhotnět, měli byste svého muže nabádat, aby se snažil zlepšit svůj zdravotní styl. Vyvarujte se používání alkoholu, kouření a drogám. Naopak jezte oba dva zdravou stravu a věnujte se spánku. Eliminujte rizikové faktory jako přehřívání varlat – podporujte nošení volného spodního prádla. Rovněž vynechte sauny a horké koupele.
Problémy s početím mohou způsobovat různá infekční onemocnění, záněty a jiné chronické onemocnění nebo zdravotní problémy, o kterých možná ani nevíte. Lékař vás po vyšetření informuje o různých možnostech léčby či formě početí.
Co vám může nabídnout reprodukční medicína?
Reprodukční medicína je velmi důležitý obor, který organizuje asistované početí dítěte. Metod nabízí hned několik a každá z nich pomáhá jinému páru v jiné časové délce. Pomoc kliniky je částečně hrazena pojišťovnou, ale zbytek… Doposud bylo v legislativě zakotveno, jak a komu léčbu poskytovat, ale je jen otázkou času, kdy to změní.
Jaké jsou nejčastější asistované reprodukce?
- Intrauterinní inseminace – Sperma se vloží k připravenému vajíčku v den ovulace. Sperma je přitom i upraveno a ženské tělo stimulováno podáváním hormonů.
- In vitro fertilizace – Během tohoto procesu dochází k stimulaci ovulace, aby uzrála vajíčka, následně se zralá vajíčka odeberou a pod odborným dohledem se spojí vajíčko se spermií. Potenciálně životu schopné vajíčko se vloží zpět do dělohy. Pak už jen čekáte na výsledek a na těhotenské příznaky. Pokud vás zajímá, jak poznat těhotenství, podívejte se na náš blogový článek Příznaky těhotenství – jak poznat, že jsem těhotná.
Co vám může pomoci k početí?
Jde o pár věcí, které můžete ovlivnit vy sami. Jde například o provozování pohlavního styku ve správný čas. Nejde o to, abyste si do kalendáře naplánovaly ideální termín. Jak jistě víte, ovulace je moment, při kterém dochází k uvolnění vajíčka z vaječníku. To putuje vejcovodem k děloze. Pravdou je, že spermie dokáží přežít v ženském těle i několik dní, ale pokud nedojte ke styku v pravý čas, bude to zbytečné. Správný čas můžete jednoduše zjistit pomocí ovulačních testů.
Dobré podmínky pro přežití spermií zajistíte pouze vhodným pH v pochvě. Ideální hodnota je 7,4 pH. Tuto hodnotu vytvoří vaše tělo samo, ale může být narušena faktory jako použití lubrikačního gelu, zdravotním stavem a atp.
Pokud se opravdu svévolně rozhodnete počít dítě, berte to vážně a domluvte se s lékařem na doplňcích stravy. Například kyselina listová je opravdu důležitá, a to i při prvních třech měsících těhotenství. V úvahu přichází i navýšení hladiny některých vitamínů a minerálů, takže byste měly užívat speciální komplexní přípravky. Dbejte na dávkování a označení doplňků – určené pro těhotné či v těhotenství!
Jak můžete účinně podpořit ovulaci?
V případě, že se už delší dobu snažíte o početí, které stále nevychází, lékař vám předepíše léky, ale stejně tak vám pomohou i bylinky, potraviny či určité nápoje. V případě, že dáte raději přednost medikamentům a hormonální léčbě, raději se nejprve poraďte s gynekologem nebo specializovaným lékařem z reprodukční kliniky. K podpoře těhotenství vám mnohdy postačí i pomocníci jako bylinky, které se používají již dlouhá léta.
- Kontryhel – pomáhá na různé ženské potíže
- Meduňka – upraví menstruační cyklus a dokáže stimulovat dělohu
- Heřmánek – podporuje funkci reprodukčních orgánů
- Šalvěj – pomáhá doplňovat estrogen
- Čajové směsi