Kojení miminka – jak to udělat, aby bylo úspěšné?

V případě, že matka chce kojit bez problémů, může začít cvičit kojení již během těhotenství. Pokud získáte základní údaje včas, budete po porodu jistější a sebevědomější a je pravděpodobnější, že kojení zahájíte mnohem lépe. Kromě toho je dobré nechat si prsa prohlédnout gynekologem, aby bylo možné včas řešit případné problémy, například bolavé dvorce, které kojení znesnadňují!

Obsah článku

Jaká je správná technika kojení

Od první minuty, kdy matka začne kojit své dítě v porodnici, musí dodržovat správný způsob kojení. Vzájemná poloha matky a dítěte, způsob, jakým se dítě přisává k prsu, a technika sání jsou nezbytně nutné. V porodnicích s certifikací BFH je k dispozici vyškolený a zkušený personál, který matce pomůže v počátečních fázích kojení. Není třeba se však nějak stresovat. Pojmy jako strategie kojení mohou znít nepřirozeně, ale opravdu se kojení bát nemusíte. V případě, že zejména na začátku věnují pozornost několika základním standardům, nepochybně se zanedlouho naučí této přirozené situaci se svým dítětem a budou kojit dlouho a radostně ve prospěch dítěte i sebe!

TIP na článek: Fyzické příznaky stresu – dopady stresu na lidské tělo

Vzájemná poloha dítěte a matky by měla být pro oba pohodlná, protože každé kojení trvá určitou dobu. Je dobré mít na paměti, že je to dítě, které je připojeno k prsu – ne prs k dítěti. Obličej dítěte, jeho bříško a kolena jsou otočeny směrem k matce a hlava a tělo dítěte jsou ve stejné rovině. Kojenec není zkroucený, případně má poněkud zakloněnou hlavu. Matka nepodepírá jen hlavu, ale také ramena a záda. Mezi matkou a dítětem nesmí být žádné překážky, které by matku a dítě tlačily, dráždily nebo celkově bránily tomu, aby byly v poloze vhodné pro kojení. Matka by měla držet prs tak, aby se její prsty nedotýkaly dvorce, a umožnila dítěti se široce přisát. Právě díky tomu může mléko přirozeně proudit a dítě nezpůsobí matce velké bolesti a praskliny.

Přisátí dítěte k prsu

Dítě má široce otevřená ústa a nosem a bradou se dotýká prsu. Dlouze polyká a při sání se mu pohybuje zóna před ušima. Při úspěšném kojení dítě nesaje a nevtahuje tváře dovnitř. V případě, že je areola po kojení nerovnoměrně narovnaná, může se jednat o nedostatečný postup přisátí, který může způsobovat matce mučivé problémy při chybném přisátí. Aby se dítě naučilo širokému přisátí k prsu, nemělo by dostávat dětskou láhev nebo dudlík. Z lahvičky saje dítě jinak než z prsu matky. Pokud lze sání z prsu přirovnat k cucání hřbetu ruky, pak lze sání z láhve přirovnat k cucání palce. Proud vody z láhve je rychlejší, takže sání je pro kojence jednodušší. 

Dítě si na to rychle zvykne do té míry, že může sání z prsu skrz naskrz popřít. Nebo když je přiloženo k matčinu prsu, může jakoby těsně obejmout areolu svými rty, protože je na to zvyklé při sání z láhve, což může způsobit nedostatečné sání, způsobit problémy matce a snížit tvorbu odtoku. V každém případě mohou nastat situace, kdy musí být kojenci podáno odebrané nebo odsáté mléko z prsu nebo jiná alternativa v podobě příkrmu. 

Opatrovníci by se měli pokusit poskytnout kojenci příkrmy jiným způsobem než prostřednictvím láhve, ideálně stříkačkou, lžičkou, skleničkou nebo z kádinky. A v případě, že je kojenec přikládán k matčinu prsu, je možné použít suplementor, což je podávání mléka přes cévku, která je speciálně nastavena na prsu. Při takovém přikládání kojenec saje z prsu a zároveň sáním podporuje tvorbu výtoku v prsu.

Pár tipů k lepšímu kojení

Kojení je jednou z nejdůležitějších součástí raného rodičovství. Nejenže poskytuje dítěti všechny životně důležité doplňky, ale navíc posiluje vztah mezi matkou a dítětem. Ačkoli kojení může být přirozenou součástí života, nemusí být pro všechny jednoduché.

Připravte si vše předem

Je dobré se probrat vším, co je potřeba. Mějte po ruce vodu, něco k snědku a ručník. To vám umožní soustředit se na kojení, aniž byste museli něco shánět na poslední chvíli.

Dodržujte správnou pozici

Klíčovým hlediskem kojení je najít si polohu, ve které se oba budete cítit pohodlně. Ať už zvolíte polohu náruč nebo vleže, je životně důležité, aby bylo dítě přesně otočeno k prsu. Na různých videích na internetu uvidíte základní doporučené pozice, které vám i vašemu dítěti pomohou k lepšímu kojení.

Sledujte signály svého dítěte

Miminka pravidelně dávají signály, když mají hlad. Ať už je to kroucení hlavou nebo cucání prstů. Naučte se rozpoznat, kdy je vaše dítě připraveno k jídlu.

Rozpoznejte, kdy je vaše dítě plné

Jde o opravdu důležitý úkol, protože děti vydávají signály, když mají hlad, také vydávají signály, když jsou syté. Když začnou pouštět prsa a otáčet hlavu jinam, je to zpravidla jasný příznak toho, že už toho mají dost!

Dávejte pozor, že dítě správně saje

Dítě by mělo uchopit nejen dvorec, ale i větší část dvorce. To zaručuje úspěšné sání a minimalizuje stres a bolest při kojení.

Nedávejte dítěti dudlík během několika prvních týdnů

Používání dudlíku během několika týdnů může způsobit, že dítě nebude správně sát. To povede k menší produkci mléka a problémům s kojením.

Pozor na svá prsa

Kojení může být pro vaše prsa obtížné. Používejte speciální krémy na dvorce a po kojení ňadra namasírujte, aby nedošlo k ucpání mléčných kanálků.

Zůstaňte hydratovaní a jezte zdravou výživu

Vaše tělo potřebuje mnohem více tekutin a živin, když kojíte. Pijte dostatek vody a jezte zdravé potraviny, aby vaše mléko obsahovalo vše, co dítě potřebuje.

Věnujte svou pozornost dítěti

Kojení je prakticky vzájemný kontakt pro upevňování vztahu mezi matkou a dítětem. Udržujte oční kontakt s dítětem a konverzujte s ním.

Nebuďte ostýchavé a hledejte pomoc u odborníků

V případě, že máte potíže s kojením, nebojte se vyhledat odbornou pomoc. Existuje mnoho laktačních specialistů a kurzů, které vám mohou pomoci.


Přečtěte si také

Od Jana Kolínková

Chovatelka domácích zvířat, pěstitelka rostlin, milovnice dobrého jídla a psaní textů. Ve volném čase ráda pečuje o zahradu, čte knihy a uskutečňuje svoje nápady — jako je učení se hrát na kytaru, stavba ze dřeva a jiné. Jejím snem je žít klidný život.