Vydat se na první výlet s dítětem je velmi adrenalinový zážitek. Snaha o celodenní výlet někdy připomíná zařizování týdenní dovolené, a často během cesty zjistíte, že jste zapomněli to, co vaše dítě doma nejvíce potřebuje. Můžete se naučit, jak naplánovat pobyt venku s kojencem nebo novorozencem, a jak jej prožít, tak pohodlně, jak si jen lze představit!
Výlety do přírody nebo do jiného města jsou vítanou změnou denního rozvrhu. Rodinné výlety lze začít provádět kdykoli a není důvod s nimi přestat, dokonce ani když se vaše rodina rozroste o další nový přírůstek. Po šesti měsících můžete s chutí vyrazit do světa! Samozřejmě s kojencem může být zařizování výletů trochu složitější, ale nestresujte se, není to nic, co by se nedalo zvládnout. Je nezbytně nutné mít uzpůsobené vybavení a trasu podle potřeb vašeho malého.
Obsah článku
- Dbejte na dostatečné pohodlí
- Kdy je vhodné vyrazit s kočárkem na výlet?
- Kam vyrazit na první výlet s kočárkem?
Dbejte na dostatečné pohodlí
Nejdůležitější věcí kromě výživy a pití je, aby se dítě celou cestu cítilo pohodlně. To znamená, že by mělo mít neustále suchou plenku, mělo by být oblečeno tak, aby mu nebylo horko ani zima, a rozhodně by ho nemělo obtěžovat prořezávání zoubků nebo jiné bolesti. Pokud bude vašeho broučka něco po cestě trápit, dá to silně najevo a vy budete otrávení. V případě, že je miminko ještě kojené, odpadnou vám některé starosti. Jestliže však už nekojíte, nezanedbávejte výživu – příkrmy či nápoje pro novorozence. V takovém případě se nesmí ve výbavě ztratit dětská lahvička nebo silikonová lžička.
Je zřejmé, že v případě delší nepřítomnosti v domácnosti bude navíc potřeba dítě čas od času přebalit, takže si na cestu vezměte dostatečné množství čistých plen a šatů na přebalování. Vlhčené ubrousky rovněž přijdou vhod, protože jsou praktické jak na utírání zadečku při přebalování, tak na sterilní čištění rukou či úst. Kromě toho si zabalte přebalovací podložku, která zaručí, že dítě jednoduše přebalíte, ať jste kdekoli.
Čtvercová plena je další nezbytný doplněk, který maminky už několik let rády využívají. Jako savá vrstva na přebalování sice není rozumná, ale přesto je fajn ji mít po ruce, když potřebujete dítěti utřít pusinku, při říhání nebo ublinknutí. S čtvercovou plenkou budete moci své dítě položit při přebalování nebo hraní na podložce.
Kdy je vhodné vyrazit s kočárkem na výlet?
Při zařizování výletu je důležité vzít v úvahu aktuální roční období. Dospělí se dokážou přizpůsobit klimatu, ale kojenec nebo novorozenec je zcela podřízen našemu posouzení okolností, a proto je dobré vzít v úvahu předpověď počasí. V letních měsících je životně důležité chránit citlivou dětskou pokožku před sluncem. Pro jemné ošetření využijete krém s karotenem, který dokáže dětskou pokožku vyživit a poskytnout jí lehkou ochranu.
V každém případě mějte neustále na paměti, že malé děti by neměly být na přímém denním slunci. Za obzvláště horkého počasí je lepší provést výlet nebo delší procházku v brzkých ranních nebo podvečerních hodinách, zaručit dostatečnou ochranu proti slunci a neustále udržovat kočárek ve stínu.
Kam vyrazit na první výlet s kočárkem?
Je hezké chtít vyrazit na výlet do zahraničí, ale to mnohdy není zcela myslitelné. Takovéto cestování s dětmi má smysl až ve vyšším věku, kdy by měly být dostatečně vychované a vyspělé. Nikdo není rád, když je například zavřen v letadle, autobuse či jiném dopravním prostředku několik hodin s uřvanými dětmi… Kromě toho si moc malé děti výlet neužijí a nic si z něj nepamatují.
Mnohem lepší je, podívat se po okolí. V každém městě či vesnici jsou turistické trasy, kudy se dá chodit. Pokud se cítíte dostatečně odhodláni a toužíte po větším výletu, pak je tu pro vás celá Česká republika, nebo případně blízká místa v zahraničí, kam se dostanete vlastním autem třeba během dvou hodin. Chybu neuděláte, když se vydáte do zoo nebo do městských parků (obzvláště, když jsou velké a plné stromů).
Navštivte Mariánské údolí
Stezku najdete v Brně kousek od konečné zastávky v Líšni. Nedaleko od zastávky se můžete napojit na asfaltovou bezbariérovou cestu kolem řeky Říčky. Cesta vás povede kolem několika vodních nádrží, kolem restaurace U Kadlcova mlýna a dovede vás k přírodnímu koupališti, kde se budete moci v horkých dnech osvěžit nebo si vyzkoušet hračky do vody.
Celá cesta je dlouhá zhruba 11 kilometrů, ale lze ji kdykoli zkrátit. S kvalitním sportovním kočárkem zde můžete chodit celoročně. Každé roční období přitom nabízí jiný okouzlující výhled, který uchvátí nejen nadšence do přírody. Děti také ocení hojnou účast kachen, které mohou prohánět (ale s rozumem).
S kočárkem do Krkonoš
Na tomto výletu si užijete nádhernou přírodu, snadnou trať a místní skvělé jídlo. Trasa z centra Špindlerova mlýna do Boudy u Bílého Labe je dlouhá asi 5 kilometrů. Vede podél Labe a kolem lanovky na Medvědínu. Tuto cestu zvládnete mírným tempem za dvě hodiny s kočárkem, protože celá trasa vede po hladkém asfaltu.
Když se dostanete do dokonale údolí Bílého Labe během teplých měsíců, uvidíte vodopády, kaskády a malou, ale divokou říčku protékající v písmenu V. Z údolí je to jen kousek k chatrči téhož jména, kde si můžete udělat přestávku na oběd.
Krása Lužických hor
Lužické hory jsou tak nádherné, že by se zde dalo strávit hodně času. Ale i za pár hodin můžete vidět spoustu nádherných míst – mezi ně patří Panská skála, na kterou dojdete pěšky z Nového Boru (6 kilometrů) nebo z České Lípy (10 kilometrů). Nejlepší je přijet až na Panskou skálu s kočárkem. Zhruba 200 metrů tu máte možnost zaparkovat auto na parkovišti. Panská skála se skládá z čedičových varhan. Zhruba půlkilometrová cesta lemovaná zelení obíhá skálu. Celá ta cesta se dá projít i s kočárkem, takže varhany uvidíte ze všech stran.