Bezpečné používání technologií v dětském věku

V dnešním vyspělém světě jsou technologie všudypřítomné. Chytré telefony, tablety, televize a internet jsou nezbytnou součástí našeho běžného života. Zatímco tyto inovace přinášejí řadu výhod, jsou s nimi spojeny i určité problémy, zejména pokud jde o výchovu a vzdělávání dětí. Jak se tedy přizpůsobit vlivu technologií na naše děti? Níže vám přinášíme několik cenných rad.

Obsah článku

Digitální technologie u dětí

Na toto téma stále existují odlišné názory, setkáváme se s názory, které se obávají využívání počítačových vymožeností dětmi nebo jejich intenzivního využívání, někteří dokonce označují počítačové technologie za škodlivé. Digitální média nás připravují o možnost vykonávat duševní práci. Duševní práci, kterou jsme dříve vykonávali sami, v současnosti obstarávají počítače, chytré telefony, organizátory a navigace. To s sebou samozřejmě přináší četná nebezpečí.

Rizika, která s sebou nese intenzivní využívání nejmodernějších technologií jdou přes závislost až po ochabování paměti. U dětí a dospívajících dochází v důsledku digitálních médií ke zhoršení schopnosti učit se, k poruše pozornosti a čtení, k úzkostem a otupělosti, k poruchám spánku a depresím, k nadváze, ke sklonu k násilí a k sociálnímu úpadku. Proto se neustále doporučuje ve velkém omezit využívání digitálních technologií, zejména u dětí, aby se předešlo pokročilé demenci.

Nebezpečí digitálních technologií také spočívá v jejich negativním dopadu na fyzickém vývoji dětí a mládeže. V souvislosti s využíváním digitálních technologií hovoříme o špatném držení těla při práci s počítačem, hraní, kdy jsou oči blízko obrazovce, hlava je nakloněna na stranu nebo dochází ke špatnému sezení, což má negativní vliv na zádové a krční svaly. Časté, dlouhé sezení před počítačem nebo televizí může vést k nadváze a obezitě, a proto se doporučuje omezit čas strávený před těmito médii. V každém případě mnoho dětí stále tráví mnoho času před počítačem a televizí.

Rodiče by měli korigovat množství digitálních médií všude

·        Rodiče bohužel stále podceňují nebezpečí technologií pro děti mladší 8 let. Rodiče by proto měli být lépe seznámení s nebezpečími a nesoustředit se pouze na nebezpečí často zobrazovaná v médiích, jako je závislost na internetu, setkání s pedofilem nebo s kyberšikanou.

·        Řada problémů musí být prozkoumána na jiných úrovních, nikoli jen na úrovni základní rodiny. Je třeba dítěti vštípit pravidla pro využívání technologií a sladit výchovu mezi rodiči a školou.

·        Využívání médií dětmi s prarodiči nebo jinými příbuznými může přinést výraznější nebezpečí. Konkrétně prarodiče mohou být méně vzdělaní ohledně nebezpečí než samotní rodiče, takže by je měli na tato nebezpečí připravit.

·        Dále je zásadní vzít v úvahu, že děti však nejsou schopné dostatečně posoudit obsah na webu a výsledky všech svých aktivit. Bylo by dobré lépe zajistit, aby se děti nedostaly k nevhodnému obsahu.

·        V rámci dohledu nad obsahem, by bylo vhodné prosadit nutnost přihlašování dětí do aplikací s audiovizuálním obsahem, které by vybíraly nabídku s ohledem na věk klienta. Navíc by bylo vhodné zavést označování a rozeznávání placených a neplacených aplikací, děti by se k placeným aplikacím neměly vůbec dostat. Pozornost by se měla věnovat i možnostem pro regulaci přístupů k obsahu na internetu.

·        Rodiče by se měli soustředit na pozitivní obsah, který dávají svým dětem prostřednictvím médií. V současné době by děti měly mít omezený přístup na web na všech zařízeních.

·        Z pohledu dodavatelů obsahu by bylo rozumné vytvořit specializované portály pro rodiče, které by v jednom místě soustředily různé naučné látky nebo kratochvíle vhodné pro děti.

Jak zajistit bezpečné používání technologií?

1. Nastavit pravidla pro využívání technologií

Je důležité nastavit jasná pravidla pro využití technologií ve vaší domácnosti. Například si nastavíte časové limity pro používání přenosných zařízení a rozhodnete se, kdy je vhodné je vypnout. Navíc budete moci nastavit pravidla pro používání internetu a rozhodnout, jaké weby nebo aplikace jsou pro vaše děti přijatelné. Je důležité vytvořit technickou zónu v domácnosti, jako je společenská místnost, kde je využití technologií omezeno.

2. Buďte pro děti vzorem

Děti pravidelně napodobují chování svých rodičů. Pokud trávíte čas před obrazovkou, je pravděpodobné, že to vaše děti zopakují. Buďte tedy vzorem a ukažte jim, jak najít rovnováhu mezi technologiemi a aktivitami. Budete moct trávit čas společně venku, hrát deskové hry, zkoumat knihy nebo dělat jiná cvičení, která nevyžadují využití technologií.

3. Budujte u dětí zájem o aktivity

Je důležité, abyste u svých dětí podpořili řadu aktivit a koníčků. Nabídněte jim pomoc při hledání různých zón, jako je sport, umění, hudba, příroda nebo věda. Tímto způsobem budete moci omezit jejich spoléhání se na technologie a poskytnout jim příležitost utvářet se mimo jejich vliv. Staňte se aktivním rodičem a zapojte se do jejich zájmů, což může posílit jejich vztahy a rozšířit obzory.

4. Vštěpujte dětem počítačové schopnosti a bezpečnost

Jak budou děti růst, je důležité mít otevřenou komunikaci o dovednostech technologií a online bezpečnosti. Vysvětlete svým dětem, jak se chovat bezpečně na internetu, jak rozpoznat hrozby a jak zajistit jejich bezpečnost. Mluvte o výzvách, které technologie přináší, a dejte jim návod, jak je využít ve svůj prospěch a pokrok.

5. Udržujte jejich životní styl v rovnováze

Ukažte dětem, že jsou na světě mnohem lepší věci než technologie. Dopřejte svým dětem energii, aby se zapojily do cvičení mimo technologie, jako je fyzický pohyb, čtení, logické a tvůrčí hry nebo sociální interakce s rodinou a kamarády. Nabídněte jim pomoc při objevování rovnováhy mezi digitálním světem a skutečným světem –­ pomozte si některou z aktivit, výletem do přírody…

6. Prohlédněte si online svět vašich dětí

Být vzdělaným rodičem znamená zajímat se o online svět svých dětí. Zajímat by vás mělo, jaké webové stránky navštěvují, s kým se spojily a jaké aplikace používají. Mějte na paměti myslitelná nebezpečí a snažte se chránit své děti před nevlídnými a nebezpečnými okolnostmi. Pokud je to vhodné, používejte rodičovskou kontrolu a kontrolní nástroje.

Upravené a rozumné využití technologií je klíčem ke správné výchově dětí v počítačovém věku. Záměrné nastavení pravidel, podpora všemožných zájmů, komunikace a přizpůsobení způsobu života jsou nezbytnými kroky k zajištění solidního zajištění vašich dětí. S opatrným přístupem budete moci přizpůsobit výhody technologií jiným úhlům života a dát svým dětem to podstatné v digitálním světě.


Přečtěte si také

Od Jana Kolínková

Chovatelka domácích zvířat, pěstitelka rostlin, milovnice dobrého jídla a psaní textů. Ve volném čase ráda pečuje o zahradu, čte knihy a uskutečňuje svoje nápady — jako je učení se hrát na kytaru, stavba ze dřeva a jiné. Jejím snem je žít klidný život.