Ženská ňadra jsou ve společnosti vnímána jako něco výjimečně přitažlivého, provokativního a sexy. V období kojení je ale čeká obrovský úkol, kdy už neslouží jen jako ozdoba ženy. Nyní jsou zodpovědná za správné stravování pro nový život, což není malý úkol. Proto je životně důležité, aby matka dodržovala určitou péči o svá prsa. Z malého problému se může stát velký problém, který může způsobit komplikace při kojení vašeho drobečka nebo dokonce předčasné odstavení z prsu. Jaké problémy s prsy můžete zažít během kojení a jak si můžete pomoci?
S odsávačkou Philips AVENT Premium SCF396/11 dosáhnete dokonalé rovnováhy sání a stimulace bradavek. Elektrická odsávačka dokáže udržovat optimální tok mléka a přizpůsobí se velikosti a tvaru bradavky.
Zásobníky na mateřské mléko se dodávají s nepropustným víkem. Nabízí efektivní odsátí, skladování i krmení mateřským mlékem. Úložný zásobník lze sterilizovat, takže jej můžete použít opakovaně.
Chrániče bradavek slouží k tomu, aby vám pomohly kojit, když máte problémy se svými bradavkami nebo s přisátím dítěte. Díky tomu, že jsou tak lehké a tenké, má dítě stále dostatečný kontakt s vaším ňadrem.
Obsah článku
- Proč vás vaše bradavky mohou začít bolet?
- Bolesti prsou při kojení
- Produkty, které pomáhají při kojení
Proč vás vaše bradavky mohou začít bolet?
Pravidelně jde o kombinaci několika faktorů, každopádně zásadní příčinou je otázka vhodného sání kojence. Změna přisávání a zlepšení kojení by tedy mohlo být základní podmínkou pro pochopení bolestivých bradavek. Přisátí může negativně ovlivňovat i přirostlá, tuhá, krátká uzdička pod jazykem dítěte. V případě, že byste během kojení začali pociťovat nějaké bolesti, vyhledejte pomoc při sání a kojení svého dítěte.
Kloboučky na bradavky nejsou rozumné pro řešení bolestivého kojení, protože neřeší skutečnou příčinu, nutí kojence sát, dlouhodobě snižují tvorbu mléka a jejich používání může být faktorem, že nemusí být jednoduché se vrátit ke kojení z prsu. Přestat kojit kvůli zahojení dvorců není nejlepší strategií, protože ukončení kojení může způsobit problémy se sáním a sníží se tvorba mléka. A dítě nemusí po zotavení bradavek se chtít přisát – a také sání při krmení může vrátit bolestivost bradavek, protože původní příčina bolesti nebyla vyřešena. Bolesti bradavek nebo jejich poranění mohou být důvodem, proč se bolesti přenáší do jiných částí prsou. Toto utrpení se může rozšířit do podpaží, zad nebo kolem hrudní kosti.
Bolesti vám mohou zhoršit tyto faktory:
- Použití láhve
- Používání dudlíku
- Využití zavinovačky při jejím používání je obtížné nastavit správnou polohu pro sání
- Pláč dítěte při sání, pozdní reakce na zájem dítěte o kojení
- Použití injekční stříkačky k dokrmení kojence
- Použití kloboučků
- Využití podprsenky s vložkou
- Použití odsávacího přístroje
Jaká je první pomoc při bolestech bradavek?
- Odkryjte bradavky, nechejte je na vzduchu a zajistěte, že se na ně nic nelepí (podprsenka, vložky pod podprsenku, tričko nebo jiné oblečení, šátek při nošení dítěte).
- Nemyjte bradavky, neotírejte je před kojením.
- Extrakt z grapefruitových jadérek na dvorcích budete moci využít po každém kojení (přímo na bradavky jako kapky nebo ředěné kapky), který lze koupit bez předpisu. Po zaschnutí kapek naneste na bradavky malé množství olivového oleje.
- Jednou denně budete moci použít genciánovou violeť.
- V případě, že by bolest byla nesnesitelná, budete moci využít některý z volně prodejných léků proti bolesti, který vám pomůže pokračovat v kojení.
- Před a po kojení budete moci využít hnětení svalů kolem prsou, abyste snížili pnutí a bolesti.
Bolesti prsou při kojení
Důvodů, proč se prsa při kojení poškodí, může být celá řada. Ale nejčastější příčinou je špatný postup při kojení. Je důležité, aby se matka zakláněla během kojení, nikoliv se nad dítětem naklánět. Areola samotná by měla v tomto bodě směřovat přímo k pusince dítěte.
Pálení prs při a po kojení
V případě, že vás opravdu pálí prsa, může být příčinou kvasinkové onemocnění, zejména moučnivka. Zkontrolujte pusinku dítěte, abyste zjistili, zda je jazyk pokrytý bílou vrstvou. V případě, že ano, je to moučnivka. Ale nepropadejte panice, tato nemoc není nebezpečná. Navštivte pediatra, který rozhodne o vhodné léčbě.
Velké množství mléka v prsou
Po narození dítěte musí ženská prsa náhle začít vytvářet obrovské množství mléka. Následně mezi druhým a pátým dnem po porodu dochází k bolestivému nalití prsou. Prsa jsou oteklá a horká. Takováto okolnost se pravidelně stává u špatné techniky kojení, nebo když matka svému dítěti nedává dostatek času na výživu a omezuje dobu kojení. Navíc nejsou vhodné dlouhé přestávky mezi kojením. Jakmile se dítěti prodlouží noční spánek, začněte si mléko odsávat.
Jak vyřešit příliš nalitá prsa?
V tomto případě vám pomohou studené obklady po kojení a teplé obklady a prsní masáže před kojením. Změkčete dvorec oteklého prsu tím, že před kojením odstříknete trochu mléka. Také zkuste změnu polohy během kojení.
Ucpaný mlékovod
Ucpaný odtokový kanálek poznáte, když jedno prso oteče a zčervená. Bolest není doprovázena teplotou. V případě, že vás trápí i zvýšená teplota, jedná se pravděpodobně o mastitidu. Zde vám pomohou obklady a masáže. Některé maminky si navíc nemůžou vynachválit teplou sprchu před kojením, ve které si citlivě masírují bolestivá místa. Měly byste také doplnit léčbu paracetamolem.
Vznik zánětu prsou během kojení
Mastitida neboli zánět prsu postihuje maminky nejčastěji v prvním měsíci po porodu a nejčastější příčinou této nepříjemné infekce jsou praskliny a další poranění dvorce. Ve většině případů dochází k zánětům postupně a první varovné příznaky jsou srovnatelné s příznaky ucpaného mléčného vývodu. Horký a bolestivý otok zpravidla jednoho prsu provází horečka vyšší než 38 °C. Matka se navíc může setkat s jinými příznaky, jako je bolest, únava a pocity strachu, aby nepřestala kojit a mohla pokračovat v kojení svého drobečka. Ale není třeba se stresovat, tato komplikace se skutečně dá lehce zvládnout.
Co dělat v případě, že vám není lépe?
Podráždění prsů by se rozhodně nemělo brát na lehkou váhu, i když si to zatím nemyslíte, léčbu zvládnete i bez doktora. Ale někdy je tomu jinak. V takovéto situaci by žena neměla otálet a urychleně zajít za gynekoložkou nebo na ambulanci v porodnici! Taková okolnost nastane, když se stav kojící ženy do 24 hodin od zahájení léčby vůbec nezlepší. V tomto případě lékař schválí antibiotika a probere s vámi způsob kojení a další možnou léčbu.
Popraskané dvorce
Kůže na dvorcích může být popraskaná, odumírající, přetékající nebo může mít drobné rýhy. Proč je to tak? V případě, že se kojenec nachází ve správné poloze, má dostatečně otevřenou pusinku, v tomto okamžiku dvorec spočívá na horním patře v zadní části pusinky. Jazyk dítěte si přitáhne dvorec a tlačí dásně kolem něj. Stimuluje tak vylučovací reflex v prsu a mléko je vypouštěno ven. Každopádně v případě, že dvorec není dostatečně vzadu, jazyk se o něj opírá a matku to poškozuje. Mléko buď neteče vůbec, nebo málo, kojenec se rozčílí a ve snaze pít, začne žvýkat a okusovat dvorec. A nakonec začne plakat a jeho matka začne být zoufalá a také pláče.
Jak si poradit a změnit polohu přisátí miminka?
V případě, že si nebudete vědět rady, měly byste se průběžně radit s laktačním specialistou, ale v zásadě se snažte najít vhodnou polohu, která bude miminku vyhovovat. Nejméně náročné je přesné přisátí, když matka sedí na židli, má na nohou větší polštářek (nebo kojící podložku) a kojenec je uložen v podpaží. Nožičky miminka směřují pod vaše rameno, hlavička je přisátá k pravému prsu. Vždy podepíráme hlavičku dítěte!
Zvažte také délku kojení
Také dlouhé kojení způsobuje, že dvorce jsou nepřiměřeně zvlhčené. Jsou zcela nasáklé, což může způsobit mokvání, a tím odírat citlivou pokožku dvorce. To pomáhá při vzniku prasklin, které jsou přístupné kontaminaci nebo kvasinkám.
Produkty, které pomáhají při kojení
Díky různým pomůckám si znatelně usnadníte kojení a krmení miminek. Například kojící polštář je užitečným pomocníkem pro všechny maminky. Ulevuje od bolestí šíje při kojení, umožňuje pohodlí při spánku a atd… Dalším skvělým pomocníkem je kojící podprsenka – její výhody si můžete přečíst v našem blogovém článku Nejlepší kojící podprsenka.
S odsávačkou Philips AVENT Premium SCF396/11 dosáhnete dokonalé rovnováhy sání a stimulace bradavek. Elektrická odsávačka dokáže udržovat optimální tok mléka a přizpůsobí se velikosti a tvaru bradavky.
Zásobníky na mateřské mléko se dodávají s nepropustným víkem. Nabízí efektivní odsátí, skladování i krmení mateřským mlékem. Úložný zásobník lze sterilizovat, takže jej můžete použít opakovaně.
Chrániče bradavek slouží k tomu, aby vám pomohly kojit, když máte problémy se svými bradavkami nebo s přisátím dítěte. Díky tomu, že jsou tak lehké a tenké, má dítě stále dostatečný kontakt s vaším ňadrem.