2. trimestr – týden po týdnu

První tři měsíce (první trimestr) máte za sebou a před vámi je druhý trimestr, který si většina žen velmi užívá. Těhotenství už začíná být vidět, ale bříško ještě nijak nebrání běžným aktivitám. Užívejte si krásy těhotenství a připravujte se na příchod nového člena rodiny. 

Potíže spojené s druhým trimestrem

Ranní nebo celodenní nevolnosti většině žen končí během prvního trimestru. Malé procento těhotných však trpí nevolnostmi po celou dobu těhotenství. Může se také vyskytnout nesnášenlivost nebo nechuť na určitou potravinu nebo skupinu potravin. Nenuťte se do nich a snažte se dodržovat pestrou stravu. 

V druhém trimestru trpí spousta žen nedostatkem hořčíku a vápníku, které způsobují křeče. Noční bolesti lýtek a tvrdnutí bříška vás můžou budit ze spaní, tak se na kontrole svěřte lékaři, který vám doporučí vhodnou suplementaci. 

Dalšími poměrně běžnými problémy jsou hemoroidy, krvácení z dásní, bolesti zad, zácpa a krvácení z nosu. Veškeré nepříjemné stravy konzultujte se svým ošetřujícím lékařem nebo gynekologem. 

Výživa v druhém trimestru

Ani ve druhém trimestru nezapomínejte na vyváženou stravu. Samozřejmě se vyhýbejte alkoholu a nevhodným potravinám jako jsou:

  • Syrové maso a vejce
  • Nepasterizované sýry a mléko
  • Mořské ryby s vysokým obsahem rtuti (žralok, mečoun, tuňák křídlatý, královská makrela)
  • Nadměrná konzumace jater
  • Alkoholické nápoje v jakémkoliv množství 

Zařaďte dostatek zeleniny bohaté na kyselinu listovou, ta je důležitá především v prvním trimestru, ale rozhodně vám neublíží ani teď. Opatrné však buďte na ovoce, které obsahuje velké množství fruktózy a zejména v těhotenství může rozkolísat hladinu cukru v krvi

Jezte kvalitní sacharidy (celozrnné pečivo, rýže, bulgur, jáhly) a dopřejte si dostatek bílkovin. Pokud vám v těhotenství nedělá dobře maso, tak je nahraďte vhodnou rostlinnou alternativou (tempeh, seitan, luštěniny). 

V druhém trimestru není třeba dramaticky navyšovat kalorie. Stačí přidat zhruba 200 kalorií, což je zhruba jedna houska. Jedení za dva a omlouvání chutí je častá výmluva těhotných žen, které může vést k rychlému nabrání kil. 

Vhodná pohybová aktivita

Stále se můžete věnovat svým oblíbeným aktivitám. Pokud běháte nebo navštěvujete posilovnu, tak se spojte s trenérem, který vás naučí správnému pohybu. Nebojte se kontaktovat fyzioterapeuta se zaměřením na těhotné ženy. Dozvíte se, jak si ulevit od bolesti zad a správně se protahovat. 

Samozřejmě se vyhněte kontaktním sportům nebo aktivitám, kde může přijít úder nebo pád na břicho. Nepřepínejte se a dbejte více než kdy jindy na regeneraci a kvalitní odpočinek. Bolavé tělo můžete zklidnit také na těhotenské masáži. 

Screening v druhém trimestru 

Také ve 2. trimestru vás čeká velký screening. Ten dokáže odhalit až 90 % strukturálních vývojových vad. Ideální čas na vyšetření je mezi 20. a 22. týdnem těhotenství. Vyšetření se provádí ultrazvukem a k vnitřnímu gynekologickému vyšetření dojde jen velmi zřídka

Na screeningu se posuzuje nejen plod, ale také množství plodové vody, uložení placenty a délka děložního hrdla, které by mohli značit riziko předčasného porodu. U dítěte lze odhalit problémy se srdíčkem, špatný vývoj mozku, anatomické anomálie na orgánech či pohybovém aparátu.

Druhý trimestr týden po týdnu 

14. týden

Po vstupu do druhého trimestru se stabilizují hladiny hormonů a rozbouřené tělo se uklidňuje. Některé maminky však stále pociťují nevolnosti. Dobrá zpráva je, že v těhotenství budete mít pevnější a lesklejší vlasy a zvýší se vám energie. Dost možná se dostaví i zvýšená chuť na sex. Ten si můžete užít jak s partnerem, tak za pomoci erotických pomůcek. Nemusíte se bát, že by to mělo vliv na plod.

Velikost dítěte je zhruba 9 centimetrů a během dne jeho srdíčko přečerpá několik litrů krve. Nervový systém začíná pracovat. Krk dítěte se protahuje a hlavička se napřimuje. Zásobování probíhá přes vyvinutou placentu a pupeční šňůru. 

15. Týden

Kvůli zvýšenému objemu tekutin v těle můžete pocítit problémy s častějším močením, sliněním, pocením nebo smrkáním. Dejte si pozor na nachlazení, protože imunitní systém je potlačen a snadno se nachladíte. Podpořit imunitu můžete kvalitní stravou nebo vhodnými vitamíny.

Na těle dítěte se nachází jemné chmýří (lanugo), které do porodu opadá. Kůže je velmi tenká a prosvítají pod ní cévy. Celková délka plodu je nyní zhruba 10 centimetrů a plíce pracují a vdechují plodovou vodu. 

16. Týden

Po tomto týdnu se u žen začínají objevovat chutě na různé potraviny. Snažte se své chutě udržet na uzdě, ve většině případů neodráží reálné potřeby těla. Jezte vyváženou stravu s dostatkem kalorií a bílkovin, které zasytí na delší dobu. Objeví-li se chutě na zvláštní potraviny (omítka, vápno, lepidlo), tak informujte svého lékaře a rozhodně je nejezte. 

Plod v bříšku čeká zrychlený růst. Během několika týdnů zdvojnásobí svoji váhu a vytáhne se o pár centimetrů. Pokud nejste prvorodička, tak možná ucítíte první pohyby, prvorodičky budou muset ještě nějaký ten týden počkat. Lépe pohyby cítí štíhlejší ženy. 

17. Týden

Vaše tělo se začíná měnit. Může se usazovat tuk na zadečku nebo na stehnech. Na břichu se objevuje linea negra- tmavý pruh, který po porodu vymizí. Výraznější je u více pigmentovaných žen, blondýnky jej nemusí ani postřehnout. 

Pokud jste už ucítila pohyby, tak si můžete všimnout, že plod reaguje na určité zvuky. Nebojte se s dítětem komunikovat, protože vás slyší a zvyká si na váš hlas. 

18. Týden

Krevní oběh matky se v tuto chvíli zvětšil až o 40 %, srdce musí vyvinout dvakrát větší úsilí, aby vyživilo plod i matku. Dejte si pozor na závratě a vyhýbejte se výškám, odkud můžete spadnout, umýt okna může partner. Snažte se spát na levém boku, aby nedocházelo k utlačení duté žíly váhou dělohy. 

Vaše miminko si už stihlo vytvořit svoji vlastní rutinu. Střídá pravidelně spánek a bdění. Ty se však nemusí shodovat s režimem matky. Pohyb dítě ukolébá ke spánku, a když ulehne matka, tak se plod probudí a je aktivní. 

19. Týden

V tomto týdnu už je na ultrazvuku dobře poznat rozdíl mezi pohlavím a lze je poměrně přesně určit. V nejbližší době vás čeká druhý velký screening, kde se zjišťují vývojové anomálie. 

Kolem tohoto týdne se dokončí vývoj chuťových pohárků dítěte a začne svět vnímat dalším smyslem. Plod reaguje na to, co sníte. Dejte si proto pozor na konzumaci přeslazených nápojů a nezdravého jídla. Základ pro zdravou stravu můžete položit už během nitroděložního vývoje. 

20. Týden

Plod v děloze nyní váží zhruba 300 gramů a měří kolem 16 centimetrů. Pomocí ultrazvuku je dobře slyšitelný tep. Zdokonalují se smysly a dítě se začíná protahovat a více hýbat. Pohyby ucítí už i prvorodičky. Pokud máte výraznou nadváhu nebo obezitu, tak možná pohyby ještě neucítíte. 

21. Týden

Nacházíte se zhruba v polovině těhotenství a stejně jako většinu žen vás začínají přepadat typické těhotenské potíže druhého a třetího trimestru a to otoky nohou. Zhoršují se při dlouhém sezení nebo stání a zejména v létě. Způsobeny jsou zvýšeným tlakem na žíly dolních končetin. Pořiďte si pohodlné boty a pravidelně se protahujte a choďte na krátké procházky. 

Sluch dítěte je již velmi dobře vyvinut a reaguje na váš hlas a na hlasy ostatních členů rodiny. Ve fázi bdění se rychle pohybuje a kope, což může být velmi nepříjemné až bolestivé. Některé aktivní plody nenechají budoucí maminku pořádně vyspat, protože řádí hlavně v noci. 

22. Týden

Těhotenské hormony způsobují, že pleť vypadá mladistvěji a je červenější. Na druhou stranu se také více mastí a může se objevit akné a další nedokonalosti pleti. Spousta žen musí během těhotenství vyměnit svoji dosavadní pleťovou kosmetiku za jinou. Pár týdnů po porodu s ústupem hormonů se pleť obvykle vrací do normálu. 

Plod je nyní zhruba 420gramů těžký a měří až 28 centimetrů. Oči jsou stále zavřené, ale víčko už je ořasené a je vyvinuto obočí. Chuť a sluch jsou oproti zraku vyvinutější a dítě snadno přejímá vaše chuťové preference. Pokud se budete nekontrolovatelně cpát sladkým, tak i vaše dítě bude preferovat sladkou chuť. 

23. Týden

Dbejte na dostatečný přísun vápníku. V těhotenství se jeho potřeba zvyšuje až o 50 %. Při jeho nedostatku trpí vaše svaly, kosti i zuby. Spousta žen může mít po těhotenství zkažené zuby, proto neváhejte s návštěvou zubního lékaře a dentální hygienistky

Nyní v sobě nosíte asi půl kilového človíčka, který se má čile k světu. Jeho pokožka stále vypadá pomačkaně, ale svaly na rukou a nohou již zvládnou vykonávat spoustu pohybů. Rukama se snaží chytat za pupeční šňůru a nožičkama kopá. 

24. Týden

Vaše zvětšující se těhotenské bříško mění těžiště těla a je nejvyšší čas navštívit fyzioterapeuta pracujícího s těhotnými ženami, který vás neučí správnému držení těla a poradí uvolňující cviky. Od bolestí zad vám může pomoci těhotenská jóga nebo plavání. 

V tomto týdnu vás také čeká vyšetření na těhotenskou cukrovku (orální glukózový toleranční test), kdy se měří glykémie na lačno, hodinu a dvě hodiny po vypití sladkého roztoku. Těhotenská cukrovka je vážný stav, který může ohrozit vývoj plodu. Je však dobře zvládnutelná díky diabetické dietě a v závažnějších případech je nutná aplikace tablet nebo inzulinu. 

Možná vás překvapí pravidelné otřesy v bříšku podobné hodně rychlému a rytmickému kopání. To si jen vaše miminko trénovalo polykání plodové vody a dostalo škytavku. Je to naprosto běžné a není se třeba znepokojovat. 

25. Týden

Vaše tělo se rychle mění a pravděpodobně už budete potřebovat těhotenské oblečení. V současné době není problém pořídit slušivé šaty, sukně nebo kalhoty. Dejte si pozor na příjem kalorií, doporučený přírůstek hmotnosti je 12 – 16 kilogramů za celé těhotenství a kojení rozhodně není záruka rychlého zhubnutí

Váha plodu je nyní necelých 700 gramů a délka kolem 35 centimetrů. Jeho mozek již dokáže zpracovávat podněty a uchovávat paměťové stopy, takže si miminko může pamatovat okamžiky z nitroděložního vývoje. 

26. Týden

Vaše miminko nyní váží asi 760 gramů a čeká jej další období zrychleného růstu. Očekávat můžete výraznější kopání a pohyby. Během tohoto týdne také s největší pravděpodobností poprvé otevře očka. Prozatím vidí pouze rozmazaně, ale rozezná světlo a tmu. 

27. Týden

Druhý trimestr se blíží ke konci a zvětšující se těhotenské bříško vám znesnadňuje pohyb i spánek.  Snažte se zůstat aktivní za každou cenu. Protahujte se a choďte na procházky. Aktivní ženy mají podle statistik lepší průběh porodu a lepší výdrž. Nemůžete-li spát v noci, tak se snažte odpočívat i během dne

Na přelomu druhého a třetího trimestru má dítě již velkou sílu a kopání ucítí i jiné osoby než vy sama. 900 gramů váhy a 37 centimetrů na délku vám může dát zabrat. Rysy v obličeji jsou vyvinuty a miminko se začíná obalovat tukem. Na ultrazvuku můžeme vidět roztomilé cucání palců, kdy si dítě nacvičuje sání. 

Teď se přehoupneme do třetího trimestru, už se nemůžete dočkat na svého miláčka?


Přečtěte si také

Od Vašek Brynda

Od mala se věnuje sportu, především sjezdovému lyžování a karate. Potom se zamiloval do lezení, ale uvědomil si, že mu na bříšku něco během studia na vysoké škole narostlo, a tak začal ještě běhat. Mimo to se věnuje přes čtyři roky linkbuildingu na webových stránkách jako je Testado.cz, či třeba Modio.cz a další. Hlavním cílem je dodělat školu a stát se ředitelem vesmíru.