Jak chránit dětskou pokožku před sluncem

Podle dermatologů je slunce jedním z největších spouštěčů kožních onemocnění včetně nebezpečného melanomu. Důsledná péče o pokožku v létě je důležitá a měli byste chránit také své děti, které jsou ještě citlivější. Připravte se na léto už nyní a užijte si sluneční paprsky v bezpečí s celou rodinou. 

Dětská pokožka a slunce

Do jednoho roku se u dětí vyvarujte pobytu na přímém slunci. Pokožka kojenců je tenčí a obsahuje méně pigmentů, takže není na slunění připravená a může se snadno spálit. Zůstaňte se svým dítětem v polostínu a vyhýbejte se pobytu venku mezi 11 a 15 hodinou.

Kojenci také nemají zcela vyvinuty potní žlázy. Vylučování potu je jedním z mechanismů pro ochlazování organismu a bez pocení se děti snadno přehřejí a jsou náchylnější k úpalům. Což je u malých dětí velmi závažný stav a mnohdy si vyžádá i hospitalizaci. 

Bariérová ochrana

Až vyrazíte s dítětem v létě ven, tak vybírejte volné oblečení s delšími rukávy. Inspirujte se u pouštních národů, které nikdy nechodí s nahou kůží, ale používají bariérovou ochranu. Ideální jsou světlé barvy odrážející sluneční paprsky. 

Nezapomínejte na pokrývku hlavy v podobě kšiltovek a různých čepiček. Pro lepší ochranu kupte čepici s krytím na zátylku a na uších. Pro zlepšení tepelného komfortu klidně čepičku namočte do vody. Odpařování vody je také skvělé chlazení. 

Větším dětem k vodě kupte koupací oblečky s UV ochranou, které velmi rychle schnou, a dítě není třeba mazat. Lze koupit koupací oblečení ve formě overalu nebo tričko a legíny zvlášť. Pořídíte v obchodě se sportovním vybavením nebo v dětských prodejnách. 

Minerální opalovací krémy

Minerální nebo také fyzikální filtry jsou vhodné pro osoby s citlivou pokožkou nebo právě pro děti. Získávají se z nerostů a na kůži vytváří jednolitý film. Některé firmy vyrábějí filtry uměle, ale nemají stejné vlastnosti jako přírodní. 

Přírodní UV filtr z oxidu titaničitého nebo zinečnatého působí okamžitě a není třeba čekat na vstřebání. Filtry nepronikají do pokožky a zůstávají na povrchu. Zároveň odráží teplo a pomáhají udržovat tepelný komfort a obecně jsou velmi dobře snášeny a nevyskytují se na ně alergické reakce. 

Hlavní nevýhodou je smívání ve vodě a některé zanechávají bílý film na pokožce. Pořizovací cena je vyšší a balení nevydrží dlouho. Pokud je bude používat i maminka, tak musí počítat, že na ně nelze aplikovat make-up. 

Krémy s chemickým filtrem 

Většina konvenčních opalovacích krémů, krémů na obličej s ochranným faktorem obsahuje právě chemické filtry. Ty se vpíjejí do pokožky a mění UV záření na teplo, které je později vyloučeno. Během let jsou chemické filtry vyvíjeny, protože u některých byl zjištěn negativní dopad na člověka.

Některé filtry jsou velké alergeny a citlivějším osobám mohou podráždit pokožku. Ukazuje se, že působí jako hormonální disruptory, ale přes veškerá negativa jde jejich vývoj stále dopředu a bezpečnost se zvyšuje. 

Jejich velká výhoda spočívá v nižší ceně, jednoduché aplikaci, různých formách a není nutné opakovat aplikaci po koupání ve vodě. Maminky také ocení, že na ně lze navrstvit make-up a některé produkty dekorativní kosmetiky dokonce obsahují chemické filtry. 

Co dalšího přibalit k vodě? 

Jak bylo zmíněno výše, tak se zaměřte na bariérovou ochranu a vezměte volné a světlé oblečení. Pro starší děti přibalte krém s chemickým nebo minerálním filtrem dle snášenlivosti a starším dětem vezměte i sluneční brýle. 

Vezměte sebou dostatečné množství tekutin pro sebe i své dítě. Pokud ještě kojíte, tak se snažte nabízet častěji, protože mateřské mléko pokrývá i pitný režim výhradně kojených dětí. 

Novorozence a kojence koupejte opatrně a zprvu namáčejte jen nožičky. Chlorované bazény mohou dráždit citlivou dětskou pokožku a raději vyhledejte přírodní biotop nebo rybník s dobrou kvalitou vody. Po každém pobytu ve vodě jděte dítě osprchovat, proto raději volte místa s kvalitním zázemím. 

První pomoc při úpalu a úžehu 

Někdy neodhadneme sílu sluníčka a nepříjemnost v podobě úpalu nebo úžehu je na světě.

  • Úpal – z nadměrného tepla, příznaky se projevují ihned 
  • Úžeh – ze slunečního svitu, příznaky se mohou objevit se zpožděním několika hodin

Úpal i úžeh jsou často zaměňovány a v konečném důsledku je to jedno, protože mají obdobné příznaky i první pomoc. 

Příznaky úpalu a úžehu:

  • Zvýšená teplota až horečka
  • Dehydratace (suché rty, pocit žízně, snížené množství moči)
  • Malátnost
  • Bolest hlavy
  • Zvracení
  • Ztráta vědomí
  • Křeče 
  • Spálená pokožka (v případě úžehu) 

První pomoc:

  • Dostaňte dítě pryč z přehřáté místnosti nebo jej odveďte do stínu, ideální je chladná místnost
  • Pohodlně jej posaďte a sundejte propocené oblečení
  • Zchlazovat začněte postupně vlažnou vodou – nohy do kyblíku s vodou, studený obklad na čelo a zátylek
  • Nejlépe chlazení zabere na místech, kde jsou žíly mělko pod kůží (na zápěstí, třísla) – „vychlazená“ krev pomůže snížit teplotu 
  • Dodejte tělu tekutiny po lžičkách, aby nedošlo ke zvracení – ideální je vlažná iontový nápoj nebo mějte v lékárničce k dispozici rehydratační roztok (koupíte v lékárně)
  • Pokud dítě dostatečně pije a nedostavuje se mdloba nebo změny vědomí, tak podávejte dále tekutiny a po dosažení komfortní teploty přestaňte s chlazením 

Začíná-li dítě blouznit a stává se malátným, nedaří se vám doplnit tekutiny nebo se teplota blíží ke 40 stupňům, tak na nic nečekejte a vyrazte na pohotovost. Lékařskou péči vyhledejte i v případě novorozenců nebo kojenců, kteří velmi rychle dehydratují. 

Pozor na jarní a podzimní slunce

Možná si myslíte, že na jaře a na podzim máte klid, ale i mimo léto má slunce pořádnou sílu. Obzvlášť na jaře, kdy pokožka není zvyklá na příval slunečních paprsků. Vyrážíte-li na procházky s kočárkem, tak nezapomínejte na sluneční clonu a bariérovou ochranu proti slunci. 


Přečtěte si také

Od Vašek Brynda

Od mala se věnuje sportu, především sjezdovému lyžování a karate. Potom se zamiloval do lezení, ale uvědomil si, že mu na bříšku něco během studia na vysoké škole narostlo, a tak začal ještě běhat. Mimo to se věnuje přes čtyři roky linkbuildingu na webových stránkách jako je Testado.cz, či třeba Modio.cz a další. Hlavním cílem je dodělat školu a stát se ředitelem vesmíru.