Hodiny se učí ve škole v první třídě v hodinách prvouky. Ve stejnou dobu se děti učí čísla. To ale neznamená, že s vysvětlením musíte čekat až do školy. Začít můžete mnohem dříve. Nečekejte, že dítě hned hodiny pochopí. Vše vyžaduje čas.
Chápání času
Abstraktní myšlení je pro děti náročná disciplína. Nejlépe se jim věci učí názornou ukázkou. U hodin je to těžší. Čas je abstraktní a děti často vůbec nechápou, o co jde. Než se pustíte do učení hodin, tak se ujistěte, že dítě chápe pojmy jako je dnes, včera a zítra.
Povídejte si, co jste dělali včera a zeptejte se, kam půjdete zítra. Postupně přidávejte i názvy dní. Můžete dítěti dát na stěnu týdenní nebo měsíční kalendář, kde si budete zaznamenávat příslušné dny, a za nějakou dobu si dítě uvědomí, že se dny pravidelně opakují. Ve všední dny se chodí do školky a o víkendu je doma.
Jakmile dítě pochopí dny a začne se alespoň částečně orientovat v čase, tak začněte s hodinami. Teprve až pochopí minulost a budoucnost, tak je schopno naučit se hodiny.
TIP na článek: Jak naučit děti kritickému myšlení
Rozvrh dne
Pokud vaše dítě neumí číslice, tak můžete hodiny vysvětlit částečně na režimu dne. Opět si pomozte tabulkou nebo plánkem, kam napíšete, co v jaké hodiny děláte. Ráno je hygiena, snídaně, čas na hraní a podobně zaznamenejte celý den. Použijte k tomu různé obrázky a společně si s dítětem ukazujte, co zrovna budete dělat.
Až se dítě naučí čísla, tak k příslušným aktivitám přidejte i hodiny. V příslušnou hodinu vždy dítěti ukažte hodiny na zdi nebo papírovou pomůcku (koupíte nebo vyrobíte). Na papírové pomůcce může dítě samo hodiny nastavit do příslušné pozice.
Digitální a analogové hodiny
Analogové hodiny se učí v první třídě společně s čísly. Hodiny prvouky, ale stačit nebudou, takže se budete muset učit i doma. Dávejte dítěti příklady a nechte jej na hodinách ukazovat. Buďte trpěliví. Začněte s celými hodinami a postupně přidávejte půl hodiny (půl sedmé) a čtvrtiny (čtvrt na pět). Nakonec nechte minuty (za pět minut deset).
Digitální hodiny dítě dovede snáze přečíst, protože na displeji uvidí čísla. Hůře se mu, ale chápou, protože si je nedokáže představit. Ujistěte se, že dítě umí přečíst čas na analogových i digitálních hodinách. Někdy děti bezchybně přečtou údaj na digitálních hodinách, ale nerozumí mu.
Různá určení času
Dětem přijde zprvu nelogické, že jdou stejné časové údaje říct různými způsoby. Půl desáté a pět minut nebo za deset minut tři čtvrtě na jedenáct je pro dospělého jednoduché pochopit. Dítě v tomto období ještě těžko chápe, že některé věci mají dvě řešení. Snažte se neplést mu hlavu a říkejte časová určení jedním způsobem.
Máte-li doma digitální hodiny s anglickým určením času (am/pm), tak je nastavte na naše klasické hodiny nebo je raději schovejte. Toto určení času by vneslo ještě více zmatku než před tím. Anglické pm a am nechte na hodiny angličtiny, až bude dítě starší.
TIP na článek: Jak naučit dítě pravidlům
Opakování je matka moudrosti
Pochopení času je náročné. Malým dětem čas jen tak plyne a vnímají pouze opakující se události. Naučí se na určité rituály a ty pravidelně opakují, protože hodiny ke svému životu nepotřebují. Minulost a budoucnost děti začnou chápat kolem třetího roku života. V tomto okamžiku je vhodné vysvětlit dny v týdnu, měsíce a roční období.
Předškoláci by měli zvládat běžný denní rozvrh a rozdíl mezi minulostí a budoucností. Jakmile se naučí číslice, tak je čas na hodiny. Pravidelně procvičujte a ptejte se několikrát během dne, kolik je hodin. Trénink dělá mistra.