Zbavení se plenek není nic snadného. Od rodičů vyžaduje spoustu trpělivosti a snahy. Každé dítě je navíc úplně jiné a platí na něj něco jiného. Některé děti se odplenkují sami během týdne u jiných to může zabrat i několik měsíců.
Jak poznat ten správný čas
Zhruba od prvního roku můžete na svém miminku sledovat určité náznaky, které vám napoví, že nastal správný čas.
- Dítě ohlašuje, že vykonalo potřebu
- Zvládne sedět rovně a vzpřímeně
- Dožaduje se přebalení
- Udrží moč alespoň dvě hodiny
- Zvládne plnit jednoduché pokyny
- Má zájem s vámi chodit na toaletu
- Hraje si s nočníkem
Pokud vaše dítě nemá o chození na nočník zájem, tak nezoufejte. Jen málo dětí se zbaví plenky před 18 měsíci. Některé děti nosí plenky ještě ve třech letech a odplenkují se ze dne na den. Každé dítě má svůj čas.
Nočník nebo rovnou záchod?
Pro většinu rodičů je nočník jasnou volbou. Snadno se přenáší, je levný a můžete jej umístit kamkoliv. Sezení lze dítěti zpříjemnit pohádkou v televizi nebo prohlížením knížky. Pro ještě větší motivaci můžete koupit hrající nočník, který při kontaktu s tekutinou začne hrát melodii.
Kolem prvního roku děti opakují vše po rodičích. Brzy si všimnou, že dospělí chodí pravidelně na toaletu a začnou projevovat zájem. Toho můžou mámy patřičně využít a vzít dítko na toaletu sebou a vysvětlit mu, co se zde odehrává. Následně zakupte dětské prkénko, které se zasouvá pod to klasické, aby dítě nepropadlo dovnitř. Před záchod postavte stupínek a můžete dítě naučit rovnou na klasické WC.
Vytvořte si rutinu
Pokud na odplenkování nijak nespěcháte, tak začněte pozvolna. Po probuzení posaďte dítě na nočník a nechte jej chvilku sedět. Plenku přes den ještě ponechejte, ale v pravidelných intervalech dítě posazujte na nočník. Má-li dítě stolici v přibližně stejný čas, tak jej respektujte a posazujte také.
Za nějaký čas si dítě zvykne a můžete zkusit i bez plenek. Při nácviku nedávejte dítěti bodíčka. Lepší volbou je tričko, které si dítě snadno vyhrne.
V létě můžete nechat dítě běhat doma bez plenek. Tato metoda je o něco náročnější, protože si dítě musí naráz zvyknout na nové podmínky. Nočník mějte vždy po ruce a pravidelně dítě upozorňujte.
Indiánská metoda pro trpělivé
Tuto metodu prý praktikují severoameričtí indiáni, kteří nechají dítě poměrně dlouho vykonávat potřebu do plenek a nesnaží se o brzké odplenkování. Až dítě začne chápat pravidla komunity, tak mu vysvětlí, kam chodí na toaletu a děti od toho dne chodí sami na záchod.
Indiánská metoda je v našich končinách méně známá, ale někteří rodiče na ni nedají dopustit. Po několika „úklidových“ dnech máte vyhráno a dítě chodí samo na nočník nebo na toaletu. Základem úspěchu je schopnost chápat. Jakmile dítě ví, co po něm chcete, tak můžete začít s vysvětlováním.
A co mimo domov?
Cizí prostředí vám může učení ztížit. Dítě se horko těžko naučilo na nějakou rutinu a cestování mu ji naruší. Mimo domov dejte dítěti plenky, ale stále se ho ptejte, zda nepotřebuje jít na záchod. Na návštěvy berte nočník sebou a ve většině nákupních center a restaurací jsou dětské nočníky k dispozici.
Na výletě v přírodě nemusíte řešit prakticky nic a nechte dítě vykonat potřebu, kdekoliv vám řekne. Ve městě musíte hledat vhodnější místo. Pokud je to alespoň trochu možné, tak se snažte pohybovat v okolí toalet a v případě potřeby dítě odveďte. Časem zvládne dítko udržet svoji potřebu déle, ale v začátcích musíte být rychlí.
Udržte nervy na uzdě