Jako každý rodič chcete pro své dítě to nejlepší. Je dokázáno, že čtenáři knih mají větší slovní zásobu. Naučit dítě číst můžete ještě před nástupem do první třídy. Chce to jen trpělivost a spoustu snahy. Ukažte dětem krásný svět fantazie v knihách.
Vychovejte si doma čtenáře
Už od malička si s dítětem prohlížejte leporela. Můžete začít s obrázky zvířat a napodobování zvuků. Poté postupně zařazujte rytmické básničky, které jsou důležité pro správnou výslovnost. Rytmika dětem pomáhá při mluvení.
Před spaním nebo v době poledního klidu čtěte dětem pohádky. Nemusí vám nutně rozumět. Důležitý je poslech mluveného slova, tím se dítě také učí. Vnímá intonaci a vyslovování jednotlivých slov.
Jděte dítěti sami příkladem. Čtěte si knihy nebo časopisy a vyprávějte dítěti, o čem právě čtete. Lásku ke knihám může dítě přejmout od vás. Vzbuďte v něm zájem o napínavé příběhy a doslova vám bude viset na rtech a hltat každé slovo.
Přístup ke knihám je základ
Pořiďte svému potomkovi malou knihovničku nebo mu vyhraďte jednu poličku v té vaší, kam si bude ukládat svoje leporela a pohádkové knížky. Nechávejte knihy stále dostupné. Kdykoliv bude mít zájem si prohlížet a listovat, tak může samo přijít.
Tip na článek: Jak naučit dítě učit se
Vezměte dítko na výlet do knihkupectví. Nechte ho prohlédnout si dětské knihy a jednu mu kupte. Později můžete navštívit dětskou sekci knihovny. Vysvětlete dítěti, jak funguje půjčování knih. Budujete nejen zájem o čtení, ale také zodpovědnost.
Nezapomeňte dítěti zdůraznit, že se ke knihám musí chovat s respektem. Knihy jsou křehké a vyžadují jemné zacházení, obzvláště ty z knihovny, které sdílíte s ostatními.
Abeceda je základem pro čtení
S nácvikem čtení příliš nespěchejte. Pokud dítě není zralé, tak mu čtení nepůjde a můžete ho do budoucna demotivovat. Nejdřív ze všeho spojte mluvené slovo s tím psaným. Až budete příště dítěti číst, posaďte si ho na klín a jeďte prstem po řádku a ukazujte jednotlivá slova.
Abeceda je základem. Zapojte nějakou říkanku s abecedou a ukazujte dítěti písmena na papíře. Nakreslete kartičky a nechte dítě pojmenovávat jednotlivá písmena. Nemotejte dohromady velká a malá písmena. Většina textu je tvořena malými písmeny, začněte u nich.
Jednou z nejtěžších věcí je propojení zvuku s konkrétním písmenem na obrázku. Učte písmena postupně a spojujte je s celými slovy.
- B jako babička
- M jako maminka
- A jako Alenka
TIP na článek: Jak naučit dítě pravidlům
Dekódování slov
V dekódovací fázi čte dítě jednotlivá písmena zvlášť. Nesnažte se tuto fázi uspěchat. Je velice důležitá. Samotné čtení není jen odříkávání textu. Je nutné mu porozumět. Při dekódování jednotlivých písmen dítě plně nechápe text. Soustředí se na písmenka.
Od dekódovací fáze se přesuňte k čtení po slabikách. Rytmické odříkávání slabik podpořte tleskáním. Rytmus pomůže dítěti lépe zvládnout čtení i vyslovování.
TIP na článek: Jak naučit děti finanční gramotnosti
Začněte zlehka
Do úplných začátků nebudete potřebovat žádnou knihu. Vezměte si leporelo nebo vytiskněte kartičky s jednotlivými písmeny a slovy, které necháte dítě číst. Postupně přejděte k básničkám nebo jednoduchým písničkám.
Dítě bere čtení mechanicky. Nepotřebuje žádný příběh, protože zatím nedovede propojit význam slov s písmeny. To přijde o něco později. Pomoci mohou obrázky, které si dítě spojuje s textem. Nechte dítě číst nahlas kdykoliv to jen půjde. Čtěte nápisy na zastávce, u lékaře nebo v novinách.
Za nějaký čas začněte číst dětské příběhy. Zde si snadno ověříte chápání textu. Nechte dítě příběh převyprávět vlastními slovy. Klaďte doplňující otázky a ptejte se na charaktery jednotlivých postav.
Podle odborníků je většina dětí schopná naučit se číst už mezi třetím a čtvrtým rokem. Důležitý je také zájem. Netlačte na dítě silou nebo mu čtení znepříjemníte. Buďte rafinovaní a hrajte si při učení. Jakmile vzbudíte zájem, tak máte zpola vyhráno.