Plačící miminko je pro spoustu rodičů velmi stresující zážitek. Když se váš drobeček nemůže uklidnit, tak uděláte prakticky cokoliv, abyste mu ulehčili v trápení. Jednou z možností může být dudlík. Ne každé dítě jej však přijme.
Proč chtějí miminka dudat
Sacím reflexem je miminko vybaveno do života, aby přežilo. Novorozenci se přisají prakticky na vše v dosahu. Sáním mateřského mléka se krmí a nejen to. Kojení je pro miminko nejen záležitostí jídla, ale také psychiky.
Celých devět měsíců zná dítě pouze matku a po narození má kolem sebe spoustu podnětů, které musí zpracovat. Právě dudání a sání mu pomáhá zklidnit se a vyrovnat se se změnou. Novorozenec potřebuje matčinu náruč a její blízkost. Svým pláčem vás rozhodně nemanipuluje. Mozek miminka není na takové úrovni, aby byl schopen manipulovat někým.
Co může způsobit dudlík
Spousta dětí si na dudlík navykne poměrně snadno a nezpůsobí žádné změny. Některé kojené děti však začnou odmítat prso, jakmile se naučí na dudlík. Jde o takzvaný bojkot kojení. Ten může odstartovat i krmením z lahvičky, kdy mléko teče snadněji, miminko si navykne na rychlý tok a už se mu nechce vynakládat úsilí na sání.
Tip na článek: Jak odnaučit dítě od dudlíku
Pokud chcete kojit, tak je bojkot kojení velký strašák a překonat toto období je pro matku i dítě velmi náročné. Bohužel nejde předem říci, jestli dítě po dudlíku začne kojení bojkotovat. Musíte si sama zvážit rizika. Jak moc chcete kojit a jak moc chcete případný bojkot riskovat. Některé děti vyžadují časté kojení a dudlík je nevyhnutelným řešením.
Jaký dudlík vybrat
V České republice jsou všechny výrobky pečlivě kontrolovány a nemusíte se bát, že pořídíte škodlivý dudlík ve smyslu uvolňování škodlivých látek. Pokud se vám zalíbí vtipné dudlíky, které se prodávají za poměrně malé částky na asijských e-shopech, tak raději investujte vyšší částku a kupte je u nás. Protože v zahraničí mají jiné normy než u nás.
Z hlediska tvaru máte na výběr hned z několika možností. Vždy sáhněte po dudlíku podle věku miminka. Kupujte ortodontické dudlíky, které nijak neovlivňují vývoj dětského chrupu.
Na trhu jsou k dispozici dudlíky latexové a silikonové. Silikon je poměrně tvrdý a nemá žádnou chuť nebo vůni, většina dětí jej akceptuje. Latex neboli kaučuk je přírodní materiál s charakteristickou vůní a chutí kvůli které jej některé děti mohou odmítnout.
Triky na přijetí dudlíku
Pokud jste rozhodnutá s dudlíkem začít, tak kupte hned několik dudlíků. Nám se mohou zdát všechny stejné, ale dítě neomylně pozná svůj oblíbený dudlík a jiný nechce. Připravte se i na odmítnutí, možná budete ten pravý hledat delší dobu.
Pokud vaše miminko odmítá dudlík a chce být přisáté na prsu, tak můžete zkusit nenápadně podstrčit dudlík. Vy však dále zůstávejte a mějte miminko v pozici na kojení. Možná se vám dítko podaří oblafnout a dudlík přijme.
Sání dudlíku navozuje spánek. Až bude miminko rozespalé, tak mu dudlík dejte. Je velká šance, že jej přijme a zvykne si na něj nejen před spánkem, ale vymění pláč za spokojené dudání dudlíku.
Co raději nezkoušejte
Naše babičky a maminky mají v zásobě spoustu triků, které vám jistě rády poradí, ale ne všechny jsou bezpečné. Velmi častá rada je namočit dudlík do medu nebo cukru, protože dítěti bude chutnat. Bez ohledu na věk dítěte je navykání dítěte na sladkou chuť špatné. Včelí med není navíc pro děti do tří let doporučován kvůli riziku botulotoxinu.
Přečtěte si také: Jak se zbavit dudlíku?