Spánek je velké téma. Příchod dítěte často zhorší spánek celé rodiny a naděje na zlepšení je v nedohlednu. Spousta rodičů začne hledat nejrůznější řešení, protože dítě nespí podle jejich představ. To ale neznamená, že je s dítětem něco v nepořádku.
Biologicky normální spánek
Novorozenci v prvních týdnech života prospí průměrně 18 hodin denně. Bdělý čas tráví kojením, přebalováním a mazlením. Některá miminka spí hned od porodnice celou noc. Pokud dítě zdravě přibírá, tak není důvod jej budit na kojení.
Zhruba ve čtvrtém měsíci nastává takzvaná spánková regrese, kdy se dítě začne častěji budit, protože musí zpracovat velké množství podnětů z okolí. Tato fáze spoustu rodičů zaskočí, protože se jejich dobře spící dítě najednou začne během noci několikrát budit s pláčem.
Pláč je přisuzován hladu, jenže mléko nepomáhá, takže z obavy nasadí dítěti umělé mléko. Kojení dítě obvykle zklidní, protože sáním se uklidňuje a přítomnost matky jej opět uspí. Na tomto období není nic nenormálního, co musíte napravovat. Miminka mají méně hluboký spánek, je to jeden z obranných mechanismů proti náhlému úmrtí ve spánku.
TIP na článek: Jak uspat miminko
Bezpečné spaní
Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS) je velkým strašákem. Nejčastěji postihuje děti ve věku mezi 2 – 4 měsíci. Příčina není známá, a proto neexistuje spolehlivá prevence. Důležité je však dodržování základních bezpečnostních zásad:
> Nekuřte v místnosti, kde spí dítě
> Nepřikrývejte dítě peřinou, může si ji přetáhnout přes hlavu
> Nepřetápějte ložnici
> Nezatahujte zavinovačku příliš těsně
> Nenechávejte volné předměty v postýlce
Pro detekci dechu slouží monitor, který si můžete zakoupit nebo vypůjčit za poplatek v porodnici nebo od soukromé firmy či organizace. V případě zástavy dechu, vás monitor houkáním upozorní a vy můžete přivolat pomoc.
Společné spaní nebo postýlka
V naší kultuře je společné spaní považováno za něco nechutného. Snímek spící zvířecí rodinky vyvolá nadšené vzdychání, ale podobný snímek matky s dítětem vzbudí ve většině případů znechucení. Z biologického hlediska je však společný spánek něco naprosto přirozeného. Podle části odborníků dokonce společný spánek zabraňuje SIDS, protože dítě dýchá ve stejném rytmu jako matka.
Tip na článek: Jak naučit dítě spát v postýlce
Některé rodiny si striktně stanoví, že jim dítě do postele nesmí. Je to jejich rozhodnutí a také na něm není nic špatného. Pokud to vyhovuje rodičům i dítěti, tak není třeba nic měnit. V tomto případě však matka musí počítat s tím, že při každém zaplakání bude muset opustit postel a jít k dítěti a zase jej uspávat.
Spánkový trénink
Spánkový trénink vychází z Estvilloy metody řízeného pláče, kdy dítě necháváme v určitých intervalech plakat o samotě a přicházíme jej utišit. Sám doktor Estvill uznal, že metoda není vhodná. Přesto se s ní v současné době stále potkáváme a doporučují jí i někteří lékaři.
Naše společnost je zvyklá vše měřit. Kvalita spánku a poslušnost dítěte se určuje podle schopnosti spát celou noc. To ale pro děti není přirozené. Kojenci neumí propojovat jednotlivé fáze spánku. Dospělá osoba to také neumí, ale my ve většině případů usneme a ráno si nic nepamatujeme. Dítě se vzbudí a je samo, tak začne plakat.
Pokud se přeci jen rozhodnete spánkový trénink vyzkoušet, tak si připravte opravdu pevné nervy. Vaše miminko vás bude volat a nebude chápat, proč za ním nejdete. Po chvíli se samo uklidní, protože nechce plýtvat energií a přepne se do „záchranného módu“. Je to pro něj však velmi stresující.
TIP na článek: Jak vybrat dětskou postýlku
Spánkové rituály
Spánkový trénink je drsný, naštěstí existuje jemnější metoda a tou jsou různé spánkové rituály. Možná jste si už všimli, že děti mají rády pravidelnost. Dobře vědí, co přijde a to je pro ně uklidňující. Snažte se vybudovat podobný rituál i ve spojitosti se spánkem.
Pod pojmem rituál si můžete představit třeba koupel, mazlení, pohádku a následně postýlku. Cokoliv co dá vašemu drobečkovi najevo, že je čas spánku. Jakmile začnete s naučenou rutinou, tak dítě bude vědět, že je čas spát. Časem si rituál zažije a usínání bude snazší.
Stejně jako u dospělého nezapomínejte na spánkovou hygienu. Dvě hodiny před spaním se vyvarujte modrému světlu a aktivitám, které vaše dítě příliš rozdovádí. K večeři podávejte lehce stravitelné jídlo, které zasytí. Místnost na spaní vyvětrejte a dbejte, aby dítě spalo ve tmě. Protože pouze ve tmě se vyplavuje spánkový hormon melatonin.
Kdy začne dítě spát celou noc
Celonoční spánek je vytouženým cílem pro všechny unavené rodiče. Dětský spánek je často frustrující. Nesnažte se svoje dítě porovnávat, ničemu nepomůžete a jen budete smutní. Radujte se z každého malého pokroku a nebojte se. Vaše vytoužená klidná noc jednou opravdu přijde.