Spousta prvorodiček má strach z oblékání. Novorozenci jsou malincí a obléct je vyžaduje trpělivost a um. Ve skutečnosti to není nijak těžké a během několika dní si tuto dovednost také osvojíte. Mnohem důležitější je správná volba oblečení na jednotlivá roční období a také na spaní. Novorozenci nemají dovyvinutou termoregulaci a je třeba oblékat správně.
Velikost oblečení pro novorozence
Pro novorozené děti narozené v termínu je určena velikost 50. Během prvních týdnů života miminka rostou jako z vody a nejmenší velikost jim bude brzy malá. Nakupte raději pár kusů velikosti 50 a zásobte se velikostmi 56 -62, které využijte po delší dobu.
Oblečení na nedonošené děti ve velikostech 48 a méně není v dnešní době těžké sehnat. Nekupujte je dříve, než tato situace nastane. Jedinou výjimkou jsou dvojčata, která bývají při porodu o něco menší.
Pohodlné a snadné oblékání
Vybírejte oblečení, které se vám bude snadno oblékat. Ideální jsou body s rozepínáním mezi nožičkami a celotělové overaly se zapínáním na patentky nebo zip. Dupačky bez rozepínaní jsou nepraktické, protože dítě musíte při každém přebalování vysvléct. Pokud tedy chcete vybrat dupačky pro své ratolesti ty nejkvalitnější podívejte se jaké dupačky nabízí například eshop Promrknousky.
Než se miminko narodí, tak si oblečení pořádně prohlédněte a seznamte se s ním. V porodnici vás sestry naučí základní péči o miminko, ale ve stresu z nové role vše nepochytíte a budete zbytečně nervózní. Většina porodnic vám zapůjčí oblečení, ale vezměte si klidně své vlastní, které máte osahané.
Kvalita vs kvantita
Pokud nemáte blinkací dítě, tak nepotřebujete velké množství oblečení. Miminka nikam nelezou a nejí tuhou stravu, takže se neušpiní. Není tedy nutné mít přeplnění skříně oblečení. Investujte peníze do kvalitního oblečení, které se v pračce a sušičce nesrazí a je vyrobeno z příjemných materiálů.
Ideální materiály pro děti:
- 100% bavlna
- Merino vlna
- Bambus
- Len
Všechny tyto materiály jsou přírodní a dobře odvádí pot, což je důležité v prevenci proti opruzeninám, které vznikají v zapařených místech.
Kolik vrstev novorozenec potřebuje?
Běžně rozšířenou radou je, že miminko by mělo mít o jednu vrstvu oblečení více než dospělý člověk. Ve skutečnosti to tak být vůbec nemusí. Některá miminka jsou věčně zmrzlá a některým je více teplo. Neřiďte se všeobecnými radami, ale potřebami svého dítěte.
Když novorozence oblékáte, tak zkontrolujte teplotu na zátylku. Pokud je chladný, tak vrstvu přidejte a pokud je zpocený, tak vrstvu sundejte. Končetiny nejsou dobrý ukazatel, protože jsou přirozeně chladnější než zbytek těla a může se stát, že dítě příliš obléknete a přehřeje se.
Oblečení na léto
V létě si vystačíte s výrazně menší výbavou než v zimě. Postačí vám několik body s krátkým a dlouhým rukávem, lehká mikina, bavlněná čepička a několik párů ponožek. Na spaní přidejte overal s krátkým rukávem.
V létě se zaměřte především na ochranu proti slunci. Děti nemají zhruba do šestého měsíce dostatek pigmentu a je třeba pokožku chránit. V případě novorozenců se snažte vyhýbat slunečním paprsků, na kočárek umístěte clonu a nedávejte jej na přímé slunce. Ochranným krémům se můžete zcela vyhnout.
Nikdy nezakrývejte průzor v kočárku plenou nebo dokonce dekou. V nevětraném prostředí může teplota rychle vystoupat až k 50 stupňům, což je pro novorozence velmi nebezpečné. Snadno může dojít k úpalu a následné dehydrataci.
TIP na článek: Jak obléknout dítě v létě
Oblečení na zimu
V zimě bude potřebovat o něco více oblečení než v létě, ale není to žádná tragédie. Místo body s krátkým rukávem kupte s dlouhým. Přidejte několik mikin nebo svetrů, tepláčky, zateplené legíny, teplou čepici, rukavičky, capáčky a zimní kombinézu.
Až půjdete na procházku s kočárkem, tak miminko zapněte do zimního fusaku, který můžete přikrýt dekou a následně zapněte i nánožník. Pro svůj lepší komfort si kupte rukavice nebo tunel na madlo kočárku, přestože máte na rukou svoje rukavice, tak vás za chvíli budou zábst ruce.
V zimě se nemusíte strachovat o slunce, ale mrazivé počasí také dokáže napáchat na pokožce škody. Ochraňte citlivé kůži miminka krémem do mrazu. Krémy a masti do zimy neobsahují vodu a na pokožce vytvoří tenký ochranný film.
TIP na článek: Jak obléknout dítě v zimě – na co nezapomenout?
Oblečení na jaro a podzim
Na jaře a na podzim se musíte vybavit na teplé i studené počasí. Kromě body s dlouhými rukávy, tepláků a mikin si pořiďte zateplený overal na ven. Často se prodávají chlupaté overaly s ušima, které nejen příjemně hřejí, ale jsou i roztomilé.
Ke kočárku přikupte jarní/ podzimní fusak, který zahřeje, ale není určený na teploty pod nulou. Pokud je hezké počasí, tak si vystačíte s teplejší dekou. Nezapomeňte na pláštěnku, aby vás nezaskočil případný déšť. Pláštěnky jsou kompaktní a snadno je smotáte do tašky.
TIP na články: Jak obléknout dítě na podzim – na co nezapomenout?
Oblečení na spaní
Ložnice na spaní by ani pro miminko neměla být přetopená. Ideální je teplota do 20 stupňů. Novorozenci oblékněte overal s dlouhými rukávky, a pokud nemá šlapky, tak navlékněte ponožky. Některá miminka se ze spánku škrábou do obličeje, tak nezapomínejte na bavlněné rukavičky.
Z hlediska bezpečnosti by v dětské posteli novorozence neměly být volně položeny žádné předměty. Plyšové hračky nebo deky mohou spadnout na obličej a způsobit zadušení. Pro svůj klid dejte pod matraci monitor dechu, který koupíte ve specializovaných prodejnách nebo si ho vypůjčíte.