Jak přecházet na pevnou stravu?

Přechod na nemléčný jídelníček je jedním z nejdůležitějších zlomů v životě novorozence, a bezpochyby i v životě jeho opatrovníků. Podle nejnovějších důkazů lze s přechodem na zdravou a pevnou výživu bez nutnosti mixování nebo drcení začít již kolem 6. měsíce věku dítěte a tento přechod může přinést různé formativní, zdravé a preventivní výhody. Jste připraveni na postupnou změnu způsobu stravování vašich dítek? Pak jste na správném místě.

Obsah článku

Jak začít?

Jak a kdy začít s příkrmy je takové věčné téma. A hlavně novopečené maminky, které se nemají kde poradit, si nad tím lámou hlavu. Někteří říkají, že je vhodné začít co nejdříve, a to zejména se zeleninovými směsmi, protože v případě, že začneme s ovocem, které je sladké, kojenec by pak vyžadoval více sladkých pokrmů. Další hypotézou je nechat dítě, aby si zcela samostatně vybralo, kdy a co bude jíst a kolik toho sní. Rad a teorií je celá řada a je skutečně obtížné vybrat tu správnou.

Neuspěchejte první sousto

Názory odborníků na to, kdy je správný čas na první sousto, se skutečně liší. V každém případě se většina pediatrů shoduje na tom, že pokud je dítě plně kojeno, měly by mu začít růst zuby v šesti měsících. V případě, že nekojíte nebo že kojení není dostatečné, je možné začít s přikrmováním dříve, a to od čtvrtého měsíce. Vaše dítě může také vypadat, že je připraveno na pevnou výživu, protože si potřebuje ohmatat a ochutnávat výživu nebo začíná žvýkat své hračky.

Nesnažte se dítě nutit do jídla

Při krmení byste měli být vy i dítě v klidu a ničím jiným se nezabývat. Pro první krmení tuhou stravou je vhodné posadit dítě do dětské stoličky nebo dětské autosedačky, protože často není schopno sedět úplně samo. Může se stát, že dítě nebude vědět, jak naložit s chutí a konzistencí výživy. Pokuste se nabrat menší množství na malou plastovou lžičku a vložit ji na střední část jazyka. Výživu bezesporu dítěti nenuťte, pouze ji nabídněte. Dobře funguje neustále s dítětem konverzovat a vysvětlovat mu, co se děje. V případě, že dítě sní jednu nebo dvě lžičky, můžete to považovat za vítězství.

Vytrvejte a nikam nespěchejte

Může se stát, že první tuhá výživa nedopadne dobře. Vaše dítě sní sotva jednu lžičku a bude odmítat další výživu. V žádném případě byste neměli vzdávat své snahy o přechod na tuhou stravu. Buďte chápaví a zkuste to další den znovu. Tu a tam si pomůžete, když vložíte lžičku do rukou dítěte. Díky lžičce se dítě dokonale zabaví a snáze polyká připravenou potravu. V případě, že byste stále měli dojem, že váš miláček není na pevnou výživu připraven, odložte následující krmení a zkuste to ještě jednou za týden.

Domácí příprava zdravé dětské stravy

Snažte se začít s lehce poživatelnými potravinami, jako je mrkev, zelené fazolky, banány, brambory, hrušky nebo jablka. Jakmile budete mít jasno o surovinách, uvařte je v páře a rozmačkejte nebo rozmixujte na pyré. Vaření v páře je mnohem lepší než obvyklé vaření ve vodě, protože potraviny vařením ztrácejí většinu svých vitamínů a nezbytných živin. Zpočátku by kaše nebo polévky neměly obsahovat hrudky, ale čím více je dítě starší, tím větší kousky bude schopné rozkousat a spolknout. V případě, že se vám kaše zdá příliš hustá, zřeďte ji zeleninovým vývarem, mlékem, kojeneckou vodou nebo jablečným džusem.

Kromě toho dávejte pozor na případnou alergii dítěte na výživu. Odborníci doporučují předkládat dítěti nové chutě v třídenních intervalech, abyste mohli lépe rozpoznat případné spouštěče. Příprava vlastní dětské stravy může být neuvěřitelný způsob, jak ušetřit peníze a zároveň kontrolovat množství soli a přísad. Děti obvykle zvládnou své první smíšené pokrmy v podobě kaší a polévek kolem 6. měsíce. Poraďte se se svým pediatrem, který může pomoci sestavit různé příkrmy.

·        Pokud své dítě stále kojíte nebo krmíte z láhve, možná vám pro začátek bude stačit menší množství kaše. Na druhou stranu si budete moci rozmixovanou stravu zmrazit a nemusíte tak často vařit!

·        Nalijte kaši do tvořítek na led a uložte ji do uzavíratelného plastového sáčku v mrazničce. Na obalu si poznačte druh výživy a datum.

·        Dětskou výživu můžete v chladicím boxu odložit až na jeden měsíc. Nikdy neskladujte výživu, do které byla již dána použitá lžíce – sliny mohou jídlo kontaminovat mikroskopickými organismy.

·        Vždy kupujte vše čerstvé a nebojte se využívat i bio výživu. V případě, že chcete ušetřit trochu peněz, promluvte si s jednou nebo více maminkami v okolí a nakoupíte ve velkém třeba i na internetu. Nejenže tak získáte čerstvou výživu za rozumnou cenu, ale budete si moci navíc vyměnit s maminkami recepty a rady.

Pozor na vznik zácpy

Zpracování pevné, měkké výživy může miminku způsobit značné potíže. Budete se muset naučit, jak dítěti ulevit od bolesti kvůli zácpě nebo plynatostí tím, že mu dáte probiotika. Během přechodu na pevnou výživu je rozumné používat kmen Bifidobacterium breve, který se běžně vyskytuje v mléce od matky. Tento kmen má zásadní význam pro zachování motility střev a urychlení pohybu stravy střevem.


Přečtěte si také

Od Jana Kolínková

Chovatelka domácích zvířat, pěstitelka rostlin, milovnice dobrého jídla a psaní textů. Ve volném čase ráda pečuje o zahradu, čte knihy a uskutečňuje svoje nápady — jako je učení se hrát na kytaru, stavba ze dřeva a jiné. Jejím snem je žít klidný život.