Narozené dítě je velmi choulostivé. Je tedy normální, že matka má obavy, že by mohla svému dítěti ublížit při manipulaci. Kromě přebalování, oblékání nebo polohování dítěte může být koupání skutečným problémem. A kdy dítě poprvé vykoupat? První koupání kojence provádí matka společně se sestřičkou na oddělení šestinedělí, kde ji poučí, jak s kojencem bezpečně zacházet. Ale zanedlouho odejde s dítětem domů a mycí rutina bude muset po boku otce absolvovat sama.
Obsah článku
- Kdy můžete začít s koupáním a jak pravidelně ho koupat
- Jaké pomůcky budete při koupání potřebovat?
- Jak si nachystat prostředí na koupání
- Jak byste měli postupovat při koupání?
Kdy můžete začít s koupáním a jak pravidelně ho koupat
Kojenec se rodí s pokožkou pokrytou mazem. Často se jedná o vrstvu kožního mazu, která se na jeho pokožce utváří ke konci těhotenství. Kůže kojence je mnohem tenčí a poréznější než pokožka dospělého člověka. Maz od počátku zajišťuje pokožku před vysoušením nebo onemocněním. Rychlé odstranění této vrstvy po narození kojence tedy není žádoucí.
Proto po příchodu z porodnického léčebného centra nemusí rodiče dítě hned umývat, stačí, když ho až po několika dnech vezmete do vaničky. Pravidelné opakování koupání kojenců je v tomto okamžiku jednou za 2-3 dny. U nejmenších dětí s kožními problémy se intervaly mezi koupáním běžně prodlužují na jedno koupání týdně. Ve dnech, kdy se nemyje, stačí otřít kožní záhyby a chodidla dítěte vlhčeným ubrouskem, netkanou textilií nebo látkovou plenou.
Jaké pomůcky budete při koupání potřebovat?
Ještě, než se pustíte přímo do aktivity, připravte si vše, co budete potřebovat při koupání:
· Dítě je malé a zároveň ještě nemá vytvořenou termoregulaci. Teplota vody by se proto měla pohybovat kolem 37 °C a rodiče ji musí kontrolovat.
· Lehátko do vaničky – je výborné jako opora pro miminko, aby hlavička zůstala výše než hrudník. Zároveň usnadňuje manipulaci s dítětem.
· Přebalovací pultík – mějte připravený přebalovací pultík v blízkosti vaničky, abyste mohli kojence bezpečně přenášet do vody a z vody.
· Jemný ručník a látková plena nebo různé látkové pleny – mějte připravenou jednu plenu, která se položí přímo na přebalovací pult. Lze použít i ručník, ale pleny disponují větší savostí. Druhá látková plena se bude hodit v případě, že se vaše dítě bojí vody. Zabalení hrudníku do pleny dodá dítěti pocit bezpečí a uklidní ho.
· Jemná žínka – pro jednodušší mytí dítěte
· Čistá plenka – po koupání je třeba dítě rychle zabalit a obléknout, aby neprochladlo.
· Čisté oblečení – v případě, že je to nezbytné, přikryjte dítě zavinovačkou.
· Dětské mýdlo či šampon – mýdlo byste měli používat jednou za 2-3 dny. Jemná dětská mýdla obvykle obsahují oleje a další hydratační přípravky, které obnoví vlhkost ztracenou při mytí pokožky dítěte.
· Dětský olej – vhodný k čištění a ošetření dětské pokožky nebo k jemnému potírání. Nejčastěji se používá k ošetření kožních záhybů, aby se předešlo ke vzniku opruzenin. V případě, že má dítě suchou pokožku, budete moci navíc využít olej do koupele.
· Tělové mléko
· Čtverečky buničité vaty – pro péči o uši a nos dítěte, v případě kojence je můžete použít i k ošetření pupeční šňůry.
Další věci, které nebudete potřebovat při každodenním koupání nebo v jeho průběhu, ale měli byste je mít připravené doma, zahrnují :
· Nůžky na nehty pro děti, které poznáte podle upravených špiček
· Dětský hřeben nebo silikonový hřeben
· Masti a krémy na dětské opruzeniny a dětský pudr
Jak si nachystat prostředí na koupání
Dítě může rychle prochladnout, takže kromě chystání pomůcek, musíte připravit i prostředí pro koupání. Měla by být vyhřátá na 22-24 °C pro koupání, ale bezpochyby se ujistěte, že v ní není průvan. V čem dítě koupat? Vyberete si, zda chcete koupat ve vaně, ve vaničce nebo kbelíku…
· Pro koupání ve vaně je vhodné pořídit lehátko, na kterou budete moci miminko položit. Zejména při mytí nejmenších miminek není koupání ve velké vaně pohodlné pro rodiče, kteří se musí po celou dobu koupání naklánět přes okraj vaničky.
· Sprchový kbelík je nejmenší alternativou koupání s nejmenší spotřebou vody. Při mytí malého dítěte v kbelíku musí být matka velmi šikovná, aby dítě udržela. Tento druh koupání není optimální, protože může vést k nevhodnému neaktivnímu sezení dítěte.
· Klasickou alternativou koupání je vanička pro kojence. Dítě není ve vaničce stísněné, ani se rodič nemusí natahovat, aby na kojence dosáhl. V dětské sprše budete moci také využít mycí místo pro nejmenší děti, abyste měli volné ruce, což vám pomůže vyřešit problém s držením dítěte, zatímco mu například myjete nožičky. Výhodou vaničky je obvykle protiskluzový povrch.
Jak byste měli postupovat při koupání?
Jakmile je vše připraveno a dítě je ve vodě, pokračujte v mytí dítěte od hlavy přes krk a bříško, ruce, nohy a záda. Nohy dítěte si nechte na konec. Zvláštní pozornost věnujte všem záhybům – pod krkem, pod pažemi, loketním jamkám a faldíčkám na nožičkách. U mladých dam nezapomeňte umýt hýždě zepředu dozadu, abyste předešli šíření bakterií ze zadečku. Váš hlas a doteky dítěti při mytí dítěti uleví, proto na něj klidně mluvte a stále ho držte a hlaďte. Kromě toho udržujte spolu s dítětem oční kontakt. Vy i vaše dítě si budete užívat času, který strávíte společně, zatímco jej koupete.