Jak správně upevnit dětskou autosedačku

Děti jištěné v autosedačkách by měly být samozřejmostí, protože nepřipoutané dítě je více ohroženo na životě než připoutané dítě. Podle odborníků je navíc nezbytné, kde je autosedačka ve vozidle umístěná. Nejbezpečnější umístění je údajně na zadním sedadle uprostřed. Batolata a novorozenci jsou takto jištěni dvakrát lépe než na sedadlech u dveří a mají až o 43 procent větší šanci, že přežijí nehodu bez úhony.

Opravdu, nejbezpečnější místo pro autosedačku je uprostřed vzadu, ale to by platilo v případě, že by tu byly tříbodové pásy. V jiném případě by měla být autosedačka umístěna vzadu vpravo. Autosedačka by však neměla být umístěna vedle řidiče. Vpředu by dítě mohlo řidiče rozptylovat od řízení, což povede jen k autonehodě. Rodiče by si také měli dát pozor při výběru a následné instalaci sedačky. Každému dítěti i automobilu sedí jiná autosedačka, proto je dobré během vybírání myslet i na toto a poradit se třeba i s prodejcem.

Obsah článku

Na jaké místo můžete umístit autosedačku?

Autosedačku je potřeba neustále ukotvovat bezpečnostními zadržovacími pásy, které jsou již od výrobce vozidla připraveny s vozidlem. Ovšem umístění je vždy individuální. Děti do téměř 1 roku jsou přepravovány v tzv. vajíčkových sedačkách, které jsou pravidelně umisťovány proti směru jízdy. V případě přepravy s jednou osobou se vejce umístí na přední sedadlo proti směru jízdy.

Pozor, v této poloze je životně důležité deaktivovat airbag spolujezdce, pokud je na něj vozidlo uzpůsobeno! V případě, že je zde k dispozici i jiná osoba, je perfektní umístění autosedačky vzadu napravo, opět proti směru jízdy. Zadní sedadlo vpravo je navíc rozumné i pro jiné druhy sedaček. A má to své opodstatnění – takto budete moci kontrolovat dítě díky zpětnému zrcátku. Také je důležité, že jakákoliv péče se sedačkou nebo s dítětem se děje mimo silnici v bezpečném prostoru.

Jak správně upevnit dětskou autosedačku

1. Dbejte na správné upevnění pásů

Pásy by měly být upevněny tak, aby se pod ně vešla maximálně natažená dlaň. Nestresujte se tím, že se dítě bude cítit nekomfortně s utaženými pásy nebo že nebude mít dostatek pohybu. V případě, že pásy nejsou dostatečně upevněny, může být dítě v případě nehody vymrštěno z autosedačky. Postupujte podle informací výrobce, aby pásy vedly přesně tak, jak mají. Každá sedačka je jiná, a proto je potřeba vědět, jaký typ uchycení má.

V případě, že je vhodná pro větší věkový rozptyl, se poutá pokaždé jiným způsobem, a to v souladu s váhou a věkem dítěte. Pásy by se neměly přetáčet ani stahovat z ramen. Výška pásů s 5ti bodovým zapínáním by měly končit těsně nad rameny dítěte. Ale neměly by být ani pod nimi. V případě autosedaček, které využívají systém tříbodového pásu v autě, je nutné, aby pás vedl přes ramena dítěte, nikoli kolem krku. Mnohem lepší autosedačky mají také vodící plastové prvky pro uchycení pásů.

2. Naučte se správně upevňovat autosedačku

Ještě než se pustíte do upevňování sedačky do auta, seznamte se s tím, jak přesně sedačku máte upevnit, kam nasměrovat bezpečnostní pásy atd. Manuál je často nepostradatelnou součástí sedačky vozu. Nespoléhejte na to, co vám při nákupu řekl obchodní zástupce. Údaje mohou být nedostatečné nebo zavádějící. Pro případ, že se vám nechce sedět nad dlouhými návody, nebo pokud se obáváte, že pásy správně nepřipevníte, vsaďte na systém Isofix.

ISOFIX je univerzální systém (ISO 13216) pro zabezpečení dětské autosedačky. Systém se se chválenou sedačkou propojí s konstrukcí vozu pomocí třmenů. Výhodou systému ISOFIX je jednoduché a pevné ukotvení sedačky ve vozidle. Standardizovaný systém ISOFIX se zaměřuje na sedadla vzadu. Systém ISOFIX má zásadní význam pro snížení rizika úrazu dětí spolehlivým propojením sedačky s vozidlem. Součást volitelné výbavy bývají kotevní body pro sedadlo spolujezdce, a to u modelů, kde se dají deaktivovat airbagy.

Bezpečnostní pásy musí být v nastavené poloze, aby bylo zajištěno správné upevnění sedáku. Některé autosedačky mají na sobě modré tečky označující správnou polohu pásů, když je sedačka umístěná proti směru jízdy, a červené tečky ukazují správnou polohu pásů, když je sedačka umístěná po směru jízdy.

3. Velikost sedačky či vajíčka

Než se děti naučí sedět samy, měly by využívat skořepinu, tzv. vajíčko. V případě, že dítě vajíčko přeroste, než začne sedět samo, vyberte takovou variantu sedačky, ve které dítě nemusí sedět, ale je relativně větší. Zvolit můžete sedačku pro 0-18 kg, ještě, než dítě přerostlo vajíčko. Autosedačky jsou v autě oproti vajíčku výš, děti z nich z okna víc vidí a jsou v sedačce opravdu klidnější než ve vajíčku. Navíc stojí za zvážení skutečnost, že autosedačky připoutané v opačném směru k isofixu jsou mnohem stabilnější a bezpečnější než vajíčka připoutaná k pásům v autě.

Starší děti od 9 do 18 kg, které zpravidla umí samy sedět, mohou mít sedačku, ve kterém sedí, ale potřebují podporu ze všech stran. Když váží mezi 15 a 25 kilogramy, budete si moci vybrat sedačku, která nemá vlastní pásy a upevňuje se klasickým tříbodovým systémem. Děti do 36 kg a 150 centimetrů používají podsedák, který je zvedne do správné výšky pro použití pásů. V případě, že si nebudete chtít kupovat několik sedaček najednou, je pro vás ideální volbou model 4v1.

4. Pozor na množství oblečení

Nesnažte se poutat dítě, když je příliš oblečené. Zimní období nás vybízí k vrstvení dítěte do zimních kabátků nebo overalů. Jenže, příliš vrstev může způsobit, že dítě může vyklouznout ze sedačky. V případě, že je vám i v autě zima, je lepší dítě přikrýt pokrývkou nebo zakoupit fusak do vajíčka než dítě připevnit ve velkém množstvím oblečení.

Rovněž se ujistěte, že je výška opěrky hlavy nastavena přesně. Hlava by nikdy neměla být výše než opěrka hlavy a ramena by se jí neměla dotýkat. 


Přečtěte si také

Od Jana Kolínková

Chovatelka domácích zvířat, pěstitelka rostlin, milovnice dobrého jídla a psaní textů. Ve volném čase ráda pečuje o zahradu, čte knihy a uskutečňuje svoje nápady — jako je učení se hrát na kytaru, stavba ze dřeva a jiné. Jejím snem je žít klidný život.