Jak udržet rovnováhu mezi prací a rodinou? Přinášíme nejlepší tipy!

V dnešní bouřlivé době se řada z nás potýká s problémem, jak skloubit práci a osobní život. Jak je možné se přizpůsobit, když se každodenní zátěž a závazky neustále zvyšují? Neobětovat práci celý život, ale užívat si i s rodinou, pokud možno mít volno o víkendech a mít dostatek prostoru a financí dovolenou. Zdá se to jako samozřejmost, ale dnes je to prakticky nemožné. 

Obsah článku

Young family in the living room at home. Portrait of an affectionate and happy family lying on the floor of the lounge. Spending quality time together. A mother, father and two sisters at home.

Dnešní společnost je orientovaná na výkon

Zamysleli jste se někdy nad tím, jak moc je právě teď každá naše minuta naplněna neustálým proudem dat a neuvěřitelnou touhou po okamžité odezvě? Přetížení daty je dnes tak obrovské, že řada jedinců ztrácí nejenom orientaci ve světě, ale navíc i vztah k sobě samým. Pokročilé přístroje a sociální systémy nás neustále lákají svými upozorněními a notifikacemi. Mohou v nás snadno vyvolat neústupný pocit, že musíme být trvale v pohotovosti. Naše mysl je neustále zahlcována proudy informací. Události ve vnějším světě se zrychlují stále rychleji.

Požadavky na naši pozornost, výkonnost a provedení se rozšiřují. Ti, kteří s tímto tempem nedokážou držet krok, odpadají. Západní společnost klade stále větší důraz na úspěch a výkon, což na lidi klade obrovskou zátěž. Proto lidé často zatínají zuby a pravidelně překračují své fyzické i psychické limity, aby byli vnímáni a hodnoceni jako výkonní. V důsledku toho jsou:

  • ve víru neustálé práce
  • odmítají své individuální potřeby
  • vzdalují se svým skutečným hodnotám

Tento zmatek vede v dlouhodobém horizontu k pocitům vyhoření, zklamání a nedostatečnosti. Jak se dostat z křeččího kola? To může být otázka, která se v určitém okamžiku našeho života stane tak tíživou, že ji nyní nelze přehlédnout. Často se taková chvíle odehrává pod vlivem události, která pro nás znamená otřes (zdravotní, psychický, vztahový, rodinný…).

Jak udržet rovnováhu mezi prací a rodinou?

V náročné době, kdy se řada lidí musela přizpůsobit práci z domova, je velmi důležité stanovit rozumná pravidla pro zachování základní rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem. Čas od času to však může být náročné, zejména proto, že strach ze ztráty zaměstnání nás může tlačit k překročení nastavených hranic.

Vztahuje se na vás některá z okolností, které jste uvedli?

  • Práce bez přestávek
  • Kontrola e-mailů i o víkendech
  • Práce mimo vaši obvyklou pracovní dobu
  • Práce o víkendech
  • Práce uprostřed oběda, jídlo v práci
  • Uvažování o práci uprostřed volného času, který trávíte s rodinou nebo přáteli
  • Zbavování se kvalitního odpočinku kvůli pracovním starostem

V případě, že ano, a provádíte tyto činnosti často, pak vaše přizpůsobení pracovního a soukromého života není v nejlepším poměru. Pokud se cítíte pod tlakem a trávíte více času v domácí kanceláři (pracujete, ať už jste kdekoli), než abyste se starali o sebe a svou rodinu, podívejte se na těchto pět tipů, jak zlepšit svou pohodu.

1. Stanovte si očekávání a hranice

Nikdo vám nemůže vyčítat, že vyjádříte, jaká je vaše pracovní doba a kdy je nejlepší vás kontaktovat. Šéfové by neměli očekávat, že budete k dispozici 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Nenechte se přesvědčit o něčem jiném. A skutečně v případě, že tento stav zažíváte, nenechte se do něj tlačit. Řada manažerů jen zkouší, zda si důrazně stanovíte hranice. A vy byste rádi zjistili, zda je pro vás významnější v práci vyhořet, nebo si udržet zdravé nastavení.

Problémem, s nímž se v pracovním prostředí potýká řada jedinců, je neschopnost říci „ne“, zůstat oddaný práci za každou cenu. Schopnost říci „ne“, neznamená, že nebudete dostatečně loajální. Budete si moci domluvit o lepších termínech. Budete schopni nabídnout řešení. Šéfové vědí, že je mnohem lepší mít veselou a zdravou skupinu s jednotlivci, kteří si váží práce a dokážou udělat to, co si předsevzali. Často zkoušejí vaši pozici.

2. Zaměřte se na efektivitu, ne na hodiny a hodiny práce

Pokud nemáte práci, která vyžaduje skutečně flexibilní, klouzavou pracovní dobu, je pravděpodobné, že máte stanovené doby začátku a konce práce. Ty mohou být každý den stejné nebo se mohou střídat. V každém případě víte, jak dlouho byste měli pracovat a kdy si nastavit přestávky. Pravidelně nás láká překračovat pracovní dobu a pracovat na plný plyn, abychom vše stihli, zejména když nemáme individuální plán a program. 

Dříve nebo později to v každém případě vede k vyhoření. A překonání tohoto stavu si vyžádá mnohem více času a námahy! Spíše, než na dlouhou pracovní dobu se soustřeďte na efektivitu. Pravidelně dvě hodiny největšího soustředění, po kterých následuje přestávka a svačina, jsou mnohem lepší než celodenní sezení a následná mozková mlha. Dělání přestávek vás může posunout dál v uvažování – objevíte jednodušší řešení. Neexistuje žádná podmínka mezi prožitým časem a kvalitou práce.

3. Nezanedbávejte přibližně cvičení a zdravou výživu

Přestože formulace, že „výživa je palivo“, může působit jako klišé, může nepochybně prospět vaší práci i osobnímu životu. Vhodná výživa znamená, že i po skončení pracovního dne budete mít dostatek energie na to, abyste dělali věci, na kterých vám záleží. Nemusíte být odborníci na výživu, ale běžná jídla a přestávky vás udrží ve střehu, dodají vám vitalitu a pomohou vám s pracovním výkonem. Několik výjimečných potravin, které můžete zařadit do svého jídelníčku, abyste dodali svému tělu vitalitu, zahrnuje

  • ovesná kaše
  • ořechy a sušené přírodní produkty
  • celozrnné obiloviny a šlehačka
  • ryba
  • hořká čokoláda
  • drobné bobuloviny – borůvky, maliny, jahody
  • avokádo
  • vejce

Cvičení jde ruku v ruce s výživou. Nejenže vás udržuje fyzicky fit, ale také přispívá k tomu, že se zbavíte stresu a vyčistíte si mysl. Skutečně si do svého dne zařaďte cvičení na pracovišti a dopřejte si přestávky poté, i když nemůžete opustit pracoviště. Ať už je to procházka s pejskem, rychlá procházka během dne, jízda na kole nebo běh na konec dne, udržování aktivit zlepšuje vaše zdraví, a navíc vám umožňuje mít čas pro sebe.

4. Plánujte si dovolenou

Chtěli byste se vyhnout nářkům typu – zapomněl jsem, že mám k dispozici ještě loňskou dovolenou…, nebo je velká škoda, že jsem nemohl využít příspěvek na dovolenou? Dovolená je od toho, abyste si odpočinuli a načerpali novou energii. V případě, že to nedokážete, neměli byste ji vyčerpat najednou. Naplánujte si něco menšího a využijte prodloužených víkendů. Udělejte cokoli, co vás udrží veselé během celého roku.

Řada zaměstnavatelů vám skutečně nedovolí přenést si nevyužitou dovolenou do nového roku, takže se řiďte výrokem: když to mám, tak to využiji. Práce bez potřebných přestávek není v dlouhodobém horizontu ideální, může vést k tomu, že začnete být sklíčení, ani nebudete spokojení ve svém osobním životě.

5. Nevzdávejte se rodinného života

Je velmi důležité vytvořit, objevit a vždy chránit nastavení mezi prací, rodinou a časem pro sebe. Stejně tak pravidelně dáváme přednost rodině a práci před svým vlastním naplněním. To může mít negativní vliv na oblasti života, kterých si vážíme. Pro ilustraci, jak si můžete hrát společně s dětmi a pracovat s prospěchem v případě, že nedbáte sami o sebe? Vaše vnitřní spokojenost bude mít pozitivní vliv na přizpůsobení vašeho pracovního a soukromého života. A v případě, že máte děti a pracujete z domova, může být problematické skloubit obojí, zejména pokud jsou malé a nemohou být z různých důvodů ve škole nebo na jiných místech. 

V takovém případě může být prozíravé využít rodiny nebo krátkodobého hlídání dětí, abyste se mohli soustředit, jak jen to je možné, třeba jen na část pracovního dne. A nezapomeňte využít hlídání dětí k tomu, abyste si udělali čas i na věci, kterých si ceníte mimo práci – sport, vedlejší zájmy, přestavbu domu. Přizpůsobit se není jednoduché a může to být nekonečný boj. Pokud máte pocit, že vám přizpůsobení uniká, vyzkoušejte několik tipů z tohoto článku. Nejdůležitější je vaše zdraví. V těch nejnáročnějších časech se snažte o přizpůsobení pracovního a soukromého života, vaše fyzická a duševní pohoda bude odrazem toho, jak se vám daří vše zvládnout.


Přečtěte si také

Od Jana Kolínková

Chovatelka domácích zvířat, pěstitelka rostlin, milovnice dobrého jídla a psaní textů. Ve volném čase ráda pečuje o zahradu, čte knihy a uskutečňuje svoje nápady — jako je učení se hrát na kytaru, stavba ze dřeva a jiné. Jejím snem je žít klidný život.