Dětské sedačky jsou zádržným bezpečnostním systémem, který má zajistit ochranu dítěti za jízdy ve vašem autě. Autosedačky jsou vyráběny pro konkrétní váhové kategorie a výšku dítěte. Je tomu tak, aby dítě mělo co nejlepší komfort, a aby byla splněna bezpečnostní kritéria pro jízdu v automobilu.
Povinnost mít dětskou autosedačku vnáší do života mnoho otázek a obav. Takže pokud máte strach z toho, zda správně převážíte novorozence v autosedačce, podívejte se na tento článek. Níže si rozebereme, za jakých podmínek můžete sedačku umístit na předním sedadle spolujezdce, nebo odkdy se vaše dítě spokojí pouze s podsedákem. A hlavně se dozvíte jak správně usadit autosedačku!
Dokdy má být dítě usazeno v autosedačce
V průběhu let se pravidla mění. Vezměme si rok 2006, kdy platilo, že autosedačku má používat každé dítě, které je mladší 12 let. Dnes je tomu už jinak. Autosedačku nebo podsedák má dítě chránit do doby, než vyroste do 150 cm a do 36 kg. Přičemž berte v potaz spíše výšku než váhu, protože pás nikdy nesmí vést přes krk dítěte, protože pak dochází k uškrcení. Pokud se stane, že bezpečnostní pás přeci jen povede přes krk, přemístěte dítě ze sedačky na podsedák!
Existuje pravidlo, které mnoho rodičů ignoruje nebo o něm neví. Jde o to, že místa, která jsou v autě vybavena airbagem, jsou nebezpečná pro umístění dětí. Pokud ho nedeaktivujete nebo se sám nevypíná automaticky, nesmíte dítě posadit čelem proti směru jízdy. Airbag by následně mohl dítěti ublížit!
Děti, které už převyšují stanovenou hmotnost a výšku, mohou jezdit v autě bez sedačky i podsedáku. V každém případě musí splňovat podmínky jako ostatní spolujezdci ve vozidle a být připásáni bezpečnostním pásem. Ten má obepínat celé tělo a zároveň nesmí jít přes krk ani ramenní kloub a v dolní části pohlídejte, aby jistil pánev.
Výměna podsedáku za sedačku
Výměna místa pro sezení nastává až po určité době. Časem se dítě bude v klasické autosedačce cítit velmi nepohodlně a dá vám to najevo různými způsoby. Tak poznáte, že přišel čas pro výměnu sedačky za podsedák. Ale kdy tato pomůcka dokáže plnit funkci tak, aby zajistil opravdu bezpečnou dopravu?
Kvůli bezpečí při jízdě v autě, byl sepsán 6. zákon č. 361/2000 Sb., v němž je jasně definováno používání sedačky i podsedáku. Ale už se tu nic nepíše o věku dítěte. Avšak odborníci jsou toho názoru, že dítě okolo 5 let má již velmi dobře vyvinutou kostru a proto mu stačí pouze podsedák. Pasažér by měl již mít váhu v rozmezí 15 – 36kg. Podsedák byste měli používat do určité výšky dítěte. Zákonem je daný výškový limit do 150 cm, a pak už bezpečnostní pomůcky nejsou potřeba vůbec.
Dětská sedačka připevněná na předním sedadle
Tato volba je neustále probírána kvůli bezpečnosti při autonehodě. Do roku 2006 byla nastavena věková hranice pro jízdu na předním sedadle, a to sice 12 let. Čili váš věk byl důležitým ukazatelem pro to, kde jste mohli při jízdě sedět! Ale dnes zákon nijak nerozlišuje, kam by si dítě v jakémkoliv věku, mohlo sednout. Ale stále platí obecné podmínky pro přepravu.
To znamená, že podsedák i sedačka na předním sedadle je povinná pro pasažéra vážícího do 36 kg a s výškou do 150 cm. Spousta maminek využívá přední sedla k umístění vajíčka s miminky, protože často jezdí spolu sami a musí na dítě vidět a mluvit na něj během jízdy. V takovémto případě musí být sedačka umístěná proti směru jízdy, aby se zvýšila ochrana krční páteře novorozence při nárazu. Ale nezapomeňte na vyřazení airbagu u spolujezdce. Kdyby airbag vystřelil, mohlo by to být pro kojence definitivní.
Jak správně usadit autosedačku
Vždy si uchovávejte návody od zakoupených sedaček. Zde je uvedeno vše, co musíte dodržet. Pokud jste jej ztratili, podívejte se na webové stránky. Při nejhorším kontaktujte výrobce. Na bocích sedačky jsou umístěny štítky, které obsahují návod, jak správně usadit sedačku do auta.
1. Instalace základny bezpečnostním pásem
- Podívejte se do návodu k obsluze sedačky a auta
- Každé vozidlo je jiné – některé disponují zamknutím bezpečnostního pásu, a pro každé vozidlo existuje jiná instalace sedačky
- Dejte základnu sedačky na zadní sedadlo
- Provlékněte pás dráhou pásu proti směru jízdy – bezpečnostní pás nesmí být překroucený
- Zapněte bezpečnostní pás
- Uzamkněte bezpečnostní pás
- Základnu sedačky zatlačte a utáhněte ji – sedačka se nesmí při jízdě hýbat ze strany na stranu
- Zkontrolujte správný sklon základny – děti musí sedět v polosklonu, kvůli dýchacím cestám. Většina sedaček má vestavné indikátory úhlu nebo seřizovací prvky. S růstem vašich dětí se mění i úhel.
- Připevněte sedačku k základně
2. Správné uchycení dítěte v sedačce
Dítě umístěte do nachystané sedačky tak, aby záda přiléhala k autosedačce. Popruhy hlídejte, aby šly přes ramena. Také by měly ležet naplocho, aby nebyly zkroucené a dítě zbytečně netlačily. Pásy by měly procházet otvory, které jsou pod rameny nebo na ramenou dítěte.
- Vyhněte se objemnému oblečení nebo přikrývkám, které často brání těsnému uchycení postroje. Dítě v sedačce nejprve připoutejte a až potom ho přikryjte bundou nebo přikrývkou
- Pro poskytnutí dodatečné opory v oblasti ramen a hlavy dítěte, použijte srolované přikrývky
- U malých kojenců vzniká mezera mezi sponou a třísly, kterou vyplníte srolovanou žínku nebo plenu, aby novorozeně bylo v bezpečí
- Umístěte hrudní sponu do úrovně podpaží, takto udržíte popruhy na hrudi a ramenou dítěte.
Dětské sedačky Isofix
Sedačky od firmy Isofix nejsou vybaveny bezpečnostními pásy vozidla. Místo toho jsou tu nainstalované spojovací ramena, která se zasouvají do bodů Isofix, které jsou zabudovány do automobilu při jeho výrobě. Aby se zabránilo překlopení, rotaci, či jinému pohybu sedačky při nárazu, je tu k dispozici přídavný horní popruh nebo opěrná noha.
Před koupí Isofix systému se podívejte do příručky vozidla, zavolejte výrobci nebo prodejci. Výrobce autosedačky kontaktujte v případě, že si nejste jisti tím, zda je výrobek schválen pro vaše vozidlo. Na webových stránkách výrobce by měla správně být uvedena schválená vozidla pro Isofix.
Isofix je kompatibilní s autosedačkami Doon.
Montáž dětských sedaček od Isofix:
- Autosedačky nejsou vhodné do každého vozidla, proto se nejprve poraďte s prodejci
- Jako u klasických sedaček, se řiďte pokyny výrobce
- Vozidlo s Isofix obsahují štěrbiny skryté za zadními sedadly, ve spoji mezi opěradlem a sedáku. Některá auta jsou uzpůsobená lépe, proto mají za zadním sedadlem třetí upevňovací bod Isofix pro horní popruh, který efektivně zabrání převrácení sedačky.
- Najděte body pro Isofix v autě společně se štítkem Isofix na zadním sedadle
- Dívejte se po zachycovacích konektorech
- Konektory zasuňte postupně do slotů. Abyste si byli jistí, že jste je správně připojili, uslyšíte jasné zacvaknutí. Některé výrobky jsou doplněny o indikátor, který buď svítí červeně, nebo zeleně, což vám ukáže, jestli jste byli úspěšní nebo ne.
- Pokud se vrhnete na instalaci horního pruhu, připojte popruh k bodu horního popruhu v autě. Nikdy nepřipevňujte tento popruh k ničemu jinému, jako je opěrka hlavy nebo hák pro zavazadla. Protože tyto body nejsou dostatečně pevné a nemusely by sedačku udržet na místě!
- U sedačky s podpěrnou nohou se ujistěte, že je noha správně nastavena tak, aby se opírala o podlahu. Některé modely jsou opět vybaveny indikátory.