Jak upravit domácnost, aby byla bezpečná pro malé děti?

Narození potomka kompletně změní život celé rodině. Jednou z věcí, které budete řešit, je i přestavba interiéru tak, aby byl bezpečný ve chvíli, kdy se dítě začne samo pohybovat. Co vše budete muset doma upravit?

Nejhorší jsou ostré rohy

Tím zásadním, co budete muset vyřešit, jsou ostré rohy, do kterých může dítě narazit při své nemotorné chůzi. Některý nábytek může postačit přemístit, jinde například vyměníte ostrá madla za zaoblená. Jinde zase bude řešením nalepení ochranných rohů na nábytek, díky kterým nebude případný karambol tak bolestivý a nebezpečný. Zpravidla je o rohy z měkkého plastu, které jsou průhledné a nejsou ani příliš rušivé. Neznamená to sice, že by dítě při nárazu nic nepocítilo, ale hlavní rizika eliminována jsou.

Cennosti přesuňte na těžko dostupná místa

Nemluvíme ani tak o penězích a špercích, jako o suvenýrech, vázách či nejrůznějších křehkých dekoracích. Připravte se na to, že dítě se bude po tomto vybavení sápat a nejednou jeho snaha skončí převrhnutím a rozbitím. Přemístění na výše položená místa je nejlepší prevencí.

Pro všechny případy byste si ale měli zřídit také pojištění majetku. Poškození cennějších kusů vám tak v případě nehody alespoň kompenzuje pojišťovna.

Uzamkněte jedovaté přípravky

Úklidové prostředky, stavební materiál nebo své prášky musíte schovat a uzamknout. Dítě má tendenci vše ochutnávat, nepřemýšlí přitom o tom, co si do pusy dává. Proto musíte míst jistotu, že nic potenciálně nebezpečného se vašemu potomkovi do úst nedostane.

Platí to nejen u trvale uskladněného vybavení, ale také například těsně po nákupu. Nic byste neměli v dosahu dítěte „zapomenout“ ani na krátkou chvíli. Nezvládnete-li tedy některé věci ihned uklidit, měli byste alespoň pamatovat na to, že byste je měli odložit do skříně nebo na stůl, kam dítě nedosáhne.

Rizikem je i nádobí nebo vybavení pro kutily

Snad ani nemusíme zmiňovat, že dítěti by se neměl do rukou dostat nůž. Jenže seznam předmětů, které by dítě do ruky dostat nemělo, je mnohem širší. Nebezpečné může být i struhadlo, různé kráječe, metličky, mixér, rychlovarná konvice… V domácnosti obývané kutilem zase pozor na uložení vrtačky, kladiva, šroubováku, kleští a dalšího vybavení, které nepochybně bude vaši ratolest lákat, současně je zde ale i obrovské riziko poranění.

Pozor na popáleniny

Dítě se může snadno spálit i o tak obyčejnou věc, jako je topení. Pozor tedy na rozpálené radiátory. Stejně je ale rizikem i sporák, trouba nebo rychlovarná konvice. Dítě by nikdy nemělo mít možnost se k těmto spotřebičům dostat, nebo dokonce například rychlovarnou konvici stáhnout dolů za kabel.

U tekoucí vody zase pozor na horkou vodu. Je vhodné instalovat vodovodní baterie se speciálními pojistkami, které zabrání tomu, aby dítě bylo schopné omylem pustit vodu o teplotě, kterou se může opařit.


Přečtěte si také

Od Vašek Brynda

Od mala se věnuje sportu, především sjezdovému lyžování a karate. Potom se zamiloval do lezení, ale uvědomil si, že mu na bříšku něco během studia na vysoké škole narostlo, a tak začal ještě běhat. Mimo to se věnuje přes čtyři roky linkbuildingu na webových stránkách jako je Testado.cz, či třeba Modio.cz a další. Hlavním cílem je dodělat školu a stát se ředitelem vesmíru.