Tím, že se budete snažit pořídit kvalitní autosedačku, zajistíte svému dítěti v budoucnu potřebnou ochranu při cestování autem. Sedačky, ale nemají zajistit pouze ochranu. Na cestách dítě potřebuje i komfort, aby se mu dobře spalo a sedělo. Což bude i zásadní pro vás, nebudete muset neustále uklidňovat plačící dítě.
Při výběru se na prvním místě zajímejte o výšku autosedačky a váhu vašeho dítěte. Dále se informujte o kotvícím systému a dalších důležitých ochranných prvcích. Ale pamatujte, že i sebelepší autosedačka nebude představovat bezpečí, pokud nedodržíte všechny kroky při instalaci do auta. Také bude hodně záležet na tom, jak s ní budete zacházet v budoucnu!
1. Jak začít
Zajímejte se o výšku a váhu dítěte
Nejde o to, že by dítě mělo shodit, ale podle těchto hodnot se při sondování internetem můžete dívat na vhodné kandidáty. Zúžíte si výběr, při kterém vám už stačí pouze se dívat na vhodné bezpečnostní prvky. Klidně si i někam napište, že dítěti nesmí z autosedačky vyčnívat hlava z opěrky a ani nesmí být příliš volná. Fixace hlavičky při autonehodě může být zásadním faktorem pro přežití.
Proto výrobci své produkty člení do pěti skupin právě podle váhy a několika dalších kombinací pro více váhových možností. Takové autosedačky mohou s dítětem „ růst “. Disponují určitými nastavitelnými prvky a můžete je i polohovat a tím i přizpůsobovat konstrukci na danou výšku novorozence.
Musí být vhodná do vašeho auta
Na trhu se pohybuje spousta univerzálních autosedaček, které lze naistalovat prakticky do všech automobilů. Problém, ale nastává, když chcete využít k fixaci systém ISOFIX. Jestli je vhodný i pro váš vůz, zjistíte z označení (štítku), které musí být umístěno na dobře viditelném místě. Obsahuje hned několik informací, které zahrnují i bezpečné použití a další bezpečnostní prvky.
Pokud někde v textu najdete Universal, máte vyhráno. Uživatel si pak může být jistý, že bude kompatibilní se všemi vozy. Pokud tam označení nebude, vybírejte si takové, které jsou vyrobeny speciálně pro váš typ vozidla. Informaci naleznete na webových stránkách výrobce. V případě potřeby není od věci, když zavoláte a informace si ověříte přímo u výrobce!
2. Rozdělení dle váhové kategorie
Vězte, že je to klíč k rozlousknutí záhady při výběru dětské autosedačky. Při zvolení správné váhové kategorie si zajistíte, že výrobek bude plnit svou funkci. Jednotně se sedačky rozdělují do váhových skupin, které si hned ukážeme v tabulce, kterou jsme pro vás sestavili níže. Najdete zde orientační rozdělení a seznam všech standardních skupin.
Skupina | Hmotnost dítěte | Přibližný věk |
0 | 0 – 10 kg | 0 – 12 měsíců |
0+ | 0 – 13 kg | 0 – 18 měsíců |
I | 9 – 18 kg | 1 – 4 roky |
II | 15 – 25 kg | 3 – 7 let |
III | 22 – 36 kg | 6 – 12 let |
0 / I | 0 – 18 kg | 0 – 4 roky |
I / II / III | 9 – 36 kg | 1 – 12 let |
II / III | 15 – 36 kg | 3 – 12 let |
a) Autosedačka 0 – 13 kg
Sem se řadí skořepinové autosedačky, které jsou známé také jako vajíčko. A jsou zásadně instalovány proti směru jízdy. Dítě je dovnitř posazeno do polosedu, přičemž, kdyby došlo k autonehodě, se celou vahou těla může opřít do konstrukce, která ho po celou dobu bude podpírat. Pokud se rozhodnete autosedačku nainstalovat po směru jízdy, bude tato opora chybět a dojde ke vzniku zranění v oblasti páteře, nejspíš i ke zlomení vazu! Takže pozor na to.
K většině sedaček jsou dodávaná i madla, díky kterým můžete dítě ve vajíčku snadno přenášet. Tato kategorie je standardně využívaná dítětem pro první rok života. U daného modelu si můžete zjistit, jestli se dá třeba i připojit ke kočárku. Ale tuto možnost si musíte opravdu dobře ověřit, nejlépe u výrobce.
b) Autosedačka 0 – 18 kg
Tento typ výrobku je výsledek kombinace kategorie 0 a I. I tady je potřeba hlídat, aby byla sedačka umisťována proti směru jízdy, a dítě tak v této poloze musí cestovat po dobu zhruba první čtyři roky jeho života. Jde to ruku v ruce s tím, že krční páteř novorozence i 2 – 3 letého dítěte, není natolik odolná ani dostatečně vyvinutá. Proto je tak příliš náchylná k poranění v případě nárazu. Riziko se u takovéto sedačky může 4 – 5x zmenšit, pokud zvolíte správné umístění sedačky – proti směru jízdy!
Kvůli bezpečí vašeho dítěte je u sedačky zesílená ochrana boků, což jen zvýší bezpečnost těchto míst, kdyby došlo k bočnímu nárazu. Dlužno dodat, k těmto nárazům dochází prakticky nejčastěji. Kombinovaná sedačka vám ušetří peníze, protože vám bude k dispozici po opravdu dlouhou dobu. Ale pozor! Není vhodná pro předčasně narozené dítě. Běžně se stává, že jim sedačka nevyhovuje.
c) Autosedačka 9 – 18 kg
Nyní jsme se přehouply na autosedačky první kategorie. Tyto typy se běžně umisťovaly po směru jízdy. Ale v rámci praktičnosti a bezpečnosti, se čím dál častěji instalují proti směru jízdy. Dítě je v nich už posazeno o něco výše, a proto během jízdy může sledovat cestu. U pokročilejších modelů už můžete očekávat, že budou polohovatelné. Tím poskytnete dítěti lepší prostor pro spánek nebo sezení.
Abyste zajistili bezpečí v případě bočního nárazu, soustřeďte se na modely, které disponují zvýšenými a zesílenými bočnicemi v oblasti hlavy. Tyto modely můžete využít pro děti, které už mají 1 – 4 roky. Čili u dětí, které se umí už sami posadit.
d) Autosedačka 9 – 36 kg
Aby vznikla tato kategorie, musely se kombinovat vlastnosti skupiny I / II / III. Tím došlo k výrobě univerzálních modelů, které se dají využít po mnoho let a staly se velmi oblíbenými kvůli úspoře. Nicméně, dříve šlo spíše o kompromisní řešení pro lidi, kteří si nemohou dovolit lepší sedačky, které stály mnoho peněz. Při důkladném prohledání internetu můžete narazit na modely, které v crash testech obstály na výbornou.
Jejich nevýhodou je, že autosedačky není možné umístit proti směru jízdy, což je u batolat stále rizikové. Nejlepší modely mají k dispozici pětibodový pás, který můžete později odejmout a místo toho připnout tříbodový pás. U některých sedaček je možné vyjmout zádovou část, čímž získáte pouze podsedák. Tato možnost vám přijde vhod v pozdějším věku dítěte.
Poznámka:
Kromě autosedaček do 36 kg, se na trhu vyskytují modely pro 9 – 25 kg, které na rozdíl od předešlé možnosti, lze instalovat proti směru jízdy. Což jak víte, je mnohem bezpečnější při cestování. Sedačky by ovšem měli také mít možnost pro polohování zádové a hlavové části, aby mělo dítě větší pohodlí při delším cestování.
e) Autosedačka 15 – 36 kg
A jsme u kategorie II, která je vhodná pro 15 – 25 kg a u kategorie III, která je lepší pro 22 – 36 kg. Tyto možnosti se vyskytují už jen zřídka, protože se vyrábí kombinace těchto dvou možností. Takováto autosedačka vám může vydržet od 4 let do 12 let vašeho dítěte, přičemž doroste do požadované výšky 150 cm. Zde už modely nemají k dispozici vlastní pás, ale využívá se tříbodový pás vozidla.
Navíc už se umísťují po směru jízdy, ale co je na nich jiné, než u ostatních kategorií, je regulace šířky v oblasti ramen, aby se zlepšila fixace dítěte. Sem už můžeme zařadit i podsedáky, které ovšem nemají zádovou oporu ani opěrku pro hlavu.
f) Podsedák
Snadněji uskladnitelné a přenosné podsedáky slouží výhradně k tomu, aby dítě přizvedly kvůli pásu. Pás má vést přes tělo, ale pokud je dítě malé a nemělo by podsedák, šel by pás přes krk. Což by při nehodě vedlo k fatálním následkům. Výrobky neslouží k dodatečné ochraně zad, hlavy a krční páteře.
Co určuje bezpečnost u autosedačky
Zásadním důvodem pro výrobu autosedaček je, aby bylo vaše dítě v bezpečí a zároveň se zachránilo případnému poranění. Při srážce s automobilem dochází k přetížení hned několik G a účelem sedačky je co nejvíce této síly absorbovat a zároveň dítě ochránit. Aby sedačka mohla plnit svůj závazek, máme k dispozici hned několik možností bezpečnosti – od správného umístění sedačky, po kvalitní bočnice minimalizující náraz do stran.
O ochranných bezpečnostních prvcích také vypovídá možnost instalace autosedačky společně se splněnými normami a získanými certifikáty.
1. Systémy k ukotvení
Při vybírání sedaček se především zaměřte na způsoby ukotvení ve vašem vozidle. Nejjednodušší variantou je uchycení pomocí pásů. Bohužel nejde o příliš pevné ukotvení. Nejlepší ukotvení představuje systém ISOFIX, který využívá „ kotvy “. Ta je nainstalovaná přímo ve vašem vozidle, ale musí být na ukotvení sedačky vybaven. To se dozvíte od prodejce vozidel nebo se podívejte, na zadní sedadlo na jeho kraje. Někdy bývá i na sedačce spolujezdce.
Autosedačka se systémem ISOFIX je těžší než běžné autosedačky. Ale u kategorie 0+ se vajíčka přidělávají na základnu. Sedačka se dá přenášet sama, což najednou vyřeší celý problém.
2. Normy nastavené Evropskou Unií
Schválená autosedačka musí být pokaždé opatřena oranžovým štítkem, kde je uvedena splněná norma a váhový rozsah nebo výška dítěte, pro danou kategorii. Nyní jsou důležité dvě Evropské normy. Starší norma už byla poupravena a je platná od 80. let. Nese označení ECE R44 a zahrnuje opravdu přísné požadavky ohledně konstrukce a bezpečnosti. Ještě přísnější je mladší norma i-Size ECE R129, která byla zavedena roku 2013.
Právě tato norma požaduje, aby byly autosedačky dávány proti směru jízdy minimálně do patnácti měsíců věku dítěte. Musí se testovat i ochrana při bočním nárazu a musí být vybavena systémem ISOFIX. Plánuje se, že norma i-Size brzy zcela nahradí normu ECE R44.
3. Materiál
K usnadnění provádění běžné údržby se potahy vyrábí ze syntetických vláken. Ty můžete čistit navlhčeným hadříkem a vhodným čisticím prostředkem, který můžete na materiál aplikovat. Pro zvýšení komfortu se autosedačky vybavují bavlněnými a semišovými povrchy, které dokáží mnohem lépe sát pot a jsou příjemné na dotyk. Jenže se hodně špatně čistí.
Proto vám jistě přijde vhod, že tyto části můžete odepnout a hodit do pračky. Ale jsou i výrobky, které jsou vyrobeny z tzv. „ letního “ potahu, který je mnohem vzdušnější. Dítě se tím pádem nebude tolik potit a přeprava se stane náhle komfortnější.
Tělo sedačky je zásadně vyrobeno z tvrdého plastu, který autosedačce dodává dostatečnou tuhost a snižuje hmotnost. Kvůli tomu je potřeba po každém nárazu kontrolovat stav výrobku a případně ji ihned vyměnit za novou. Mějte na paměti, že i malá prasklinka může snižovat ochranu. Životnost materiálu je ovlivňována nejen používáním, ale i teplotními podmínkami, protože materiál neustále pracuje. Autosedačku byste tedy měli používat maximálně 10 let.
TIP: Oblíbené autosedačky Cybex
Doplňky a příslušenství k autosedačce
Kromě celé výbavy, kterou jsme si výše popsali, si můžete k autosedačce dokoupit celou řadu doplňků, které by vám mohly usnadňovat převážení dítěte a mnohdy zabaví dítě během celé cesty. Pokud potřebujete koupit nový potah a rozhodnete se ho koupit u jiného výrobce, ověřte si, že je kompatibilní s vaší autosedačkou. Stejně tak to udělejte, pokud budete kupovat jiné doplňky od jiné firmy.
- Kapsáře a organizátory – nejčastěji se připínají za přední sedadla, obsahují mnoho kapsiček
- Fusak do autosedačky – vyplatí se zejména v zimě a pro delší cestování
- Deky – disponují průstřihy na pásy
- Hračky – upevňují se za přední sedadlo
- Ochrana sedadla – slouží k ochraně proti znečištění
- Držák nápojů
- Sluneční clony
- Vnitřní zrcátko
Oblíbené značky
1. Sedačky pro menší děti
Název | Doporučená váha v kg | Bezpečí v % | Sezení proti směru jízdy | Doporučenávýška | ISOFIX |
Cybex ATON 5 | 0 – 13 | 94 % | ano | 40 – 80 | ne |
MAXI – Cosi Pebble Plus | 0 – 12 | 92 % | ano | 45 – 75 | ne |
Cybex ATON Q i-Size | 0 – 13 | 92 % | ano | 45 – 75 | ne |
Cybex ATON M | 0 – 13 | 86 % | ano | 40 – 87 | ne |
Concord Reverso plus | 0 – 23 | 92 % | ano | 40 – 105 | ne |
Be Safe iZi Go Modular | 0 – 13 | 92 % | ano | 45 – 75 | ne |
Be Safe iZi Kld X2 | 9 – 18 | 98 % | ano | 61 – 105 | ne |
Britax Romer Baby safe i-Size | 0 – 13 | 84 % | ano | 40 – 83 | ano |
Nuna Pipa icon | 0 – 13 | 86 % | ano | 40 – 85 | ano |
2. Sedačky pro větší děti
Název | Doporučená váha v kg | Bezpečí v % | Sezení proti směru jízdy | ISOFIX |
Cybex Pallas M-fix Sl | 9 – 36 | 80 % | ne | ano |
Cybex Pallas M-fix | 9 – 36 | 83 % | ne | ne |
MAXI – COSI Tobi | 9 – 18 | 78 % | ne | ano |
Britax Romer King II Wine Rose | 9 – 18 | 64 % | ne | ano |
Joie Trillo Shield Inkwell | 9 – 36 | 80 % | ano | ano |
Britax Romer Evolva 123 SL SICT | 9 – 36 | 66 % | ne | ano |
Nania I-May Sp Lux Frozen | 9 – 36 | 66 % | ne | ne |
Chicco Gro Up 123 | 9 – 36 | 44 % | ne | ano |