Dítě začíná chodit a snaží se udělat své první krůčky. Dítě se začíná stavět, naklánět se na nábytek a postupně objevovat svět na svých nožičkách. Vaše prvotní reakce pravděpodobně bude, že půjdete schovat všechny nebezpečné věci, na které dítě najednou dosáhne. Ale pak vám na mysli přijdou otázky: A co boty? Kdy koupit první obuv pro děti, v čem by mělo dítě chodit doma a v čem venku?
Lidská noha je zrozena k chůzi bez bot, takže je ideální, když dítě může zdokonalovat své kroky pro začátek bez bot. Samozřejmě, že to není možné provádět navždy – například chození ven bez bot v zimě není nejlepší volbou. A zvolit vhodný čas pro koupi bot je v zásadě individuální věc.
Obsah článku
- Zkuste se řídit následujícím
- Jakékoliv botičky slouží jako opora chodidla
- Výběr správné obuvi je důležitý
- Jak tedy vybrat svému dítěti obuv?
- Jak poznáte, že capáčky dítěti dokonale sedly?
- Je vhodné začít s barefoot botami?
Zkuste se řídit následujícím
Pokud vaše dítě začne chodit v létě, nechte ho chodit venku po jemných a bezpečných površích (tráva nebo písek) naboso a nemusíte mu kupovat boty. V případě, že se obáváte poškození chodidel, nebo z důvodu hygieny chcete zajistit nožičky před nečistotami, kupte boty kožené. Ty jejich nožičky dostatečně zajistí a umožní jim volný pohyb.
V případě, že vaše dítě začíná chodit v zimě, hledejte mu pro začátek boty hned. V domácnosti nechejte dítě chodit bez bot nebo v ponožkách na měkkých površích, jako je koberec. Obtížné a jednolité povrchy (dlažba, plovoučka) nejsou vhodné pro vývoj chodidel. V případě, že v domácnosti nemáte žádné koberce, je vhodné rozprostřít po podlaze menší koberce nebo deky, abyste povrchy trochu zpestřili a učinili je zajímavějšími pro malé nožky (které také ochráníte před chladem).
Jakékoliv botičky slouží jako opora chodidla
První obuv by měla především poskytovat odpovídající oporu pro chodidlo, které však není řádně vyvinuté a pevné. Z tohoto důvodu by obuv měla mít délku dolní části nohy s pevným kotníkovým páskem pro lepší držení paty.
Abyste si zachovali dostatečný prostor pro prsty a vyhnuli se deformaci chodidla, přiklánějte se k obuvi s kruhovou špičkou. Špička by také měla být přizpůsobivější a vyrobená z pevného materiálu, nebo v případě potřeby zesílená, protože dítě si často hraje v botách na kolenou a špička boty se snadno prodře. Noha by měla být v botě udržována ve správné poloze, což souvisí se zapínáním. Aby se noha správně usadila, měla by bota mít pásky nebo přezky.
Výběr správné obuvi je důležitý
Dětská noha se vyvíjí velmi rychle. Tvarují se kosti, které jsou zpočátku mimořádně jemné a chrupavčité a pomalu se stávají pevnějšími. Následně může mít špatně padnoucí obuv vážné následky pro poddajná chodidla, která jsou díky svým vlastnostem mimořádně náchylná k jakýmkoli deformacím. Většina novorozenců se rodí s naprosto zdravýma nohama. Ale když začínají děti chodit do prvních tříd, začnou se u nich vyvíjet deformace, které přerůstají v jiné problémy.
Deformace způsobuje špatná obuv. Ty zpravidla způsobují boty se špatným tvarem špičky, s podpatkem a podrážkou tvrdou jako kámen. Taková obuv neumožňuje nohám se vyvíjet, protože omezuje jejich přirozený vývoj a deformuje je. Lidské chodidlo je kultivovaným nástrojem a nemusí být nijak podepíráno, zpevňováno nebo svazováno, aby lépe fungovalo. Naopak. Měla by jim být dána flexibilita, aby se chodidla mohla sama vyvinout ke své dokonalosti.
Jak tedy vybrat svému dítěti obuv?
První obuv by měla být taková, která neomezuje nohu, nijak ji nepodpírá a dítě by ji mělo na noze cítit jakoby minimálně. Pokud si je dítě obuje a udělá pár kroků, měl by být rozdíl mezi chůzí bez bot a v těchto botách zanedbatelný. Kromě toho lze říci, že dítě by mělo mít nad botami kontrolu, a ne naopak, že boty kontrolují pohyb dítěte, což se často stává u klasické tvrdé obuvi. Poznáte to, když si dítě obuje klasické boty a jeho krok najednou začne mít podobu nepřirozené chůze robota. Dítě nepřirozeně zvedá kolena nebo vztekle plácá podrážkami bot o podlahu. Obojí ukazuje na špatně zvolenou obuv.
U dobře padnoucích a vhodně zvolených měkkých bot naopak dítě brzy po jejich nazutí začne normálně běhat, boty ho přestanou zajímat, protože mu do ničeho nezasahují, takže si jich přestane všímat.
Jak poznáte, že capáčky dítěti dokonale sedly?
- Dostatečný prostor pro prsty – správný tvar prstů je nejdůležitější. Prsty potřebují prostor pro vývoj, aby se mohly rozprostřít do přirozeného tvaru.
- Pružná podrážka – při chůzi a běhu se musí noha pohybovat, což ale obvykle nejde v těžké obuvi, proto vybírejte boty s jemnou podrážkou, která se dá ohnout.
- Tenká podrážka – v tvrdé, vysoké podrážce vaše dítě nebude mít přehled o tom, na co šlape. Nebude se učit našlapovat na různorodé povrchy, protože nebude pod nohama nic cítit. Přijde tak o důležitý smysl a cit!
- Lehká obuv – dětská obuv by měla co nejvíce napodobovat chůzi bez bot, takže dítě by ji na nohou nemělo téměř cítit. Navíc těžká obuv zbytečně zatěžuje pohybový aparát dítěte a deformuje normální pohyb dítěte.
- Žádný rozdíl mezi patou a špičkou – bez obuvi se váha celého těla přenáší rovnoměrně mezi patu a špičku. Tak by to mělo být i v obuvi.
- Protiskluzová podrážka – děti se stále učí zdravému chování, proto na klouzavých površích použijte dětskou obuv s protiskluzovou podrážkou.
Je vhodné začít s barefoot botami?
Názory na dětské boty jsou opravdu rozmanité. Mnohé odsuzují chůzi bez bot, jiné ji nemohou vynachválit. Odborníci, jako jsou ortopedi a pediatři, říkají, že záleží především na druhu povrchu, po kterém dítě chodí, a na intenzitě nošení. Pokud má dítě zdravé nohy, nemá přizpůsobivou úroveň chodidel, volné šlachy nebo deformace chodidla a bude nosit barefoot obuv na procházky v přírodě, není s používáním těchto bot žádný problém. Barefoot boty nejsou vhodné pro chůzi po asfaltu, betonu a dlažbě, protože netlumí otřesy, které mohou poškodit chrupavku dětské nohy.
Dlouhodobé nošení borefoot obuvi rozšiřuje chodidlo a děti mají potíže s nazouváním zimních bot, protože je tlačí. Tím se maminky dostávají do začarovaného kruhu a musí svým dětem v zimě pořídit barefoot boty (jenomže ty nechrání chodidla před mrazem).