Jak vybrat hluboký kočárek

Lze jej používat od narození do přibližně 6 až 9 měsíců věku. Někteří hluboký kočárek mohou používat déle, samozřejmě v závislosti na šikovnosti dítěte. Lze říci, že je lze bezpečně používat pouze do doby, než se dítě naučí sedět. Poté ho stačí do kočárku připoutat. Každopádně ve většině případů není hluboká korba vyráběna s bezpečnostními pásy.

Obsah článku

V případě, že kočárek nechcete pustit z ruky, je možné koupit kšíry, které se používaly i dříve. Tyto položky jsou navíc dostupné ve velkém množství a na výběr proto máte z mnoha druhů a provedení. Obvykle se pro hluboké kočárky vyrábí vložky pro miminko, kterou lze v případě potřeby vyjmout a výrazně tak prostor zvětšit. Hluboké kočárky mají zcela odlišné velikosti korby. Její velikost v podstatě závisí na tom, kdy se dítě narodí. Konkrétně je třeba vzít v úvahu nutnost používat v zimě fusak. Konkrétně 6–9měsíční miminko oblečené do zimní kombinézy a v kombinaci se šátkem bude potřebovat více místa než kojenec.

Hluboký kočárek pro miminko a jeho přednosti

Rozsáhlé lůžko s prostornou korbičkou, čemuž se vyměnitelná korba kombinovaného kočárku nikdy nemůže rovnat, protože je menší (dítě z něj rychle vyroste a není tak dobře zajištěno), je pro miminko nejlepší volbou.

Co s sebou nese velká korba?

  • kojenec i novorozenec mají dostatek prostoru (přibližně do 9 měsíců)
  • dítě je bezpečně zajištěno proti nepříznivému počasí
  • správné podepření páteře dítěte je zajištěno tím, že dítě leží v rovné poloze (navíc existují modely s polohovatelným lůžkem)

Podvozek je odpružený, a tak je kočárek schopný dítě příjemně pohoupat. Houpáním v kočárku dítě snadněji usne nebo se také mnohem rychleji uklidní. To je u většiny kombinovaných kočárků často nemyslitelné. Prostornější kola zvládnou jakýkoliv terén – od hladkých městských dlažebních kostek až po různé terénní nerovnosti. Pokud jsou navíc kola nafukovací, je to součást odpružení celého kočárku. Hluboké kočárky mají svým vzhledem a půdorysem své vlastní kouzlo. Několik maminek si kromě toho mnohdy vybere raději klasický kočárek – navzdory několika nevýhodám.

Jaké jsou naopak nevýhody, které je třeba vzít v úvahu?

Za prvé je tu ta nejdůležitější věc – krátkodobé využití (pouhých 6-9 měsíců). Následně začínají děti sedět samy, protože chtějí pozorovat vše, co se kolem nich děje. Další nevýhodou je bez debat malá skladnost korbičky. Ano, dají se složit, ale zabírají více místa než například jejich kombinovaný protějšek.

TIP na článek: Nejlepší hluboké kočárky 2022

Vzhledem ke kratší době používání hlubokého kočárku je navíc často vysoká nákupní cena (zejména v případě, že kupujete moderní kočárek). Naštěstí se to do značné míry vyváží tím, že kočárek můžete nabídnout v případě, že jej nehodláte dále využívat. Když má kočárek všechna čtyři kola bez možnosti otáčení, musíme brát v úvahu do jisté míry obtížnější manipulaci. Pravidelně hluboké kočárky mají mnohem vyšší hmotnost, což činí přepravu kočárku do patra nebo ve veřejném dopravním prostředku víceméně náročnou. Pokud chcete vsadit na oblíbené kočárky, seznamte se s nimi v našem blogovém článku Nejoblíbenější značky hlubokých kočárků.

Jaké vlastnosti by měl kočárek mít?

Kola kočárku

Velikost kol byste rozhodně neměli podceňovat. Čím větší jsou kola, tím lehčeji kočárek zvládne nerovnosti terénu. Větší kola jsou vhodná spíše pro využití v terénu a menší kola pro využití ve městě. I odpružení je mimořádně důležité. Nejlepší je, když jsou všechna kola odpružená, protože bez odpružení je kočárek tvrdý a údery se přenášejí na rukojeť a dítě. Blokování koleček (aretace) – to znamená, že přední otočná kola lze ukotvit k neotočným kolům, čímž se kočárek mnohem lépe ovládá v těžkém terénu. Využití šroubu je doporučeno při pohybu na nerovném povrchu a při rychlé jízdě. Na druhou stranu v případě, že se chystáte na procházku po městě, je mnohem lepší kola nekotvit.

TIP na článek: Pěnová nebo nafukovací kola na kočárku

Počet kol udává kvalitu jízdy stejně jako aretace. Za klasiku považujeme kočárky se čtyřmi koly, které jsou vhodnější pro běžné využití, ale objevíte i tříkolky. Díky svým jízdním vlastnostem jsou v podstatě plánovány pro jízdu v terénu a sport. Existují i kočárky, které mají dvě kola vzadu a jedno vpředu. Jedná se o takzvané trojkolky (nebo tříkolky), které jsou zásadně plánovány pro využití v terénu, pro sport (běh, jízdu na kolečkových bruslích) a mají z větší části kola ukotvená na pevno, a to kvůli jízdním vlastnostem.

TerénSportVesniceMěstoCestování
Nafukovací, nenafukovací, plněná nebo z tvrzené gumyNafukovací, nenafukovací, plněná nebo z tvrzené gumyNafukovací, nenafukovací, plněná nebo z tvrzené gumy, pěnováPěnová, umělohmotná nebo z tvrzené gumyPěnová, umělohmotná nebo z tvrzené gumy
Pevná, otočná s aretacíPevná, otočná s aretacíOtočná s aretacíOtočná s aretacíOtočná s aretací
Všechna kola s odpruženímVšechna kola s odpružením, nebo jen zadníVšechna kola s odpružením, nebo jen zadníVšechna kola s odpružením, zadní mohou být bez odpruženíVšechna kola s odpružením, zadní mohou být bez odpružení
Průměr kol 30-40 cmPrůměr kol 30-40 cmPrůměr kol 25 cmPrůměr kol 20 cmPrůměr kol 15 cm

Druh konstrukce kočárku

Některé kočárky mají odlehčenou konstrukci, nejčastěji jsou vyrobeny z hliníku – tedy ALU, s tlumičem nárazů, který zabraňuje vibracím. Odpružení může být součástí konstrukce, přičemž některé lze pohodlně přizpůsobit vašim potřebám. Na kolech je nastavitelná v závislosti na váze dítěte nebo kvalitě povrchu, po kterém pojedete, což je způsob, jak ještě více zlepšit jízdní vlastnosti. Většina kočárků má odpružení na zadní a přední nápravě.

Existují dva typy odpružení:

  • Měkké – pro náročnou krajinu a nerovnosti
  • Tvrdé – ve městě a na jiných obtížných površích, pro jednodušší manipulaci

TIP na článek: Nejlepší hluboký kočárek a jak jej vybrat?

Pozor si dejte na úložný prostor

Jako nové maminky si musíte zvyknout, že s sebou budete neustále vozit spoustu věcí, proto je potřeba mít dostatek úložného prostoru!

Bezpečnostní prvek – Brzdy

Brzdu máte ruční, která je na rukojeti. Tato brzda umožňuje rychlé zabrzdění kočárku. Hodí se zejména při jízdě z kopce. A pak tu máme hlavní brzdu, která se ovládá chodidlem. Brzda je umístěna na zadní nápravě kočárku. Ve vzácných případech ji můžete najít i na boční straně konstrukce.

Taktéž skládání kočárku by mělo být bezpečné a rychlé. Proto hledejte takový, který se dá složit jedou rukou. Zrovna tak se dívejte po váze kočárku (ta bývá obvykle mezi 15-22 kg).

Střecha hluboké korby

Většina stříšek má tzv. ventilační otvor zaměřený na proudění vzduchu. Je zabudován speciálně ve stříšce a připnete ji pomocí klasického zipu (který běžně stříšku také rozšiřuje). Stříšku lze po rozepnutí zajistit odklápěcí látkou. Některé novější modely mývají panoramatické okno, které rovněž slouží k cirkulaci vzduchu.

Od Jana Kolínková

Chovatelka domácích zvířat, pěstitelka rostlin, milovnice dobrého jídla a psaní textů. Ve volném čase ráda pečuje o zahradu, čte knihy a uskutečňuje svoje nápady — jako je učení se hrát na kytaru, stavba ze dřeva a jiné. Jejím snem je žít klidný život.