Zařízení dětského pokoje je velkou událostí pro všechny členy rodiny od samotného potomka přes rodiče až po prarodiče. Všichni se těší na to, jak taková místnost bude vypadat a až jej dítě bude obývat. Jak ale při návrhu postupovat, aby byl prostor hravý a zároveň bezpečný?
Kreativita a bezpečí jdou často proti sobě
V čem tkví hlavní záludnost? Děti touží po tom, aby pokoj vybízel ke hravosti. Aby mohly prozkoumávat jeho zákoutí, a to nejen v úrovni podlahy, ale i výše. Sami jistě víte, že děti rády lezou nahoru, zkoumají místa, do kterých nemají úplně jednoduchý přístup.
Při návrhu pokoje byste na to měli myslet. A přestože lezení do výšky nepochybně samo o sobě vyvolává nebezpečné situace, správným návrhem můžete riziko snížit. Když totiž dítěti vybudujete kreativní zázemí s dostatečným množstvím prolézaček a dalších výzev, nebude mít potřebu improvizovat a snížíte tak riziko pádu při snaze vylézt na radiátor nebo kolečkovou židli. Zde totiž dětská kreativita skutečně nemá s bezpečností příliš mnoho společného.
Myslete tedy při návrhu na to, abyste dokázali nabídnout dítěti kreativitu a přitom zajistili bezpečnost. Kromě toho nezapomeňte, že rychlost internetu a jeho kvalita dnes hraje důležitou roli v každodenním životě a může dítěti poskytnout přístup k vzdělávacím materiálům a zábavným programům, což podpoří jeho rozvoj a zároveň rozšíří možnosti bezpečné zábavy v dětském pokoji.
Víceúrovňový nábytek je jasnou volbou
Dospělého jen těžko napadne, že by vylezl na obývací skříň nebo třeba na jídelní stůl, balancoval na jejich okraji a skvěle se u toho bavil. Jenže děti přesně tyto myšlenky mají. A tak je vhodné na tuto skutečnosti myslet a navrhnout dětský nábytek tak, aby byl v různých výškových rovinách. Všechny plochy by přitom měly být rovné, dostatečně prostorné a pevně připevněné k podlaze, ke zdi, či dokonce ke stropu. Nic se nesmí hnout a vše musí být konstruováno s nosností několikanásobku váhy dítěte. Bojíte se vrtat v pronájmu? Nemělo by vadit, že se jedná o pronájem bytu. Uvedete-li po případném vystěhování se vše do původního stavu, neměl by nastat ze strany majitele žádný problém.
Na výše položená místa, kde hrozí riziko nepříjemného pádu, nezapomeňte instalovat ochranné stěny, případně pod ně umístit měkkou matraci. Kdo má dostatečně velkou domácnost a může si tak dovolit velký pokoj, ten může dítěti do pokoje instalovat skluzavku. Přirozeně tak uspokojíte dětskou potřebu vydat se z nejvyššího patra rychle zpět na zem, nebude ale vymýšlet nebezpečné způsoby, jak na to.
Identifikujte nebezpečná místa
Děti budou z pokoje velice rády koukat z okna – zejména pokud bydlíte ve vyšším poschodí, ze kterého je například vidět na park, náměstí či rušnou ulici. Není důvodu ratolesti v tomto bránit, naopak můžete sestavit nábytek tak, aby dítě mohlo na parapet snadno vylézt. Okno byste ale měli zajistit tak, aby jej dítě nemohlo otevřít, bude-li chvíli bez dozoru. Jsou zkrátka určité limity, za které už dětskou zvídavost pouštět nemůžete.
Podobně jsou na tom například elektrické zásuvky, různé kabely, šuplíky, skleněné doplňky a další. Něco lze skrýt, něco uzamknout a něco prostě z pokoje raději odnést.
Podporujte v dítěti tvořivost
Kromě základního nábytku, jako je postel, pracovní stůl nebo různé úložné prostory, je dobré v pokoji pamatovat také na kreativitu. Umožněte dítěti podílet se na výzdobě a dekoracích, mnoho z nich si může svépomocí vyrobit. Dítě tak okamžitě přijme pokoj za svůj a bude se v něm cítit dobře.