Jemná masáž miminek – jak na to?

Přijímání doteků je pro dítě stejně důležitým požadavkem jako přijímání potravy. Dítě se v bříšku matky vyvíjí 9 měsíců. Jedním z nezbytných smyslů dítěte je tedy hmat. Dítě tak nejprve vnímá své okolí prostřednictvím doteku na kůži. Něžným dotykem miminku neposkytuje jen lásku a bezpečí, ale metody a postupy používané při masáži mají pozitivní vliv na zdraví a přinášejí uvolnění, stejně jako u jiných druhů fyzioterapeutické péče o tělo. V mnoha zemích a společnostech je masáž základní součástí péče o kojence.

Obsah článku

Jaký má smysl masírování?

Maminky masírují miminka nejen kvůli bolestem bříška, aby se podpořilo trávení, ale také proto, aby podpořily správný vývoji a ohebnost kloubů. Cílem masáží u novorozenců je udržet děti ve zdravé poloze, zabránit problémům, které se objevily v nedávné době, nebo je zažehnat, a pokročit v jejich psychomotorickém vývoji.

Prohloubíte pozitivní vztah mezi vámi a dítětem

Láskyplné masáže posilují vztah mezi dětmi a jejich rodiči a je navíc skvělou metodou odreagování pro obě strany. Především musíme mít na paměti, že každé dítě je jiné, takže byste měli brát v úvahu, co se jim líbí a co ne. V případě, že se vašemu dítěti nelíbí, když se mu masíruje určitá část těla, vynechejte ji a soustřeďte se na místo, kde to má rádo. Masírování kolenou vám pomohou lépe poznat vaše dítě a ukázat mu, že je respektováno a bráno s láskou.

Proč je masírování kojenců tak důležité?

Kůže čerstvě narozených dětí má zásadní úlohu – propojuje vnitřní svět dítěte s vnějším. Po narození jsou miminka obzvláště citlivá na okolní podněty, které jsou pro ně neznámé a nové. Novorozenci vnímají dotek, teplotu a odlišné materiály prostřednictvím své kůže. Jemně vedená masáž je obklopující, zajišťuje a zároveň posiluje jejich pocit pro fyzickou vnímavost. Něžný dotek povzbuzuje jejich dýchání a srdeční činnost a přispívá ke zmenšení nafouklého bříška a nadýmání.

Masáž by měla být jako rituál, který zlepšuje každodenní rozvrh a přispívá k tomu, že se dítě uklidní. Tím, že si všímáte signálů svého dítěte a reagujete na ně, podporujete komunikaci, která má pozitivní dopad na vytváření společného pouta. V neposlední řadě setkání s pozitivními pocity, jako je kontakt kůže na kůži, masáž nebo kojení, uvolňuje v těle hormon lásky a důvěry zvaný oxytocin, který vytváří pocit citové vazby mezi kojencem a rodiči.

Kdy je nejlepší miminko masírovat?

Rodiče jsou často v rozpacích, že při masáži svého dítěte udělají něco špatně. Není životně důležité dodržovat přesné pokyny. Rozhodující není doba, po kterou masírování trvá, ani posloupnost pohybů, ale to, zda se dítě a osoba provádějící masáž cítí dobře. Jemné masírování lze snadno zapojit do každodenního rozvrhu péče o dítě, například při jeho přebalování. Před tím ovšem nejprve zahřejte olej v rukou před každým pohybem a poté se nechte vést instinktem.

Teplé, soustředěné doteky posílí vaše vzájemné pouto a vaše miminko se bude cítit opečovávané a klidné. V případě, že z masáže uděláte standardní zvyk, pomáháte tím svému dítěti, které časem může očekávat, co se bude dít a to mu dává pocit bezpečí. Masáže, při kterých směřujete tahy ke středu těla, jsou více stimulující a lze ho bez námahy sladit s ranní péčí. Masáže, kdy vedete pohyby naopak, jsou úlevné, a proto jsou vhodné zejména večer. Kdy a jaký druh masáží je nejlepší, poznáte podle toho, že se podíváte na samotné dítě: v případě, že se zdá být unavené, neprovádějte stimulující masáže.

Cenné tipy pro masírování kojenců

S těmito tipy budete moci zajistit, aby se vaše miminko cítilo bezpečně. Navíc budete moci bez námahy zařadit masírování do své každodenní rutiny:

·        Masírování miminek můžete provádět již od narození

·        V prvním roce života by se miminka měla svlékat v prostředí, kde je dostatečné teplo (přibližně 24oC). V nejhorším případě svlékněte jen tu oblast, kterou potřebujete masírovat. Části těla, které jste již masírovali, budete moci zakrýt plenou.

·        Udržujte si odstup od masírování rychle po jídle, zejména pokud má vaše dítě tendenci slintat.

·        Jemné pohyby při masírování jsou vhodné v prvních dnech po narození, ale po několika dnech přejdete k intenzivnějšímu masírování.

·        Abyste u dítěte vytvořili pocit bezpečí, položte jednu ruku na kojence, zatímco druhou zaměstnávejte masírováním.

·        Miminka obvykle upřednostňují mírné, rytmické pohyby.

·        Děti nepotřebují přenosné telefony ani jiné rekreační prostředky, které by je zabavily. Nejlepší je masírovat je v klidné místnosti s jemným osvětlením.

·        Pokud pod hlavu a kolena dítěte položíte ručník, můžete podpořit přirozené obrysy jeho těla, což může zvýšit jeho pohodlí a pocit bezpečí. Kromě toho můžete kolem dítěte vytvořit hnízdo tak, že ručník srolujete do tvaru písmene U a vytvoříte tak jakousi obrannou přepážku.

·        Některé děti mají rády klidné masírování, zatímco jiné se přiklánějí k intenzivnějšímu tipu doprovázenému melodiemi nebo ševelením.

·        Masírování by mělo trvat tak dlouho, jak je to vám i vašemu dítěti příjemné.

Hudba

Relaxační hudba uvolňuje tělo i mysl. Od 18. týdne dítě vnímá zvuky. Hudbu nevnímáme pouze ušima, ale celým tělem. Svůj dech, puls a temperament ladíme do rytmu hudby. V medicíně dochází k tomu, že hudba má vliv na léčbu různých nemocí. Dopřejte ji svému dítěti a vydejte se společně s ním do nádherných melodií, jako jsou ptáci, delfíni nebo moře.

Oleje, které jsou vhodné pro masírování novorozence

Pro děti mladší 6 měsíců masírujte jemně vonící nosní oleje, aby nepřehlušily vůni maminky za účelem pocitu bezpečí dítěte. Jedná se například o slunečnicový a olivový olej lisovaný za studena, který zakoupíte v drogerii. Z esenciálních olejů využijete například heřmánek nebo levanduli pro takto malé děti.

·        Jojobový olej obsahuje přirozený UV filtr 2-4, takže je skvělý pro celoroční péči o pleť. Olej obsahuje velké množství vitaminu E, který přispívá k ochraně kožních buněk, a jeho protizánětlivý účinek je cenný při léčbě pleti postižené akné, kromě toho, zásadně přispívá k obnově pleti a boji proti pigmentovým skvrnám. Může hluboce hydratovat citlivou pleť a pleť postiženou dermatitidou.

·        Makový olej má vysoký obsah vápníku a hořčíku. Má uklidňující účinky, zklidňuje svalové křeče a snižuje bolesti hlavy. Neobsahuje opiáty, a proto je vhodný pro těhotné, kojící a děti. Vyživuje pokožku, a proto je vhodný pro suchou pokožku a pokožku se sklonem k praskání nebo pro ekzematickou a zánětlivou pokožku.

·        Kokosový olej je báječný pro suchou a citlivou pokožku. Díky vysokému obsahu vitamínů A, C a E působí jako antioxidant a zmírňuje stárnutí pokožky. Má vliv na hojení ran a jizev a působí protizánětlivě.


Přečtěte si také

Od Jana Kolínková

Chovatelka domácích zvířat, pěstitelka rostlin, milovnice dobrého jídla a psaní textů. Ve volném čase ráda pečuje o zahradu, čte knihy a uskutečňuje svoje nápady — jako je učení se hrát na kytaru, stavba ze dřeva a jiné. Jejím snem je žít klidný život.