Krmení na cestách – jak si ho ulehčit?

Na domácí půdě musíte mít dobu krmení bezvadně zvládnutou. Přesně víte, jak dlouho ohřívat láhev, máte vhodně připravené sklenice s výživou a máte po ruce židličku, aby to bylo co nejvíce příjemné a jednoduché. Na cestách je vše úplně jinak! Výlet s kojencem může krmení proměnit v hrůzu a někdy se stane, že po chvíli se krmení promění v nepořádek. Zde je pět způsobů, jak si takovou akci lehce usnadnit.

Obsah článku

Naučte jíst dítě jídla při pokojové teplotě

Po cestě prostě nemáte neustále k dispozici mikrovlnnou troubu. V případě, že je vaše dítě zvyklé na teplou stravu, začněte mu pomalu dávat večeře za pokojové teploty, aby si zvyklo na teplotu a neodmítalo na cestě z ničeho nic studenou stravu.

Podívejte se, kam si jídlo můžete brát s sebou

Často si neuvědomujeme, že například u bezpečnostní kontroly na letišti musíme odevzdat jídlo i pití. Ovšem dětská výživa a sušené mléko, mateřské mléko a džus z přírodních produktů jsou zvláštními případy podle pokynu Asociace pro cestovní bezpečnost (na palubu letadla lze vzít tekutiny a gely do 1 dcl). Dětská výživa nemusí být nutně stlačená v jednoduchém plastovém sáčku se zipem. Rozhodně je dobré dát jídlo na dostupné místo, protože bezpečnostní služba ji někdy chce zkontrolovat.

Zapomeňte na sklo

Domácí výživa může usnadnit cestování s kojencem, protože se nemusíte stresovat sklenicemi, jejich váhou, a tím nejhorším případem, že by se mohly v tašce rozbít. Zmrazte rozmixovanou zeleninu ve tvořítku na led a poté vhoďte několik kostek do plastové krabičky. Za několik hodin je to tady! Vaše výživa bude rozmražená a připravená k jídlu!

Buďte minimalisté

Pokud se vám nechce tahat s sebou a následně umývat plastové krabičky, rozhodněte se pro přirozené balení, jako je avokádo nebo předpečené brambory. Obojí je výživná kojenecká výživa a lze je podávat přímo ze slupky. Pouze si přibalte plastovou lžičku.

Počítejte s tím, že budete zašpinění

Hrbolaté ulice, nečekané rozjezdy a zastávky nebo turbulence v letadle mohou způsobit, že se výživa vylije nebo rozsype, proto přibalte více bryndáčků, ubrousků a čisticích hadříků. Často je obtížné dodržovat čas krmení, ale snažte se krmit své dítě tak jako doma. Dobře nakrmený kojenec je šťastný kojenec, a čím méně pláče a vzteká se během cesty, tím lépe pro všechny kolem vás!

Jaké nádobí a pomůcky se vám budou hodit?

Pokud vyrazíte na cesty v autě, budou se vám nepochybně hodit některé pomůcky a nádobí. Díky nim si během dobrodružství ušetříte spoustu času a stresu.

TIP: Podívejte se na cestovní potřeby ke krmení na Feedo.cz

1. Příbory

Bere vám váš velký jedlík lžičku z ruky od chvíle, kdy začal jíst? Je potřeba se v tom zdokonalit, abyste zvládli samostatné krmení příborem. Vyplatí se začít s tímto procesem v době, kdy dítě dosáhne jednoho roku – nebo dříve, pokud začne projevovat zájem. Dětské lžičky jsou skvělým nástrojem pro podporu dítěte od útlého věku. Jsou vyrobeny z kvalitních plastových nebo nerezových materiálů a silikonů, které nepoškodí ani nepopálí dětská ústa.

Již od 6 měsíců se dítě může učit používat bezpečné lžičky a příbory, aby si procvičovalo jemné motorické schopnosti a zlepšilo si koordinaci. Neočekávejte však bezchybnost. V době, kdy bude vašemu drobečkovi 1 rok, jeho koordinace a jemné motorické schopnosti pravděpodobně nebudou schopny dostat lžičku s jídlem přímo do úst. V tomto případě se může hodit podložka… a několik kusů dětských bryndáčků.

2. Ohřívače

Ohřívače lahví jsou skvělým pomocníkem pro všechny matky na mateřské. Umožňují rychlé, jednoduché a mnohem bezpečnější ohřívání mléka a kojenecké stravy než mikrovlnné troubě. Ohřívač lahví ocení i maminky, které si odstříkané mléko mrazí. Díky ohřívači lahví se dítěti dostane stejně ohřátého mléka bez horkých míst, protože mléko během ohřívání neustále cirkuluje.

3. Svačinové boxy

Svačinové boxy by neměly být příliš velké, ale spíše lehké, jednoduše uzavíratelné, musí být strukturované a mít přihrádky. A co je nejdůležitější, měly by se dát umýt i v myčce. Strukturované svačinové boxy se vám budou hodit především na cestách, Jednotlivé boxy si můžete i popsat, abyste věděli, kde, co máte.

4. Jídelní židličky

Když vaše dítě dospěje do věku, kdy může sedět u stolu samo, bude se mu hodit vysoká židlička, ne však pro jeho útěchu, ale především pro jeho bezpečnost. Židlička by měla být vyrobena z nezávadných materiálů, přiměřeně stabilní a v ideálním případě snadno přenosná.

·       Z jakého materiálu jsou vyrobeny dětské židličky?

> Plastové jídelní židle – mají nízkou hmotnost i cenu a snadno se udržují, obvykle v kombinaci s hliníkem

Dřevěné jídelní židle – mají normální vzhled a jsou příjemné na dotyk. Bývají výjimečně stabilní, ale zásadní je, aby měly vysokou kvalitní a nezávadnou povrchovou úpravu.

Kovové jídelní židle – jsou výjimečně pevné a mají dlouhou životnost

·       Důležité prvky, bez kterých se u jídelních židliček neobejdete

Bezpečnostní zarážky – nedovolte dítěti vylézt nebo spadnout ze židličky

Bezpečnostní pás – obvykle pětibodový pás

> Jídelní stůl – v ideálním případě s možností polohování nebo rozmontování pro snadnou údržbu

Polohovací práce – opěradlo lze polohovat podle potřeby

Kolečka a brzdy – pro jednodušší manipulaci a bezpečné zajištění židle

Alternativa pro složení – součástí cestovní židle

5. Termoobaly a termosky

Termoobal na kojeneckou láhev vám pomůže udržet správnou teplotu mléka pro vaše dítě, když jste venku. Při delších výpravách může být cenným pomocníkem dětská termoska a při krmení je vhodná termoska na kojeneckou výživu.


Přečtěte si také

Od Jana Kolínková

Chovatelka domácích zvířat, pěstitelka rostlin, milovnice dobrého jídla a psaní textů. Ve volném čase ráda pečuje o zahradu, čte knihy a uskutečňuje svoje nápady — jako je učení se hrát na kytaru, stavba ze dřeva a jiné. Jejím snem je žít klidný život.