Pokud vaše těhotenství probíhá dobře, nehrozí vám při cestování letadlem téměř žádné nebezpečí. V prvním a druhém trimestru budete létat bez omezení. V každém případě byste na konci třetího trimestru měla mít potvrzení od lékaře, které někteří dopravci vyžadují od určitého týdne těhotenství.
V každém případě byste se měli průběžně radit se svým lékařem o způsobu přepravy. Ten může poukázat na případná nebezpečí a zavčas vás tak varovat před možnými komplikacemi a vy tak předejdete rizikovému těhotenství. Co ještě musím zvážit, když než se vydáte na delší cestu letadlem?
Obsah článku
- V jakém týdnu těhotenství ještě můžete letět?
- Kdy nelétat
- Nebezpečí létání v těhotenství
- 10 bodů, jak si zpříjemnit let
V jakém týdnu těhotenství ještě můžete letět?
Nejvhodnější doba pro cestování letadlem je mezi 14. a 27. týdnem těhotenství, tedy v rámci druhého trimestru. V rámci začátku trimestru budete stále trpět nevolnostmi a ve třetím trimestru pro vás cestování letadlem nemusí být zrovna pohodlné a hlavně bezpečné. Některé aerolinky skutečně vyžadují od těhotných žen ve třetím trimestru potvrzení od lékaře. Proto se před odletem informujte u cestovní kanceláře, se kterou letíte, jaké jsou jejich podmínky. A v případě, že váš lékař nezjistí, že let není bezpečný, nechte si od něj vystavit potvrzení.
Kdy nelétat
Létání není předepsáno těhotným ženám ve třetím trimestru. Změna tlaků může vyvolat dokonce i předčasný porod, který pro všechny těhotné matky a miminka nemusí být bezpečný. Navíc hrozí nebezpečí tromboembolie. Rozhodně není vůbec dobré létat po 36. týdnu těhotenství. Létání v těhotenství pro vás může být nebezpečné v případě, že trpíte určitými komplikacemi, máte rizikové těhotenství nebo strach z létání, při kterém prožíváte velký stres.
Kdy bych v těhotenství bezpochyby neměla létat?
- Hrozí předčasný porod
- Objevují se u vás příznaky potratu
- Máte nedostatečnost děložního čípku
- Máte preeklampsii
- Máte v anamnéze krevní sraženiny
- Máte strach z létání
- Máte strach z uzavřených prostor
- Lékař zjistil jiné těhotenské komplikace
Nebezpečí létání v těhotenství
Během odbavení nebo během samotného letu se setkáte s okolnostmi, které běžně těhotným ženám způsobují obavy. Pojďme se podívat, jak to všechno doopravdy je.
Nízký tlak v kabině
Tlak v kabině letadla je o něco nižší a u citlivějších žen by to mohlo způsobit zvýšení tepu a krevního tlaku. V každém případě to nemá žádný vliv na miminko. Zejména kratší lety (2 až 3 hodiny) jsou považovány za bezpečné. V případě, že máte větší problémy s krevním tlakem nebo astma, bude dobré to předem nahlásit letovému dispečerovi. Mírnější problémy lze zažehnat kyslíkovou maskou.
Změny tlaku při vzletu a přistání
Změna tlaku letadla je opravdu více než patrná zejména při stoupání a klesání. Většina lidí to pocítí tak, že jim zalehnou uší. Tlak v kabině je vyrovnáván, nicméně jako těhotná žena budete na tyto výkyvy citlivější. Výzkum ukázal, že v tomto případě skutečně není dítě v děloze ohroženo.
Rentgen na letišti
Rentgenová prohlídka na letišti je pro většinu těhotných žen důvodem k obavám. Ať tak či onak, obavy jsou zbytečné. Rentgen se používá pouze ke kontrole zavazadel. V případě bezpečnostních rámů, kterými musí každý projít při kontrole na letištním terminálu, se nejedná o rentgen, ale o rám bezpečnostní detekční kontroly. Tyto rámy využívají elektromagnetické pole, které není nebezpečné pro lidi ani těhotné ženy. Budete jimi moci projít bez ohrožení zdraví, a to i vícekrát.
Méně kyslíku v letadle
V letadle se může hůře dýchat. V případě, že se tak cítíte, zvýšíte přívod vzduchu přímo nad sebou.
Tvorba krevních sraženin
Při dlouhém sezení byste měli rozpohybovat krevní oběh, abyste předešli tvorbě krevních sraženin. Snažte se každou půlhodinu nebo hodinu projít. Při sezení procvičujte nohy (otáčejte dolními končetinami, procvičujte prsty na nohou, cvičte s prsty).
Turbulence a použití pásu
Drobné otřesy, ke kterým dojde při turbulencích, miminku v děloze nevadí. Letový personál vás v průběhu letu upozorní na možné turbulence, v takovém případě si sedněte na své místo a připoutejte se bezpečnostním pásem. Pás se připevňuje pod břicho, aby vás netlačil.
10 bodů, jak si zpříjemnit let
- Požádejte o nouzové místo u východu, kde budete mít více místa pro nohy
- Zajistěte si místo v uličce, abyste mohli podle potřeby využívat toaletu
- Na delší lety si vezměte kompresní legíny, abyste se vyhnuli otlakům nohou
- Snažte se často natahovat nohy a procvičovat kotníky
- Dělejte standardní krátké procházky po letadle
- Noste pohodlné šaty z přírodních materiálů
- Do příručního zavazadla si přibalte další vrstvu a šátek na krk pro případ klimatizace
- Dodržujte pitný režim
- Podložte si záda podložkou, bude se vám na ní pohodlněji sedět
- Utáhněte si pod břichem bezpečnostní pás.·
- Nezvedejte příruční zavazadlo sami, požádejte o pomoc jednotlivé cestující nebo palubní personál