Muž u porodu: ano či ne? Na co se připravit?

Muži u porodu jsou z historického hlediska novinkou. Po tisíciletí byly porody výhradní záležitostí žen. V posledních letech se trend změnil a nad přítomností otce u porodu se nikdo nepozastaví. Finální rozhodnutí je však na každém páru individuálně. Protože každý má jiné preference. 

Respekt k druhému

Těhotenství je jiný stav a příprava na příchod nového člena domácnosti. Některé páry mají ihned jasno, že bude u porodu i otec a nemají o čem přemýšlet. Jinde chce rozhodnutí čas a někde dokonce nedojdou k absolutní shodě vůbec. 

Pokud se muž rozhodne, že nechce být z jakéhokoliv důvodu u porodu, tak by to žena měla respektovat a netlačit na něj. Zároveň by však muž měl pochopit její obavy. Možná se žena bude cítit opuštěná v roli matky ještě dříve, než dítě stihlo přijít na svět. Druhým případem je, že žena chce rodit bez muže. Ani v této situaci by muž neměl naléhat a vyjít své ženě vstříc. 

Vhodným řešením je přítomnost otce jen během první doby porodní a na samotné tlačení odejde a vrátí se, až je dítě na světě. Možná dokonce během porodu změní názor a zůstane partner po celou dobu. 

Předporodní příprava

Pokud se partneři dohodnou, že půjdou k porodu společně, tak by se měl na porod připravovat i muž. Samozřejmě jiným způsobem než žena, ale měl by se minimálně seznámit s průběhem porodu. Vědět, co se děje ve které době porodní a jak jsou zhruba tyto doby dlouhé. 

Můžete dokonce zajít na společný předporodní kurz, který z vás udělá dokonalý tým. Oba jsou vybaveni všemi důležitými informacemi a v případě nutnosti je i muž obeznámen a je schopen za ženu vykomunikovat její přání. 

Součástí předporodní přípravy může být i návštěva porodního sálu, většina porodnic pořádá dny otevřených dveří nebo pravidelné prohlídky. Představy a realita mohou být odlišné a je lepší se dopředu seznámit s prostředím. Zároveň v den D nebudete muset hledat cestu a půjdete na jistotu. 

Role muže u porodu 

Některé páry přijdou k porodu nepřipraveny a muž prakticky netuší, co může vlastně dělat. Vidí svoji ženu v bolestech a přijde si bezmocný. V horším případě stojí bokem nebo dokonce odchází. Připravte se na roli otce u porodu, který plní několik zásadních funkcí:

Navigátor a praktik

Jakmile žena začne pociťovat porodní bolesti a je na čase vyrazit do porodnice, tak je na muži, aby ji odvezl nebo odvoz alespoň zajistil. Ideální je, když zná cestu a přesně ví, kde se porodní sál nachází. 

TIP na článek: Co si vzít do porodnice

Zároveň by měl nechat ženu soustředit na kontrakce a zařídit praktické věci. Naložit tašku do porodnice, zkontrolovat doklady, sbalit malou svačinu a pití a zkontrolovat před odchodem dům. Pokud mají doma dítě, tak jej ještě před odjezdem odvést k osobě na hlídání. 

Fyzická podpora

Kontrakce mohou být velmi bolestivé a některé úlevové polohy vyžadují koncentraci a sílu. Muž může svoji ženu podpírat a pomáhat jí při první době porodní a při tlačení ji podporovat nebo pomáhat udržet se ve správné pozici. 

Do fyzické podpory můžeme zařadit i různé uvolňující masážní techniky nebo natírání partnerky zklidňujícím olejíčkem. Už vás také může doprovázet na toaletu, do vany či sprchy. 

Emocionální podpora 

Aby žena během porodu nezačala panikařit, tak ji muž může tichým hlasem konejšit nebo podporovat. Vše samozřejmě závisí na aktuálním rozpoložení ženy. Některá potřebuje slovní podporu a jiná ocení ticho. 

Pokud žena navštěvovala předporodní kurzy, tak se možná naučila využívat ke zklidnění afirmace, vizualizace nebo hudbu. Muž jí zapojí reproduktor a pustí oblíbenou nahrávku nebo jí zajistí přítmí a dostatek ticha k relaxaci. 

Zařizovatel

Muž by u porodu měl za svou ženu zařizovat veškeré praktické věci. Podávat pití či jídlo, odvádět do sprchy. Pomoci při vyplňování anamnézy a další věci, které by ženu mohli zatěžovat. 

Mluvčí 

Možná se u porodu setkáte s nepochopením ze strany personálu. Budou vám nabízet věci, které nechcete, a někdy mohou být zdravotníci velmi neodbytní. V tomto případě je na muži, aby za svoji ženu komunikoval, protože nemá sílu se bránit. 

Partnerská rizika? 

Spousta párů se bojí, že přítomností otce u porodu bude trpět jejich partnerský vztah. Takzvaný Madonin komplex se objevuje často po narození dítěte v souvislosti s porodem. Muž přestane svoji ženu vnímat jako partnerku, ale jako „osobu plnou čistoty a lásky“ a není schopen s ní mít sex. 

Muž má ženu samozřejmě stále rád, respektuje ji jako matku svých dětí i jako partnerku, ale už jej fyzicky nepřitahuje. Tím trpí sebevědomí ženy a vztah začne mít trhliny. Naštěstí se Madonin komplex vyskytuje velmi zřídka. 

Spousta párů naopak popisuje prohloubení svého vztahu, vybudování důvěry a posunutí se na úplně jinou úroveň. Muž vidí svoji ženu trpět a mnohem víc si jí váží, protože ví, čím si prošla. Pokud přijdete k porodu připraveni jako dobrý tým, tak je velká pravděpodobnost, že se váš vztah posílí. 

Budoucí vztah s dítětem 

Ve většině nemocnic je běžný poporodní bonding (položení nahého novorozence na nahé tělo matky). Výraz bonding se volně překládá jako poutání a jde o vytvoření pouta mezi matkou a dítětem, které je zásadní pro správné přisátí a kojení. 

K bondingu  se může přidat i muž a nechat si přiložit novorozence na svoji hruď, často se využívá v situacích, kdy žena nemůže bondovat. Například po císařském řezu. 

Není však nutné nutit otce k bondingu, pokud by se cítil nepatřičně. Pochování a pomazlení bezprostředně po porodu se počítá a je velkým pojítkem. Brzký kontakt mezi dítětem a otcem pomůže nastartovat silný a zdravý vztah plný důvěry. 


Přečtěte si také

Od Vašek Brynda

Od mala se věnuje sportu, především sjezdovému lyžování a karate. Potom se zamiloval do lezení, ale uvědomil si, že mu na bříšku něco během studia na vysoké škole narostlo, a tak začal ještě běhat. Mimo to se věnuje přes čtyři roky linkbuildingu na webových stránkách jako je Testado.cz, či třeba Modio.cz a další. Hlavním cílem je dodělat školu a stát se ředitelem vesmíru.