V případě, že jste v dospělosti zažili opruzeniny, budete nepochybně mít na paměti nepříjemné štípání, řezání a nepohodlí s každým pohybem. Takový pocit by nikdo z nás dítěti nechtěl dopřávat. Naše děti jsou přitom vůči srovnatelným útrapám nejbezmocnější. Neházejte proto vše za hlavu, v momentě, kdy dítě postihnou opruzeniny. Neléčené záněty pak dělají neplechu především na zadečku, ale i jinde po tělíčku.
Zejména u kypřejších miminek se vyskytuje v kožních záhybech na nožičkách či bříšku, a dalších místech, kde se často vyskytuje. Vyskytovat se může i pod bradou (zejména v období růstu prvních zubů kvůli slintání). Metoda, jak se zbavit dětských opruzenin, spočívá v neustálé pozornosti a dodržování hygieny. A v případě, že se zarudlá místa objeví, v našem článku se dozvíte, jak se ho bez námahy zbavit bez jakýchkoliv problémů.
Obsah článku
- Co je opruzenina?
- Jak doma léčit opruzeniny?
- Kdy byste rozhodně měli navštívit lékaře?
- Jak můžete předejít vzniku opruzenin?
Co je opruzenina?
Vyznačují se červenými oblastmi, kde se o sebe třou dva povrchy kůže. Nejčastěji se vyskytují v citlivých oblastech, jako jsou hýždě, rozkrok a intimní partie. Méně často se objevují na stehnech, za ušima, v podpaží nebo v jiných kožních záhybech. Oblíbenou lokalitou pupínků jsou především mokrá a teplá místa, jako je plenková oblast! Záněty způsobují nepříjemné pocity pálení, brnění a vaše dítě bude velmi mrzuté a bude plakat.
V případě, že kůže začíná mokvat a objeví se drobné trhlinky, je onemocnění opravdu vážné a je potřeba jednat velmi rychle! Rovněž, pokud onemocnění přetrvává déle než 3-4 dny, je lepší celou situaci řešit s pediatrem. Příčiny vzniku onemocnění mohou být navíc vážnějšího charakteru (například začínající bakteriální nebo kvasinkové choroby). Opruzeniny poznáte díky těmto symptomům:
- červené skvrny v oblasti kožních záhybů, hýždí, intimních partií
- vlhká oblast pokožky (mokvání pokožky)
- malé puchýřky
- zánět kůže
- suchá kůže
- pocity mravenčení a pálení – načež dítě pláče
Proč dochází ke vzniku opruzenin?
Vznik opruzenin dochází díky špatné hygieně a nevhodnému rozměru plenek. Ale za jejím vznikem stojí i jiné příčiny, které to jsou?
- delší čas bez přebalování
- dření nebo škrábání zadečku dítěte o plenku
- použití látkových plen, které drží vlhkost
- nepříznivě citlivá reakce na plenu nebo krém
- průjem
- počínající bakteriální nebo kvasinkové onemocnění
TIP na článek: Jak správně přebalit miminko a co je k tomu potřeba?
K plenkové dermatitidě dochází všude tam, kde se plenky třou o citlivou pokožku dítěte a kde v teplém a dusném prostředí pokožku dráždí moč a výkaly. Běžným důvodem pro rozvoj plenkové dermatitidy je kontakt kůže se stolicí během průjmu. V trusu jsou enzymy, které silně dráždí kůži. Pokud se vám stává, že zanedbáváte pravidelné přebalování, je plenková dermatitida běžnou záležitostí. Na začátku se mohou opruzeniny objevit na hýždích, ale pokud nejsou ošetřeny, rychle se rozšiřují po kůži.
TIP na článek: Akutní průjem u dětí – co ho způsobuje a jak se ho zbavit?
V každém případě jsou plenky nezbytnou součástí péče o novorozence nebo batolata a plenková dermatitida se v tomto období vyskytuje alespoň jednou až u 50 % dětí. Zarudlý zadeček, rozkrok nebo intimní partie trápí děti zejména ve věku od 9 do 12 měsíců. Výjimkou každopádně nejsou opruzeniny u novorozenců, jen některé děti jsou mnohem náchylnější k jejich výskytu než jiné.
Jak doma léčit opruzeniny?
Léčba zánětu u dětí, stejně jako všechna související opatření, musí být zahájena co dříve, dokud se neprojeví další příznaky. Dětská pokožka je mnohem jemnější a citlivější než pokožka dospělých a vyžaduje opatrnost a mimořádnou péči. Opruzená pokožka miminko bolí, pálí a brní, nemůže odpočívat. Léčba opruzenin je naštěstí jednoduchá a v případě, že nenastanou žádné komplikace, zvládnete ji i doma.
Nejdůležitější je snížit vlhkost kůže, vyvarovat se tření v postižené oblasti a předcházet co nejvíce kontaktu kůže se stolicí. Je velmi důležité vyvětrat zarudlý zadeček, a umožnit mu zůstat na vzduchu. Dodržujte pár zásadních kroků:
- časté přebalování
- používání vhodných plen
- dodržujte maximální hygienu
- snažte se dostatečně větrat pokožku
- naučte se využívat hojivých mastí
- zeptejte se svého lékaře na bylinné koupele a naučte se aplikovat
TIP na článek: Dětská kosmetika – jak správně pečovat o pokožku miminka?
Kdy byste rozhodně měli navštívit lékaře?
Pro případ, že by se zánět u dětí několik dní po zahájení léčby nezačal hojit, je třeba se poradit s pediatrem. Mokvající rány vyžadují rychlou návštěvu dětského lékaře. V případě nehojících se nebo mokvajících opruzenin lze očekávat nadbytek kvasinek v postižené oblasti nebo bakteriální onemocnění. A podle dané situace lékař předepíše antimykotické nebo antiseptické mastičky pro vhodnou léčbu. Opravdu závažné projevy plenkové dermatitidy je nutné léčit krémy obsahujícími kortikoidy.
Jak můžete předejít vzniku opruzenin?
Vskutku, i když je pokožka kojence nebo malého dítěte zdravá, je nutné provést preventivní kroky, abyste se vyhnuli vzniku plenkové dermatitidy. Obzvláště rizikové dny jsou v období léta a při průjmech!
Preventivní opatření by měl zvládat každý rodič:
- Používejte savé plenky správných rozměrů
- Kojence častěji přebalujte, plenku vyměňujte co nejdříve po stolici!
- Nepochybujte o tom, že o dětskou pokožku se musíte starat pečlivě – jemně ji očistěte od všech zbytků stolice a moči. Používejte vlhčené ubrousky a speciální kojenecké mýdlo.
- Kojence koupejte večer ve vodě o tělesné teplotě a po kratší dobu – po 10 minut.
- Po umytí pokožku jemně osušte poplácáváním ručníkem, ale nikdy pokožku netřete
- Při každém přebalování nechte pokožku dítěte alespoň několik minut odpočívat a dýchat
- Po zaschnutí namažte pokožku tenkou vrstvou ochranného krému proti opruzeninám
- Nepoužívejte pudr nebo zásyp. V případě, že se smíchají s močí nebo potem, vytvoří hroudečky, které dřou pokožku.
- V případě, že používáte látkové plenky, vyperte je v pracím prášku vhodném pro citlivou pokožku a plenky průběžně perte