Výkyvy hmotnosti mají místo v těhotenství, stejně jako ranní trápení a slabost. Několik matek však přibírá více, než je obvyklé. Může to být proto, že se často drží popletené představy, že stačí jíst za dva uprostřed těhotenství, a využívají tento blábol jako omluvu pro své těhotenské touhy a následné požitkářství!
Odborníci doporučují rozšířit příjem pouze o 200 až 300 kilokalorií, což je srovnatelné například s jedním jablkem denně. Zdravá výživa je pro tělo mimořádně důležitá a v těhotenství to často platí dvojnásob. Těhotné ženy by měly více přemýšlet o tom, jak počítají kalorie, protože to může ovlivnit blaho jejich dítěte a v ideálním případě zvýšit příjem vitamínů a minerálů. Velmi často se stává, že dámy zvyšují svůj příjem a používají špatné omluvení: jím za dva.
Odborníci se jasně shodují, že násobení počtu kalorií není bezpochyby nezbytné. Počet kilokalorií, které by měla těhotná žena zahrnout do svého počtu kalorií, se pohybuje mezi 200 a 300. V případě, že je příjem vyšší, hrozí nadějným maminkám nesmyslné přibírání na váze v těhotenství.
TIP: Únava v těhotenství – jak se s ní vypořádat?
Jaká by měla být ideální váha v těhotenství
Přibírání na váze v těhotenství je výjimečně individuální. Zatímco některé ženy přibírají běžně 12 kilogramů, jiné přibírají 7 kilogramů nebo až 25 kilogramů. Protože zatímco několik nadějných maminek může jíst cokoli, co jim přijde pod ruku, a nepřibírají vůbec nic odděleně od kilogramů specificky souvisejících s těhotenstvím, jiné se přísně hlídají a stále přibírají, jak ukazuje tabulka přibírání po těhotenství.
Naučte se používat Gravidogram
Ptáte se, kolik nabrat v těhotenství, aby to bylo stále v normě? Přestože je přibírání v těhotenství výjimečně individuální, lze se držet tabulky, která ukazuje ideální hodnoty pro přibírání v těhotenství, tzv. gravidogramu. Ten přiřazuje přibývání na váze několika těhotenským proměnným.
Těhotenské faktory | Příbytek na váze |
Váha plodu | 2,5 – 3,7 kg |
Váha dělohy | 1 kg |
Váha placenty | 0,5 kg |
Váha plodové vody | 1 – 1,3 kg |
Zvýšené množství krve | 1 – 1,3 kg |
Zadržovaná voda, zvětšené poprsí a atd. | 4 kg |
Rozhodující roli hraje samozřejmě i vaše tuková tkáň. Součet tuku je však výjimečně individuální. Hmotnost dítěte v těhotenství v tomto okamžiku samozřejmě vytváří v závislosti několika týdnů určitou zátěž. Na konci primárního trimestru (1 t až 13 t) váží dítě přibližně 23 gramů. Na přelomu dalšího trimestru (14. až 27. týden) a třetího přichází na 900 gramů. Hmotnost se nejvíce zvyšuje v posledním trimestru (28. až 40. týden), na jehož konci kojenec váží kolem 3 500 gramů.
Přibývání na hmotnosti by mělo probíhat rovnoměrně
Ale nejde jen o to, „kolik“ je normální nabrat, ale také o to, zda vyzvedáváte hmotnost rovnoměrně. Většina nastávajících maminek často nepřibírá mnoho (nebo výjimečně málo) na váze během prvního trimestru kvůli potížím souvisejícím s žaludkem. V dalším trimestru už většina potíží spojených se žaludkem odezní, takže maminky začínají jíst. Ať je to jak chce, je skvělé myslet na upravený a pevný počet kalorií a nepřehánět to s konzumací ohromujících a sladkých potravin.
Během tohoto období budete přibírat téměř 0,5 až 1 kg týdně. Ve třetím trimestru budete mít téměř 4 až 7 kilogramů a váha se v tomto období může zastavit. Mírné a soustavné přibírání na váze zaručuje lepší přizpůsobení těla vyvíjejícímu se dítěti a také nepřetržitý přísun doplňků pro dítě.
Nevěnujte příliš pozornosti bříšku
Možná máte pocit, že vaše břicho ještě není zřejmé, nebo v jiném případě můžete přemýšlet, jak je možné, že vaše břicho je již tak obrovské. Nestresujte se! Může jít zase o výjimečně individuální průběh. O odhadu břicha rozhoduje stádium těhotenství, takže v počátečním stádiu břicho není vyboulené. Prvotní známky vyboulení se objevují již ve čtvrtém měsíci. Nicméně skutečně tyto informace nejsou směrodatné. To, jak se bříško vyvíjí, navíc závisí na vaší postavě. Výjimečně štíhlé ženy budou mít bříško zřejmé dříve než vyšší a silnější. Velkou roli hraje také vaše póza. Proto se na míru svého bříška příliš neohlížejte nebo ji možná oceňte.
Seznamte se s přibíráním v těhotenství podle trimestrů
Jak již bylo řečeno, neexistuje žádná dokonalá váha v těhotenství a výjimečně hodně závisí na fyzickém stavu nadějné matky ještě před těhotenstvím. Zatímco ženy, které jsou podvyživené, jsou vyzvány, aby přibrali skutečně více než 12 kilogramů, ty, které mají nadváhu, jsou vyzvány, aby pečlivěji sledovali své jídlo. Kromě toho, že nadměrné množství tělesného tuku zatěžuje orgány a kosti, mají ženy s nadváhou navíc větší šanci na vznik těhotenské cukrovky nebo například preeklampsie. A kdy v těhotenství přibíráte nejvíce?
TIP: Jak probíhá těhotenství – trimestry
Zvyšování hmotnosti během 1. trimestru
Během primárního trimestru není těhotenství na nových matkách nijak patrné. Děloha se vyvíjí zanedbatelně, ale objem prsou se může podstatně zvětšit. V expanzi se řada matek setkává v primárním trimestru s těhotenskou nevolností a s ní spojeným vyměšováním, takže se místo přibírání na váze podílejí na problému s váhou. Jiné ženy naopak bojují s divokými chutěmi, které zahánějí přejídáním. Nezanedbatelnou roli hraje také fyzický stav budoucí matky, která nedávno otěhotněla. Jaké je tedy ideální přibírání na váze v prvním trimestru? Obvykle se udává hodnota kolem 2 kilogramů.
Přibírání na váze ve 2. trimestru
V době, kdy těhotenství přechází do druhého trimestru, je ženské tělo již aklimatizováno na změny. Hladina hormonů se ustálí a hlad, nevolnost a abnormální touhy zmizí. V tomto období ženy častěji objevují cestu zpět k typickému hubnutí. Potraviny, které během několika týdnů nemohly cítit, začnou znovu konzumovat bez obav a potřeba úletu také ustane. V porovnání s primárním trimestrem přibírají dámy v tomto trimestru na váze mnohem rychleji. Zpravidla se uvádí, že její tělesná hmotnost se zvyšuje o 500 až 800 gramů týdně. V každém případě by v tomto období neměla přibrat více než 8 kilogramů.
Zvyšování hmotnosti ve třetím trimestru
Podobně jako ve druhém trimestru se hmotnost ve třetím trimestru zvyšuje o 500 až 800 gramů týdně. V každém případě může hmotnost začít stagnovat, zejména od začátku tohoto období. Normální nárůst hmotnosti se pohybuje kolem 4 až 7 kilogramů, v případě, že je nižší nebo vyšší, je třeba se poradit s odborníkem!
Podváha v těhotenství
Pokud máte podváhu na začátku těhotenství, je třeba přibrat na váze a zajistit, abyste měli dostatek kalorií, aby vaše dítě mělo dostatek doplňků k tvorbě a rozvoji. V době porodu byste měla mít 12,5-18 kg nadváhy. Navzdory tomu, že stravování za dva může být mýtus, v případě ženy, která trpí podvýživou, to může být pravdivé. Budete muset přibrat také několik tuků, abyste měla dostatek vitality uložené pro kojení.
Při postupném nabírání váhy je podle odborníků vhodné k běžnému pokrmu přidat téměř 300 kcal denně navíc. Což je miska cereálií nebo tabulka dobré čokolády. Je samozřejmé, že čím více vám miminko tlačí na břicho, tím menší můžete mít chuť na jídlo. Není třeba jíst obrovské množství porcí, ale jezte pravidelněji. Klidně si dejte něco opravdu poctivého, nějakou dobu před spánkem v případě, že netrpíte refluxem.
Jak je to v opačném případě
Pokud je váš BMI na začátku těhotenství vyšší než 30, snažte se nepřibrat více než 10-12 kg, v ideálním případě 7-8 kg. K tomu by vám mělo pomoci uspokojivé cvičení, procházky a pravděpodobně i těhotenské cvičení. Pokud přiberete více než 20 kg, bude boj s dalšími kilogramy obtížnější. V takovém případě je ideální navštívit odborníka na výživu a věnovat více pozornosti svému hubnutí. Nakonec mohou být ženy s nadváhou navíc ovlivněny těhotenskou cukrovkou.
Rozměry bříška
Na začátku těhotenství zůstávají střeva stejně obrovská jako ještě nedávno. Během prvních 3 měsíců obvykle nedochází k žádným znatelným změnám. Prvotní příznaky vyklenutí se zpravidla začínají objevovat ve 4. měsíci těhotenství. Nezamrzí však, pokud se bříško objeví dříve. Je to běžné, budete mít stres z nadýmání a budete také zadržovat více vody. U vícerodiček je běžné, že jim bříško vykoukne mnohem dříve než prvorodičkám.
To, jak se rozměry bříška zvětší, nezávisí jen na velikosti miminka, ale navíc na celkové tělesné stavbě matky. Drobné maminky budou mít větší bříško než vyšší maminky, které mají pro miminko více místa. Záleží také na poloze pánve a tvaru bříška. Několik žen má břicho rozložené do stran a několik žen má břicho poctivě v přední části. Říká se, že podle toho lze odhadnout pohlaví dítěte. V případě, že je vaše břicho jakoby v rámci přední části, říkají staré babské povídačky, že budete mít chlapce. Důležitou roli hraje také póza. V případě, že se matka v bederní oblasti vytočí dopředu, je bříško více vystouplé a tím pádem navenek větší.
Zvýšení hmotnosti při více plodech
V těhotenství s dvojčaty nebo vícerčaty se předpokládá, že zvýšení hmotnosti bude vyšší než v těhotenství s jedním dítětem. Přibývání na váze závisí na několika proměnných (vzrůst, tělesná stavba a hmotnost před těhotenstvím). Běžně žena v těhotenství s dvojčaty přibere 15 až 22 kg. U trojčat se hmotnost zvyšuje v rozmezí 20,5 až 23 kg ve 32. až 34. týdnu těhotenství. U trojčat je normální přírůstek hmotnosti 0,48 kg/týden až do 24. týdne těhotenství, poté je přírůstek 0,96 kg/týden. U čtyřčat byl podrobně popsán přírůstek hmotnosti 20,8 – 31 kg ve 31. – 32. týdnu těhotenství.
U četných těhotenství několik odborníků popisuje větší přibírání na začátku těhotenství (do 28. týdne těhotenství), protože je zde výraznější riziko předčasného porodu. Výsledkem je celkově nižší dospívání dítěte, vyšší porodní hmotnost a nižší úmrtnost.
Můžete zůstat štíhlí i v těhotenství
Udržování standardních cvičení je skutečně uprostřed těhotenství životně důležité, protože porod by mohl probíhat hůře. A určitě byste chtěli být ve skvělé kondici, než na to dojde. Pokud jste necvičili ani před samotným aktem a těhotenstvím, dávejte si pozor při budoucím cvičením a průběžně se choďte poradit se svým odborníkem nebo fyzioterapeutem, který vám může pomoci změnit svůj vývoj, aby vyhovoval vaší pohodě a wellness úrovni.
Pokud jste ještě nedávno sportovala, určitě pokračujte ve cvičení. Jen se vyhýbejte sportům s větší pravděpodobností pádu (jízda na koni, lyžování) nebo s omráčením (skákání na trampolíně apod.). V případě, že máte rizikové těhotenství, měla byste se poradit se svým odborníkem a řídit se jeho radami! Více o sportech, které jsou užitečné v těhotenství se dozvíte v tomto článku https://www.supertrenink.cz/rizikove-a-zdravi-prinosne-sporty-v-tehotenstvi/.
Jak vypočítat BMI
BMI = hmotnost / výška na druhou v metrech
BMI před otěhotněním | Kategorie | Doporučený nárůst v těhotenství |
Míň jak 18,5 | Podváha | 12,5 – 18 kg |
18,5 – 24,9 | Normální váha | 11,5 – 16 kg |
25 – 29,99 | Nadváha | 7 – 11,5 kg |
Víc jak 30 | Obezita | 5 – 9 kg |
Kdy začít hubnout
Kdy začít něco dělat s přibíráním na váze v těhotenství? Určitě po šestém týdnu! Při procesu si dejte pozor na přísné diety, držet je uprostřed kojení není šťastná volba. Ještě předtím než ženy, které přibraly uprostřed těhotenství, začnou hubnout, může být skvělým nápadem vydržet a sledovat, co s váhou udělají hormony.
Radostnější dámy začnou hubnout na základě svého přesvědčení, je to tím, jak se jejich hladina hormonů uklidní a začnou novou etapu života — péči o dítě. Nebo je tu druhá skupina žen, která běžně nejí pravidelně a soustředí se na zajídání stresu a rychle přibírají na váze.
TIP: 5 tipů jak dát sbohem poporodním kilům
Kdy navštívit lékaře
Mírný pokles váhy na začátku těhotenství a kolísání o několik set gramů je normální, ale přírůstek několika kilogramů za týden není. Nemělo by to být nic krutého, ale je mnohem lepší se v takovém případě obrátit na svého odborníka, abyste se vyhnuli možným komplikacím. Neustále je lepší nechat si zkontrolovat jakékoli odchylky od typických!