Strie – různě dlouhé čáry nebo pruhy na kůži jsou opravdu časté a ovlivňují 90 % populace, a to jak u mužů, tak u žen. Kromě toho, že občas působí docela nevábně, nejsou strie zrovna nebezpečné, ale zato velmi časté. Vypovídají o obrysech vašeho těla a načrtávají běžnou cestu vývoje, kterou jste urazili, ať už při nošení dítěte, vývoji a růstu v pubertě, nebo při sportu. Tyto značky mají zcela odlišné tvary, velikosti, odstíny a hloubku.
Zmizí strie vůbec někdy? Stejně jako jizvy mohou být i strie po vzniku buď trvalé, nebo se mohou časem rozejít. Není nic špatného na tom, že máte strie, ale pokud vás obtěžují, existují metody, které je pomáhají minimalizovat a zmírnit ovlivněné oblasti.
Obsah článku
- Jak dochází ke vzniku strií?
- Jak tedy strie vypadají?
- Těhotenství a vznik strií
- Namažte a namasírujte si všechny části kůže
Jak dochází ke vzniku strií?
Toto poškození kůže vzniká poškozením pojivové tkáně v důsledku rozšíření kůže. Jsou to prodloužené růžové až zarudlé jizvy na kůži způsobené zmenšením povrchové vrstvy a změnami ve struktuře elastinových a kolagenových vláken. Po určité době se strie změní na bílé.
Elastin a kolagen jsou nejpodstatnější pro udržení elastičnosti kůže. Při jejich úbytku a při rozpínání a prodlužování kůže se tvoří prodloužené jizvy zvané běžně jako strie. Na začátku jsou prodloužené jizvy růžové a později zbělají. Vznik strií je způsoben nadměrným přibýváním na váze a zvýšenou hormonální aktivitou v těhotenství. U jedinců, kteří sportují, zejména u kulturistů, jsou znaménka způsobena rozvojem svalů!
Jak tedy strie vypadají?
Abychom si zapamatovali, jak se zbavit vlastních strií, musíme se nejprve seznámit s jejich tvary. Poškození kůže může být stejně proměnlivé jako osoby, na kterých se objevují. Mohou se objevovat jako pásy na kůži nebo jako dolíčky, vlnovky nebo jako fialové pruhy či šedé šňůry. Mohou být růžové, rudé, hnědé, tmavé, matné nebo fialové a zpravidla se na začátku projevují tmavěji a později však začnou vybledávat. To, jak jsou vidět, závisí především na tom, co strie způsobilo a jak dlouho je máte, ale také na barvě a druhu vaší kůže nebo oblasti, kde se objevují.
- Strie se nejčastěji vyskytují v oblastech, kde se ukládá tuk, tj. v oblasti břicha, hrudníku, hýždí nebo boků, ale mohou se objevit téměř kdekoli. Příliš časté jsou také na zádech, stehnech nebo pažích.
Těhotenství a vznik strií
Těhotenství může být pro pleť nepříjemnou událostí. U 75 až 90 procent těhotných žen se na kůži objevují strie, nejčastěji v 6. nebo 7. měsíci těhotenství. Problémové oblasti, které strie rády napadají, jsou hrudník, stehna, břicho a hýždě. Kromě těchto oblastí se mohou strie objevit i v jiných oblastech, jako jsou paže a další části těla, v závislosti na vaší tělesné hmotnosti a dědičné predispozici. V průběhu těhotenství ztrácejí hlubší vrstvy kůže v důsledku rozšiřování elasticitu a objevuje se i povislá kůže.
Míra výskytu strií v těhotenství je navíc ovlivněna tělesnou hmotností matky a dítěte. Čím vyšší váhy matka dosáhne, tím je pravděpodobnější, že se jí vytvoří obávané strie. Dědičné vlastnosti hrají obrovskou roli v případě jejich výskytu a poškození kůže, takže v případě, že vaše matka měla během těhotenství strie, je mimořádně pravděpodobné, že se objeví i na vašem těle. Kromě toho existují určité proměnné, které zvyšují tvorbu znamének. Jednou z nejdůležitějších je věk matky. Primární těhotenství v raném mládí se zřídkakdy obejde bez strií. Poškození kůže v těhotenství nelze zcela zredukovat, ale lze je zmenšit a zmírnit. Správná péče může zlepšit stav pokožky jak v průběhu těhotenství, tak i po něm.
Jak předcházet vzniku strií?
Předcházení vzniku strií je v tomto případě zásadní, protože pokud se již objevily, nemusí být léčba zcela účinná – přestože jejich výskyt lze samozřejmě zásadně vylepšit. Zvláště těhotné ženy by si měly dávat pozor, aby předcházely vzniku strií a normálně pečovaly o kůži na břiše a prsou.
Nejdokonalejší způsob, jak předejít vzniku strií, je vhodná a nezbytná prevence. Normální masírování na začátku těhotenství s vhodnými oleji a krémy, které vyživují pokožku a udržují její pružnost, je navrženo tak, aby se předešlo následnému vzniku strií.
- Při sprchování koordinujte proud vody na střed těla a provádějte krouživé pohyby.
- Noste pohodlnou podprsenku se širokými ramínky v začátku několika měsíců těhotenství, kdy se prsa začínají rozšiřovat.
- Připravujte si zdravou a vyváženou stravu, abyste udržela svou váhu v rámci předepsaných norem. Zařaďte do své výživy jídlo bohaté na bílkoviny a vitamin C, které jsou klíčové pro tvorbu kolagenu a udržení elasticity pokožky.
- Pijte hojně vody. Hydratace je zásadní pro celkovou pohodu, zejména v těhotenství.
- Hydratujte pokožku alespoň dvakrát denně. Na trhu můžete objevit řadu korekčních přípravků, které pomáhají předcházet a zklidňovat vznik strií. Věnujte mimořádnou pozornost deklaraci položky, jejímu složení a strategii využití, protože těhotné ženy by neměly používat krémy, které obsahují retinol.
- Nepřehánějte to se sportem. Většina žen se po porodu vrhne na cvičení, aby co nejdříve a co nejlépe zpevnila svou postavu, aniž by věděly, že po velké námaze, tj. namáhavém cvičení, mohou velmi rychle vznikat strie!
- Po porodu noste speciální poporodní pás, který umožní, aby se kůže vrátila do původního stavu.
- V případě, že se strie objeví i během těhotenství, nestresujte se, protože i proti tomu lze bojovat. Konečným řešením pro strie, která se již vytvořila, je laserové odstranění. Ošetření není ani trýznivé, ani nebezpečné. Na laserovou likvidaci strií půjdete ihned po svých 6. nedělích. Čili dokud jsou narůžovělé a čerstvé a mají šanci se vstřebat
Namažte a namasírujte si všechny části kůže
Abyste snížili nebezpečí vzniku rozsáhlých strií, je nezbytné pokožku zcela a často promazávat zvláčňujícími a změkčujícími krémy a hydratačními přípravky. Všechny tyto položky obnovují, zjemňují a nasycují pokožku. Další péči navíc poskytuje podávání olejů proti striím. Dynamické látky, které se běžně vyskytují v těchto přípravcích, zahrnují hydratační hyaluronovou kyselinu, elastin a kolagen, vitamin A (retinol), vitamin E, alantoin a D-panthenol.
Používejte normální oleje (kokosový, olivový, mandlový, jojobový, kakaový atd.) k běžnému hnětení pokožky, u které hrozí riziko vzniku nevzhledných strií. Nesmíme také opomenout výtažek z rostliny s příznačným názvem pupečník asijský. Všechny tyto přípravky nabízejí pomoc předvídat poškození pokožky během rostoucího napětí. V některých případech se navíc doporučuje použít tuk (sádlo), aby se předešlo vzniku popraskání kůže nebo právě striím!
Jaké jsou další možnosti odstranění strií?
Jak již bylo řečeno, stopy po striích nelze zcela odstranit, ale s vhodnou péčí je lze úspěšně zmenšit. V závažnějších případech můžete podstoupit bezpečnou operaci na stylové farmaceutické klinice. Postižená kůže se ošetřuje například laserem, mezoterapií (strategie, při které se do kůže vpravují speciální výživné koktejly pomocí mikrojehel) nebo mikrodermabrazí.
- Kromě promazávání a potírání problematických míst nezapomínejte na péči o pokožku zevnitř. Dbejte na to, abyste jedli zdravou stravu bohatou na vitamíny a dostatečně pili.
- Udržujte si vhodnou tělesnou hmotnost a také se vyhýbejte náhlému zvyšování hmotnosti tím, že budete dodržovat zdravý způsob života. V průběhu těhotenství nepodléhejte mýtu, že byste měli jíst za dva, ideální je zvednutí váhy maximálně o 8-12 kg. Nejenže tím snížíte šanci na vytvoření strií, ale především tím prospějete sobě i svému dítěti z hlediska zdraví.