Narození dítěte může být pro celou rodinu obrovskou událostí. Nové dítě přináší do rodiny spoustu radosti, ale také změnu režimu a obavy, aby se rodiče nedopustili nějakého průšvihu. Matky mají v dnešní době neomezený přístup k mnoha zdrojům informací. Tyto zdroje mohou být více či méně kvalitní, informace a zajištěné rady mohou být v protikladu nebo se dokonce vzájemně popírat. Moderní medicína navíc diskredituje některé tradiční rady a pověry, zejména v oblasti kojení a hygieny.
Běžná délka pobytu matky a jejího dítěte v nemocnici po porodu v České republice je 72 hodin (za předpokladu, že vše proběhlo bez problémů). Tato doba je většinou uznávána jako přiměřená k zachycení poruch v poporodní fázi (např. hyperbilirubinémie, běžně známé jako novorozenecká žloutenka). Poté musí být maminky odkázány samy na sebe.
Obsah článku
- Nejdůležitější je nezanedbávat tělesný kontakt
- Péče o narozeného kojence
- Nezapomínejte pečovat i o sebe
Nejdůležitější je nezanedbávat tělesný kontakt
Ke každému dítěti je třeba přistupovat jako k jedinečnému jedinci svého druhu. Existují společné vzory chování a různé fáze vývoje kojenců, ale je třeba se vyhnout různým tvrzením. Vše je mnohem méně složité než bychom si, kdy mohli myslet – jednou z nejvýznamnějších potřeb člověka je fyzický kontakt. Ten musí být vždy naplněn, protože je pro kojence běžný a nenahraditelný (při mytí, oblékání nebo nošení). Nezkušenou matku mohou znejistit rady a doporučení rodiny nebo společníků (kojení je zcela individuální záležitostí a opět je třeba spojení matky a dítěte). Vnitřní úzkost a napětí matky pociťuje i dítě a celá situace se uzavírá v kruhu úzkosti a pláče dítěte, který se často projevuje jako hlad.
Za projev hladovění lze považovat i cucání prstu. Tento formativní jev je však naprosto typický a je zdrojem potěšení. Kojenec se jím zabývá již v průběhu nitroděložního vývoje. Je srovnatelné s hledacím reflexem. Gratulace a hlavní hosté po příjezdu z porodnice dlouho na sebe nenechají čekat. Ale před jakoukoli návštěvou, by rodiče nejprve měli začít s přizpůsobováním novému režimu, který v rodině zrovna nastal, naučit se zvládnout způsoby kojení a naučit se, co dítě potřebuje. Jeho nejvýznamnější touhou je stálá blízkost matky (pečující osoby). Nic se však nesmí přehánět. Ideálním případem je společné spaní s kojencem na jedné posteli, které se nedoporučuje kvůli riziku přehřátí dítěte apod. Lůžko na dosah postele umožní matce zachovat si blízký kontakt s dítětem.
TIP: Podívejte se na článek o Kojení miminka – jak to udělat, aby bylo úspěšné?
Péče o narozeného kojence
Období po porodu se označuje jako šestinedělí. Je to doba odpočinku a regenerace – doba, kdy by si žena měla co nejvíce odpočinout a věnovat veškerý svůj čas dítěti i sobě. Právě v této době se začíná vytvářet ten nejúžasnější vztah – matka, dítě. Kojenci v podstatě jen odpočívají, sají a kakají. Doba, po kterou jsou vzhůru, není dlouhá. Na začátku budete kojit docela často (pokud se nerozhodnete krmit umělým mlékem) – začátek kojení je opravdu výjimečně důležitý pro budoucí čas, takže se nebojte a kojte často a dlouho. Neberte ohled na hodiny a pozorování ručiček, to není vůbec důležité. Vy i dítě se to musíte naučit a kojení se nejlépe naučíte tím, že prostě kojíte.
TIP: Co vám doma nesmí chybět než si domů přivezete toho drobečka je kompletní výbava pro miminko. Co vám nesmí chybět?
V porodnici vás mohou často nabádat, abyste kojila v tříhodinových intervalech – jenže každé dítě je jiné, takže se mu přizpůsobte a na tato zastaralá pravidla nehleďte. A věřte, že i dítě je třeba čas od času umýt (byly doby, kdy se doporučovalo koupat každý den). Když je čilé, povídejte si s ním. A to je v podstatě vše – přestože to vypadá jako velmi málo, uvidíte, že péče o novorozence je velmi náročná, a když se v poslední době dostanete do určité kadence a stereotypu, bude to velmi vyčerpávající. Buďte připraveni na to, že dítě potřebuje vaši péči nejen přes den, ale i v noci. Ale buďte v klidu, toto období brzy pomine a vše se usadí.
4 důležitá pravidla bezpečného koupání dítěte
- nenechávejte dítě bez dozoru ve vodě
- kontrolujte teplotu vody teploměrem a ponořením lokte do vody
- nenechávejte dítě ležet na přebalovacím stole
- nepokládejte kojence do vaničky, do které napouštíte vodu
Vůně pro kojence nebo voda a mýdlo?
Kojenci jsou nádherně voňavé bytosti. Jak pravidelně bychom jim měli dopřávat vodu a mýdlo, abychom jim neublížili? Právě teď se doporučuje, aby se novorozenci myli a mydlili jednou nebo dvakrát týdně (zásadní je třeba umýt místa, kde dochází k opruzeninám). Nebezpečí při koupání jsou následující: vysušení pokožky, zvýšení přecitlivělosti, asimilace škodlivých látek obsažených v přípravcích nebo vodě, změna pH pokožky a nebezpečí onemocnění.
Teplota vody by se měla pohybovat mezi 37 a 40 °C a okolní teplota mezi 24 a 28 °C. Předčasně narozené děti by měly být ideálně koupány bez mýdla, zatímco u normálně narozených dětí by mělo být použito mýdlo s neutrálním pH nebo olejová koupel rozpuštěná ve vodě.
TIP: Mrkněte na podrobnější článek o tom, Jak koupat miminko
Nezapomínejte pečovat i o sebe
Může to znít jako otřepaný výraz, ale těhotenství a porod způsobí vašemu tělu obrovskou zátěž, takže máte právo na odpočinek – v případě, že je to možné, na malou chvíli se vykašlete na celou domácnost. Podstatné je být uvolněná, protože, když je maminka šťastná, pak je i miminko šťastné. Opravdu v případě, že máte pocit, že byste měla stále poskakovat kolem miminka, nezapomeňte jíst a pít. Pijte více, zejména pokud kojíte. Hlídejte si pitný režim, je to mimořádně nutné.
TIP: Přečtěte si článek o tom, Jak být po porodu co nejdříve fit? Doplňte si důležité vitamíny, minerály či bílkoviny
Kromě toho musíte v šestinedělí dodržovat hygienu, zejména v případě, že jste měla porodní poranění. Lékaři doporučují osprchovat se po každé návštěvě toalety. V současné době se vyhýbejte koupání ve vaně. Přinejmenším do konce šestinedělí.