Pokud těhotenství probíhá bez problémů, je to pro mnoho žen nejkrásnější období v životě. V některých případech tomu tak ale není. Častou komplikací je právě tvrdnutí bříška. V případě, že se jedná o vzácné stažení břišních svalů, není důvod se obávat. V případě, že se stažení nebo tuhnutí břicha neopakuje a trvá jen krátce, budete moci zůstat v klidu. Tuhnutí břicha nebolí, ale jde o nepříjemný pocit, kdy se napínají svaly dělohy.
Obsah článku
- Tvrdnutí břicha nepodceňujte
- Co znamená tvrdnutí břicha během prvního trimestru?
- Tvrdnutí břicha během druhého trimestru
- Proč vám tvrdne břicho během třetího trimestru
- Jak si pomoci od ztuhlého břicha?
Tvrdnutí břicha nepodceňujte
Stažení dělohy, které se opakuje častěji, může být známkou projevu předčasného porodu. V tu chvíli je zásadní poradit se s gynekologem, který vaginálním nebo ultrazvukovým vyšetřením prozkoumá, jak se děloha pohybuje a řekne vám, co máte dělat. V případě, že jsou stlačení přerušovaná, měli byste vše gynekologovi povědět. Trpíte-li silnými a neustálými stahy, ihned běžte za lékařem! Jak se těhotenství blíží ke svému konci, může docházet k tvrdnutí břicha pravidelněji. Dva až tři týdny před termínem se objevují „poslíčci“.
Jedná se o stažení dělohy, které už je standardního charakteru a může jít o jemnou bolestivost v tomto období. Tyto Braxton-Hicksovy stahy jsou druhem přípravných stlačení, která připravují dělohu na svou práci. Jsou to stahy, které trvají pár minut a jejich mezidobí je jednou za dvě až tři hodiny. Je pro ně normální, že mají stejnou intenzitu, nejsou pravidelné a interval se nezkrátí. Ani žaludeční potíže bychom nikdy neměli přehlížet, zejména v případě, že nemizí nebo se vyskytují pravidelně. Existuje jisté riziko, že jde o příznak předčasného porodu. Nikdy nezanedbávejte nejdůležitější zásadu v těhotenství: mnohem lepší je jít k odborníkovi stokrát zbytečně, než vůbec.
Co znamená tvrdnutí břicha během prvního trimestru?
Vaše břicho může tvrdnout v počátečním trimestru, protože se vaše děloha vyvíjí tak, aby byla pohodlným místem pro vyvíjející se embryo. Mezi další pocity, které zaznamenáte, patří ostré bolesti po stranách vašeho břicha – obvykle z roztahujících se a natahujících se svalů.
TIP na článek: 1. trimestr – týden po týdnu
Kdy se jedná o potrat?
Agonizující tvrdnutí břicha může být za určitých okolností známkou předčasného porodu, ale jedná se o opravdu vzácný průběh těhotenství. Potrat je konec těhotenství někdy v posledním 20. týdnu, přestože typické je to během 12. týdnu. Při potratu nemusíte nic cítit nebo trpět určitými příznaky, případně se můžete setkat s několika nebo všemi následujícími příznaky:
- těsnost nebo křeče po celém břiše
- bolesti nebo problémy v dolní části zad
- špinění a krvácení
- tekutina nebo tkáň vytékající z pochvy
Příčiny potratu jsou pokaždé jiné a mnohdy jsou příčiny nejasné. Několik z nich může být způsobeno špatným vajíčkem, ze kterého se nic nezrodí. V jiných případech jej může způsobit genetické problémy, cukrovka, některé infekce, nemoc štítné žlázy, problémy s děložním čípkem. V případě, že trpíte vážnou žaludeční nevolností spolu s dalšími příznaky potratu, zavolejte svému lékaři.
TIP na článek: Jak probíhá těhotenství: trimestry
Tvrdnutí břicha během druhého trimestru
Jak se vaše tělo mění a zvyká si na těhotenství, setkáte se s různými projevy v břiše a prudkými bolestmi během druhého trimestru. Bolesti se mohou šířit od břicha do boků až k rozkroku.
V rámci druhého trimestru je možné, že dojde k takzvaným Braxtonovým-Hicksovým kompresím. Při těchto stazích budete cítit napětí, nepohodlí a tvrdnutí v útrobách. Některé ženy mají těchto stahů více než jiné. Stahy nejsou tak mučivé jako ty běžné. Pravidelně k nim dochází při činnosti, jako je cvičení nebo sex. Tato stlačení většinou nemají vliv na roztahování děložního hrdla. V několika málo případech se může vytvořit tzv. dráždivá děloha.
TIP na článek: Sex v těhotenství a po porodu
Stlačování nebo tvrdnutí dělohy v důsledku dráždivé dělohy je srovnatelné s tím, co byste očekávala u Braxton-Hicksových stahů. V tomto případě vám nepomůže odpočinek ani dostatek tekutin. Zatímco tato kontrakce může být znepokojující a může být skutečně známkou předčasného porodu, ženy s dráždivou dělohou tento druh problému v podstatě nemají.
Nedostatek hydratace může také vést ke stažení svalů. V případě, že máte problémy, které přicházejí a odcházejí, pijte hodně tekutin. Často se vedlejší účinky sníží poté, co se rehydratujete. V případě, že se problémy prodlužují, jsou silnější nebo se zkracují, kontaktujte svého doktora. Ten může provést testy, jako je například ultrazvuk.
Proč vám tvrdne břicho během třetího trimestru
Čím více se vaše těhotenství blíží ke konci, tím častěji se setkáte s tímto příznakem. Dva až tři týdny před termínem se začnou projevovat i poslíčci – jak jsme psali již výše. Těmito poslíčky jsou ve skutečnosti děložní stahy, které budou pravidelné. Někdy se projevují slabé nebo silné bolesti, zároveň se děloha chystá na svou práci. Tyto stahy trvají několik minut v intervalech maximálně dvou až tří hodin.
Můžete se zkusit osprchovat v teplé vodě a v případě, že stahy nezmizí ale pokračují a bolesti se zvětšují, začínáte rodit. Vydržte, dokud porodní stahy nedosáhnou pětiminutových intervalů, a poté jděte do porodnice.
TIP na článek: 3. trimestr – týden po týdnu
Jak si pomoci od ztuhlého břicha?
- Dostatečná hydratace – k tvrdnutí břicha v některých případech dochází kvůli nízké hladině tekutin v těle, proto je vhodné v těhotenství vypít 2,5 -3 litry tekutin denně.
TIP na článek: Pitný režim – optimální denní příjem tekutin
- Kadenční dýchání – rytmické dýchání vám může pomoci v mnoha situacích
- Změna polohy – v některých případech pomůže si lehnout na levý bok, změňte i denní režim, místo sezení se běžte projít, osprchujte se nebo si dejte teplou koupel.
- Choďte častěji na záchod – plný močový měchýř může někdy vyvolat nechtěné tvrdnutí břicha
- Nízký obsah hořčíku – hořčík ve formě tablet, rozpustných sáčků nebo minerálky s hořčíkem užívejte podle doporučení vaše lékaře a nepřekračujte limity. Ale ani nízká hladina hořčíku vám neprospívá!