Uprostřed těhotenství je zdravá a upravená výživa důležitější než kdy jindy. Ne tak pro vašeho budoucího potomka, ale pro vaše tělo, které od početí prochází řadou fyzických a hormonálních změn. Navzdory tomu, že si všichni myslíme totéž o babiččiných radách – jezte za dva, pravdou je, že tělo potřebuje v těhotenství více vitamínů a minerálů.
Vyvážený komplex vitamínů, minerálů a esenciálních aminokyselin, který je sestavený přesně pro potřeby organismu maminky a děťátka.
Aktivní forma kyseliny listové, která díky svým příznivým účinkům na lidské tělo potěší každého. Výhodami je snížení vyčerpání nebo krvetvorba.
Olej speciálně navržený odborníky na mateřskou a dětskou výživu je z 88% organické kvality a podporuje organismus maminky i dítěte.
Obsah článku
- Co jíst a nejíst, když chci otěhotnět a během těhotenství
- Změna chutí v těhotenství
- Důležité vitamíny a minerály
Co jíst a nejíst, když chci otěhotnět a během těhotenství
Nezapomeňte, že v tomto období je vaším cílem vyžadovat co nejširší sortiment potravin, protože každá výživa může tělu nabídnout něco jiného.
- Celozrnné potraviny jsou jedinečným zdrojem energie, která se vyčerpává zejména v raných a pozdních fázích těhotenství
- Maso, luštěniny a ořechy dodávají tělu bílkoviny a kyselinu listovou
- Mléčné výrobky obsahují vitamin D a Ca
- Ovoce a zelenina jsou nezbytným zdrojem látek zabraňujících rakovině, vlákniny a především vitaminů
V žádném případě to však neznamená, že s nástupem těhotenství je nezbytné okamžitě změnit své návyky. Naopak, radikální změny by mohly velice ublížit vašemu tělu i plodu. Tímto způsobem je lepší začít se zdravým způsobem života již nyní uprostřed plánování početí, nebo na něj postupně přecházet.
Pozor na…
Potraviny, od kterých je třeba si udržovat strategický odstup uprostřed těhotenství, zahrnují veškeré surové maso, počítajíc sushi, a nepasterizované mléčné výrobky. Obojí může obsahovat mikroskopické organismy, které mohou způsobit předčasné ukončení těhotenství!
TIP: Co jíst a nejíst v těhotenství
Změna chutí v těhotenství
Těhotenství provází řada chutí a odporu k určitým potravinám. Není zcela jasné, proč tomu tak obvykle je, ale vědci připouštějí, že na vině jsou hormony. Navzdory tomu, že je čas od času mimořádně obtížné těmto chutím čelit, je potřeba, abyste měli následující neustále na paměti:
- pravidla zdravého stravování
- váha nabraná do porodu jen tak sama neodejde
- a v případě chutí myslet na to, aby tělo dostalo všechny doplňky, které může z odmítaných potravin ztratit. Skvělou zprávou je, že po skončení těhotenství se tyto chutě zpravidla vracejí do původního stavu.
TIP: Přibírání v těhotenství – jak se s ním sžít?
Důležité vitamíny a minerály
Ačkoli lékaři jsou zpravidla váhaví při užívání vitamínů a doplňků, jakmile řeknete svému gynekologovi, že se prostě snažíte počít, budou vás nabádat k jezení kyseliny listové ve vaší stravě.
V čem objevíte kyselinu listovou
Kyselina listová je obsažena v B-komplexu a v rámci běžné stravy ji objevíte (jak navrhuje název) v podstatě v listové zelenině, ale nejvíc například v květáku, brokolici, obilovinách, několika obzvláště výjimečných ovocích, ořeších, plísňových sýrech a dalších zdrojích, jako jsou kvasnice nebo dršťky.
Aktivní forma kyseliny listové, která díky svým příznivým účinkům na lidské tělo potěší každého. Výhodami je snížení vyčerpání nebo krvetvorba.
Proč je nutné kyselinu listovou nutno dodávat?
Bohužel, tělo může pouze asimilovat dostatečné množství kyseliny listové, a to pro normální fungování těla. Proto je kyselina předepsána v těhotenství jako doplněk stravy, přičemž každodenní dávka by měla být 400-600 μg.
K čemu je kyselina listová?
Proč je vitamin B9 (kyselina listová) tak důležitý? Především pro správné dělení buněk a oddělování tkání. Má také významný vliv na zdokonalování obranného systému, míchy a mozku, k čemuž dochází v prvních dnech těhotenství, kdy žena obvykle nemá o svém stavu ani ponětí, a proto je vhodné jíst ho nějakou dobu před početím.
Vitamin D3
Vitamin D3 neboli cholekalciferol je další látkou, která by se měla užívat na počátku těhotenství a před ním. Je obzvláště důležitý pro správný vývoj kostí dítěte a zároveň je nezbytný pro budování odolnosti narozeného dítěte. Nachází se v oleji z rybího oleje a v menším množství ve vaječném žloutku, mase, mléčných výrobcích, kvasnicích a kakau. Nejběžnějším způsobem, jak ho získat, je častý pobyt na slunci. Samozřejmě při dostatečném množství a zpravidla téměř 20 minut na slunci každý druhý den.
Jód
Nejdůležitějším minerálem v těhotenství je jód. Jeho dostatečný přísun je základem pro správný vývoj štítné žlázy plodu, stejně jako pro zlepšení jeho mozku a nervového systému. Štítná žláza se vytváří od 12. týdne těhotenství a dítě je zcela závislé na přívodu této látky od matky i při kojení.
Nedostatečný příjem jódu souvisí s předčasným ukončením těhotenství, nízkou porodní hmotností a rizikem vrozených formativních poruch. Jód se v zásadě nachází v rybách, mléku, vejcích, několika minerálech a navíc je obsažen v soli.
Železo
Železo je mimořádně důležitý minerál, kterého máme v těle 4-5 gramů. Dvě třetiny železa jsou vázány v červených krvinkách, které přenášejí kyslík do tkání. V těhotenství se využití železa obecně zvyšuje na dvojnásobek. Tělo matky musí vytvářet více krve, aby mohlo zásobovat krví a kyslíkem potomka. Nedostatečné množství může způsobit předčasný porod. V těhotenství je předepsáno 25-30 mg železa denně.
Vitamín C
Vitamín C podporuje vstřebávání železa, proto je vhodné ho do jídla zařazovat souběžně s železem. Nejlepším zdrojem železa je červené maso. Dále se nachází v zelenině, obilovinách, brokolici, červené řepě, mangoldu, dýňových semínkách, ořeších a sušených ovocných produktech.
Vápník a hořčík
Oba minerály jsou nezbytné v těhotenství pro stavbu kostí a vhodný vývoj plodu. Těhotná žena by měla denně přijmout 1000-1200 mg vápníku a 350-400 mg hořčíku.
- Vápník je obsažen v drenážních a mléčných výrobcích, máku, uhličitanu, košťálové zelenině, ořeších, semenech a tofu
- Hořčík se nachází v kakau, celozrnných obilovinách, banánech, zelenině, datlích, dýňových semínkách a zelené zelenině
TIP: Pokud chcete zjistit jaké jsou nejlepší hořčíky, podívejte se na toto srovnání hořčíků od partnerského webu.
Omega-3 kyseliny
Omega-3 kyseliny, zejména DHA, mají zásadní význam pro zlepšení zraku a mozku plodu. Doporučená denní dávka EPA a DHA je 250 mg. Těhotné ženy by měly užívat navíc 200 mg DHA denně. Omega-3 kyseliny se nacházejí v tučných rybách, zejména v lososech, sardinkách, makrelách, rybím oleji a vejcích.
Olej speciálně navržený odborníky na mateřskou a dětskou výživu je z 88% organické kvality a podporuje organismus maminky i dítěte.