Přestože žijeme v 21. století, je zavšivení stále problémem, zejména v dětských kolektivech. Původcem je roztoč dětský (ekvivalent slova veš vlasová), který se usazuje v zacuchané části hlavy, nejčastěji nad a za ušní chrupavkou a v oblasti krku.
Roztoč by mohl být parazit, který při bodnutí do kůže vylučuje látky, které způsobují extrémní svědění v dané oblasti. Toto svědění nutí dítě, aby se stále znovu a znovu škrábalo, a kůže se stává odřenou a zarudlou s malými trhlinami, které mohou být dále kontaminovány. Průvodním jevem může být i otok okolních tkání v reakci na neustálé dráždění postižené kůže. Přenos vší se děje koordinovaně z jedince na jedince, tj. koordinovaným kontaktem s postiženou osobou. Nákaza se častěji potvrzuje nálezem hnid. Hnidy jsou šedo bílá vajíčka, která nelze z vlasů odstranit. Často se zaměňují s lupy, ale lupy lze vyčesat, zatímco hnidy nikoli.
Druhy vší, které se mohou mezi námi objevovat
Existují tři druhy vší lidských, tj. vší, které mohou obtěžovat lidi — veš dětská (roztoč hlavový), veš šatová a muňka neboli filcka. Tyto vši způsobují pedikulózu neboli zavšivení, což je podrážděná parazitární dermatóza. Nejčastějším druhem pedikulózy je pediculosis capitis, jejímž původcem je veš dětská.
Naštěstí nepřenáší žádná onemocnění jako jiné druhy vší. Roztoč šatní by například mohl být přenašečem skvrnitého tyfu, který prokazatelně způsobil gigantický počet úmrtí. Dalším zásadním údajem je, že roztoč dětský není vázán na nedostatečnou čistotu — dokáže přežít česání, fénování i nekonečné mytí vlasů — vůbec ne jako již zmíněný roztoč šatní, který žije v šatech a je způsoben nedostatečnými zásadami čistoty. Roztoč hlavový parazituje v podstatě na pubickém ochlupení, přenáší se pohlavním stykem a v podstatě ovlivňuje promiskuitní jedince.
Dětské vši
Dětské vši jsou nejčastějším a poměrně běžným problémem, zejména v rámci setkání malých dětí (školka, škola, různé kroužky). Tato veš měří přibližně 3 mm, má protažené tělo a vyskytuje se pouze ve vlasech. Navíc se vyznačuje malou hlavičkou a třemi neochlupenými nožičkami na každé straně těla, které mu umožňují zůstat na vlasech.
Poznejte rozdíl mezi hnidou a vší
Vši se živí lidskou krví a sají běžně 4 až 5 krát denně. Samička žije nejvíce jeden měsíc, uprostřed kterého naklade až 50 hnid. Tyto hnidy přilnou přímo na pokožku hlavy nebo do její blízkosti a přibližně za týden se vylíhnou mláďata, která okamžitě začnou sát krev. Proto je třeba jednat rychle a zbavit se vší co nejdříve. Kromě toho může škrábání kůže vést k přenosu mikrobů a následně k zánětlivé kožní infekci – tzv. impetiginizaci.
Ke vši přijdete celkem snadno a rychle
Dětské vši se v drtivé většině případů přenášejí přímo blízkým kontaktem hlav a vlasů, a to mezi jednotlivci — veš psí skutečně nepřelézá na lidi. Parazit v podstatě přechází z hlavy na hlavu, obvykle jde o oplodněnou samičku. Dítě tak má rázem ve vlasech celou novou generaci. Vši se v tu chvíli mohou účinně přenášet na dospělé, zatímco hnidy se nepřenášejí vůbec.
A pozor, chemicky barvené vlasy, těhotenství nebo krátký účes rozhodně nejsou zárukou, že si vás vši nebudou všímat. Navíc se mohou jednou za čas nakazit tzv. sekundárním přenosem (přes čepici, hřeben, ručník, sedadlo v dopravním prostředku). Vši se bez vlasů neuživí — nevylíhlá hnida nepřežije již vůbec, larva přežívá několik hodin a dospělý roztoč maximálně 1 den. Jinak jim neprospívá ani chlad a sucho!
Jak s jistotou rozpoznat vši
Prvním znakem vší jsou hnidy — zmenšené váčky připojené k vlasům, zpravidla bělavě jiskřivé. Jsou velké asi 1 mm a mohou být zaměněny za lupy. Ať je to jakkoli, vůbec se nedají smýt ani vyfoukat jako lupy. Ulpívají na vlasech a dají se odstranit mechanicky. Čas od času je možné ve vlasech objevit vši bez hnid nebo naopak hnidy bez vší – tj. vši ještě nestačili naklást vajíčka, nebo je sice naklást stačily, ale v tu chvíli už jsou pryč. U vší neexistuje inkubační doba. Buď jsou ve vlasech, nebo ne.
Naučte se a všímejte si příznaky vší
Pokud máte podezření na pedikulózu, prohlédněte si nejprve pokožku hlavy, zejména oblast za ušima, na krku a v oblasti vlasů nad spánkem, kde vši rády kladou vajíčka.
Mezi samozřejmé příznaky výskytu vší patří:
- svědění pokožky hlavy
- nutkání k jejímu škrábání
- drobné škrábance na pokožce hlavy
- poruchy soustředění
- poruchy spánku
- zvětšené lymfatické uzliny
Šíření vší
Vši zůstávají neustále v kontaktu s lidskými vlasy a neslezou jen tak sami. Přenos vyžaduje koordinovaný a neopatrný kontakt mezi vlasy oslabeného a zdravého jedince, jak se to stává zejména u dětí uprostřed kolektivní práce ve škole, při hře apod. Dospělá aktivní veš se v podstatě „přestěhuje“ na nové místo, kde klade nové hnidy a životní cyklus se opakuje. Přenos vzdušnou cestou není myslitelný. Dlouho se zkoumala pravděpodobnost přenosu na předmětech, např. na hřebenech, ale vzhledem k pozdějšímu rozšíření se to jeví jako nemožné. Pravděpodobnější je přenos prostřednictvím textur (čepice, ručníky, lůžkoviny, čalounění), v nichž se roztoč zachytí. V případě, že se textura dostane včas do kontaktu s lidskými vlasy, může roztoč kolonizovat nové hostitele.
Ať tak či onak, nemá na to mnoho času. Jakmile se parazit ocitne mimo hostitele, ztratí svůj zdroj výživy. Během několika hodin se vysuší a vyčerpá, ztratí schopnost sát a poté se pohybovat. Uplyne přibližně 24 hodin od posledního sání, ale tato doba se může prodlužovat s poklesem okolní teploty. Všechny dětské kroužky jsou skvělým prostředím pro šíření vší, ať už se jedná o standardní školní a rekreační cvičení nebo jednorázové akce, jako jsou letní tábory a sportovní tréninky. Děti se při práci, hře nebo pohybu nevědomky dotýkají hlavami. Z tohoto důvodu je míra výskytu nejčastější u mladých slečen ve věku 6 až 10 let, které se častěji, než chlapci pohybují blízko sebe a přenos podporují jejich dlouhé vlasy. Přenos mezi příbuznými je navíc běžný a téměř jistý, zejména v případě, že sdílejí lůžko.
TIP: Jak naučit dítě poslouchat
Komplikace při napadení
Děti jsou častěji neklidné a neschopné usnout a u malých dětí může docházet k šíleným záchvatům škrábání. Odborník může doporučit lék na zklidnění svědění a uklidnění dítěte. Každopádně je primárně potřeba co nejrychleji ho odvšivit, což samo o sobě způsobí úlevu. Roztržením kůže při škrábání se vytváří místo pro vznik nebezpečné infekce. To se může projevit jako podráždění kůže v okolí. Přesto, že to nemá zcela obvyklé, mohou vši přenášet bakteriální nebo virové infekce, které se projeví lokálně nebo jako běžná infekce těla. V případě pochybností se průběžně poraďte s odborníkem.
Jak pokračovat pro úspěšné odstranění všech hnid a vší
Doporučujeme používat šampony, postřiky a další předměty obsahující olejnaté látky nebo silikony. Pro začátek si kompletně vyčistěte pokožku hlavy a vlasy a po 8 až 10 dnech metodu zopakujte. Většina předmětů nezabíjí hnidy, takže důvodem opakovaného použití je likvidace vší, které se nakonec mohou vylíhnout i z nepoškozených hnid, tj. stále žijí ve vlasech v uspořádání nymf (nekladou další vajíčka).
Kromě toho je vhodné podpořit devastaci rozčesáváním vlasů strašně hustým hřebenem (tzv. šicí hřeben). V každém případě buďte ostražití a nepodceňujte léčbu vší — mohou přežívat přibližně den bez lidské krve a mohou se rychle dostat do jakéhokoli přilehlého prostředí, např. na šaty, látku na postel, gumičky do vlasů, hřebeny, pěnovky do sluchátek, hmotné hračky, plyšáky a další věci, se kterými jste vy nebo vaše děti v každodenním kontaktu.
Vši a prevence
Pokud se ve vaší oblasti objeví vši, lze jako prevenci použít rostlinné silice, které jsou rozpustné v základních olejích. Převládajícími oleji jsou tea tree olej a eukalyptový olej, jejichž vůně vši odpuzuje. Olej aplikujte rovnou do vlasů (do sponek a za uši) nebo jej přidejte do čistícího prostředku, který běžně používáte k mytí vlasů. Kromě toho doporučujeme používat šampony plánované speciálně pro odvšivení.
Vší se jde zbavit, ale…
Dalekosáhlým tipem na odvšivení je antiparazitický přípravek pro psy. Ten ovšem při objevení vší u dítěte použijte pouze u svého psa, pro děti ani dospělé to není nejlepší možnost. Obsahuje chemické látky počítající s pesticidem, který může mít nepříjemné vedlejší dopady. Dalším starým používaným lékem je petrolej. Velice silná látka, která může způsobit popáleniny nebo silnou nepříznivou citlivou reakci. Navzdory tomu, že chemické barvení vlasů může vši vraždit, nedoporučuje se, zejména u dětí, protože zadržuje přes kůži těžko stravitelné jedovaté látky.
A ani nedoporučujeme stoprocentní závislost na oblíbeném octovém zábalu. Vši dětské nejsou život ohrožující záležitostí a v dnešní době se jich lze zbavit velmi snadno za pomoci vhodných přípravků a postupů. Pokud se však vši objeví u mimořádně malých dětí, je vhodné se obrátit na pediatra, který vám doporučí vhodnou strategii léčby.
Babské přípravky jsou nebezpečné, obraťte se jiné prostředky
Naštěstí je pryč doba, kdy strategií, jak se zbavit vší, byl radikální řez na ježka. Dnes je možné se jich zbavit velmi pohodlně a bez větších potíží. Předpokladem je neustálá aplikace odčervovacího přípravku. Existuje více druhů odčervovacích pomůcek.
- Šampon nebo sprej proti vším obsahující insekticidy
- Přípravky obsahující silikonové přípravky
- Polopřírodní přípravky s olejem
Protože si však vši časem vytvořily odolnost vůči sprejům proti hmyzu, vhodnější strategií jsou přípravky se silikonovými složkami a oleji, které vši nejen usmrcují, ale také dusí. Ať tak či onak, je nutné neustále postupovat důsledně, skutečně nanést přípravek na celou délku vlasů a pokožku hlavy a poté metodu zopakovat několikrát!
Přípravky proti vším
V současné době jsou dostupné přípravky na bázi silikonu, minerálních a běžných olejů (mandlový, tea tree olej), dimetikonu (v různých koncentracích) a rostlinných základních olejů. Ty zpravidla vši dusí. Nevýhodou je, že mají tendenci vytvářet mastné vlasy. Hnidy lze jakoby vyhnat z vlasů mechanickým vyčesáváním „odvšivovacím hřebenem“ nebo ostříháním vlasů s hnidami. U všech dostupných položek se doporučuje opakovaná aplikace 7-10 dní po primárním použití. Tím se zaručí včasné zničení všech nedávno vyvedených mláďat z hnid, která byla jednoduše zanedbána, aby se předešlo tomu, že se mládě vytvoří v dospělce a bude klást nové hnidy.
1. Sada proti vším sprej + šampon + hřeben
Jde o klinicky vyzkoušený produkt s prokázaným účinkem proti vším dětským. Neobsahuje spreje proti vším. Jeho účinek je založen na tom, že dusí a dehydratuje vši a hnidy. Tímto způsobem si vši dětské nemohou vytvořit rezistenci vůči jeho přípravkům.
2. Preventivní sprej proti vším 100 ml
Jde o variantu, který slouží jako preventivní přípravek proti vším, který snižuje riziko zavšivení. Položka obsahuje prokazatelně repelentní přípravek, který poskytuje bezpečnou a úspěšnou ochranu proti nežádoucím parazitům. Položka se snadno aplikuje, okouzlujícím způsobem voní a je vhodná pro dospělé a děti od 2 let.
3. Šampon 100 ml + hřeben
Čistící prostředek je 100% úspěšný při odstraňování hnid a vší, trvá to 10 minut a přiměřené množství čistícího prostředku. Jeho účinnost je klinicky prokázána. Použití čistícího prostředku je stejně jednoduché jako mytí vlasů. Zmenšuje množství vší a hnid a zároveň pečuje o vlasy. Po jeho použití není třeba žádného povzbuzujícího prostředku. Zároveň je tak jemný, jak je to jen možné na citlivou dětskou pokožku. Neobsahuje chemické spreje proti hmyzu, ale vysoce kvalitní chráněné přírodní složení. Dodává dvojí účinek, pro začátek dusí a poté vysušuje vši a hnidy.Jako preventivní stupeň v boji proti vším je mimořádně důležité pravidelně kontrolovat vlasy a může být skvělým nápadem použít všiváček na nejčastějších oblastech nákazy, tj. na hlavě a za ušima. Na závěr přejeme všem vytrvalost, houževnatost a důslednost. Takto se můžeme účinně zbavit vší. Skvělou zprávou je, že veš dětská nepřenáší žádné infekce. Ale že kvůli pohybu a kousání malého parazita je pokožka hlavy odpudivě podrážděná. Přípravky na hubení vší seženete v každé lékárně bez předpisu, jsou volně prodejné.