Před porodem mají maminky přirozenou potřebu hnízdit, která se projevuje nakupováním věcí pro miminko a vybavování dětského pokojíčku. Nenechte se unést a pořiďte to, co vaše miminko bude opravdu potřebovat. A co vlastně potřebují zimní miminka? Na to se dnes podíváme.
Obsah článku
Velikost oblečení
Pro novorozence je určena velikost 50. Větším novorozencům bude těsná nebo ji oblečou jen pár dní, protože po porodu miminka rostou velmi rychle. Nebojte se koupit od velikosti 50 jen pár kusů a vezměte až velikosti 56 – 62, které využijte déle. Novorozenci se nehýbou a případné ohrnuté rukávky jim nebudou vadit.
Na předčasně narozené děti nebo dvojčátka počítejte s menšími velikostmi. Oblečení 48 a méně seženete ve specializovaných obchodech nebo na internetu. Není třeba nakupovat malé velikosti do zásoby. Pokud porodíte dříve, tak budete mít čas sehnat oblečení než vás propustí.
Jaké oblečení potřebuje zimní dítě
Každé miminko potřebuje základní výbavu, která se s ročním obdobím nemění a patří do ní:
- 4-6 body s dlouhým rukávem
- 4 legíny nebo tepláky
- 4 overaly s dlouhým rukávem na spaní
- 1 bavlněná čepička
- Bavlněné rukavičky proti poškrábání
- Mikinka nebo svetřík
- 3 páry ponožek
Pro zimní miminko budete potřebovat navíc:
- 2-3 teplejší mikiny
- Zimní kombinézu
- 2 teplejší legíny nebo punčochy
- Zimní rukavice
- Čepička nebo kukla
- Teplé ponožky
Domácí oblečení přizpůsobte pokojové teplotě. Někteří lidé mají doma vytopeno na 24 stupňů a není třeba miminko navlékat.
TIP: Jak obléknout dítě v zimě – na co nezapomenout?
Kolik vrstev dítě potřebuje
Jedna babská rada říká, že dítě má mít o vrstvu víc než dospělý. Pravdou je, že žádné dítě není stejné a některé se bude klepat zimou navlečené v několika vrstvách a jiné se ihned zpotí.
Pro kontrolu vždy sáhněte dítěti na zátylek, končetiny nejsou dobrým indikátorem. Pokud je zátylek horký nebo zpocený, tak jednu vrstvu odeberte a v případě, že je studený, tak dítě více oblékněte nebo se vraťte z procházky domů.
Zimní kočárkování
V zimě budete potřebovat větší výbavu ke kočárku než v létě. Vyplatí se do ní investovat pro lepší pohodlí vašeho miminka i vás. Určitě nezapomeňte koupit:
Zimní fusak
Současné zimní fusaky jsou designové skvosty. Nedívejte se jen na vzhled a investujte také do kvality, zejména bydlíte-li ve vyšších nadmořských výškách nebo dokonce na horách.
Nánožník
Nánožník je obvykle součástí kočárku, ale máte-li kočárek z druhé ruky, tak jej možná budete muset přikoupit. Rozhodně se však vyplatí, protože poskytuje odolnou bariéru vůči vlivům počasí.
Pláštěnku
Pláštěnka je takřka nutností ke každému kočárku. Snadno ji smotáte do kompaktní velikosti a budete ji vozit stále sebou a žádný deštík nebo sníh vás nepřekvapí.
Rukavice na madlo kočárku
Pro vyšší komfort na zimních procházkách vybavte madlo kočárku rukavicemi nebo tunelem s kožíškem. Přestože máte na rukou rukavice, tak za chvíli profouknou a bude vám zima.
Teplá deka
V opravdu chladných dnech můžete fusak vypodložit dekou a přidat jednu vrstvu navíc. Deku volte z příjemného hřejivého materiálu. Vyzkoušejte třeba merino vlnu, která je velmi příjemná a hřejivá.
Bezpečné cestování autem
Všichni novorozenci a nesedící děti patří do vajíčka. Žádná autosedačka pyšnící se označením 0+ není pro novorozence bezpečná jako vajíčko, které poskytuje nejlepší ochranu a dítě by v něm mělo jezdit co nejdéle.
Přestože většina rodičů běžně poutá dítě do autosedačky v kombinéze, tak to rozhodně nedělejte. Naducaná kombinéza snižuje bezpečnost, protože při nárazu se dítě může z pásů vyvléknout. Raději investujte pár stokorun do fusaku do vajíčka, který se navléká pod pásy a dítě na něm sedí a je přikryto jeho cípy.
TIP: Jak naučit spát dítě v postýlce?
Můžu s dítětem v zimě ven?
S novorozenci začínejte opatrně. Mrazivý vzduch vysušuje sliznice a není příjemný ani pro dospělého. Pokud je pod nulou, tak s novorozenci jděte na krátkou procházku a nechte je spinkat třeba na kryté verandě.
S postupem času se dítě stává odolnější a můžete chodit i na delší procházky. Inspirovat se můžete ve Skandinávii, kde je naprosto běžné chodit s dítětem ven za každého počasí. Běžným pohledem jsou zde kočárky zaparkované před kavárnami v teplotách hluboko pod nulou. Stačí dítě pomalu zvykat a za chvíli si i vy budete užívat procházky zimní krajinou jako Skandinávci.
TIP: Zimní miminko – na co si dát pozor?
Chraňte dětskou pokožku před mrazem
Mrazivé počasí je nepříjemné nejen na sliznice, ale může nepříjemně potrápit pokožku. Než vyrazíte ven, natřete obličej dítěte krémem pro děti určeným do mrazu. Tyto krémy nemají ve složení žádnou vodu, která by zmrzla a dráždila kůži. Zimní krém vytvoří film, který bude chránit před větrem i mrazem.